Powered by Smartsupp

Údržba skialpových pásů

9 Autor: - 19.10.2017 - Skialpinismus od A do Z, Radíme, Skialp / Freeride / Běžky

Kupředu, zpátky ni krok 🙂 je už za námi, ale u stoupacích-tuleních pásů by mělo platit vždy.
Pro skialpinismus jsou nezbytně nutné a bez nich to prostě nejde. Jsou nedílnou součástí skialpové výbavy a aby sloužily co nejlépe a pohyb na nich byl bezpečný, je třeba se o ně správně starat.

Ohledně materiálu, který se na pásy a jejich výrobu používají, už bylo hodně napsáno a dnes už velká většina výrobců ke svým lyžím nabízí také originální pás. Pásy se vyrábějí z mohéru, syntetiky nebo jako mix mohéru a syntetiky.

Mohér – výborný skluz, kratší životnost, nižší váha, tolik nepodléhá výkyvům teploty

Syntetika – horší skluz, dlouhá životnost, jsou těžší a když mrzne tak tuhnou a skluz je výrazně horší, na druhou stranu drží i na ledu.

MIX – slušný skluz, dobrá životnost, používaný poměr 70/30 mohér/syntetika nebo 65/35 mohér/syntetika. Většina v současnosti nabízených pásů na skitouring je právě v provedení MIX.

Ať už máte pásy s lepidlovou, bezlepidlovou či nějakou jinou hi-tech technologii, základ je stále stejný, po výletu pásy usušit, snažit se do maxima dávat pásy na síťku, folii a jiné vychytávky tipu rukáv, aby se na kontaktní vrstvu dostalo co nejméně prachu, jehličí a špíny. Pásům také nesvědčí, když je necháte přes noc na lyžích. Pás díky tomu nevyschne a tím se výrazně zkracuje životnost lepidla. Také se může stát, že voda na pásech ve studené lyžárně nebo venku zmrzne, a to je pak „panečku“ jízda‘…většinou ale špatným směrem.  🙂

V našem servisu používáme materiály renomovaných firem

V našem servisu používáme materiály renomovaných firem

Dost strašení a řečí o tom co musíte, prostě když už se něco s pásem stane, ať už je lepidlo opotřebované, špinavé, potrhané-zůstává na skluznici, přineste pásy k nám do servisu a my se o vaše chlupáče postaráme. Zkušeností s jejich údržbou máme bohaté a v našem servisu používáme materiály renomovaných firem (Pomoca, Coll-Tex, Kohla, Contour, apod.), takže je dostaneme velmi rychle zase do formy.