Powered by Smartsupp

Testujeme: SCARPA Vapor V

19 Autor: - 13.5.2019 - Představujeme, Novinky, Radíme, Testujeme

Italská firma SCARPA přišla na letošní sezónu se zajímavou inovací svého oblíbeného modelu VAPOR V. Vapory si našly spoustu fanoušku především mezi lezci, kteří si potrpí na dobře padnoucí boty, které zároveň umožňují potřebný výkon. Není proto od věci podívat se zblízka na to, co je v rodince lezeček SCARPA nového.

Testování na vápně

Testování na vápně

Na první pohled si každý všimne nového barevného provedení, které ale v praxi nic moc neznamená. Svršek je nadále tvořen rafinovanou kombinací 1,8 mm tlusté kůže a mikrovlákna, díky které má Vapor stabilní tvar, nevytahá se a dlouho si zachovává původní tvar, zároveň se ale citlivě natvaruje kolem nohy. V celé délce chodidla má bota výztuhu, která pomáhá rozložit váhu těla do celé plochy. To vše pod 3,5 mm vrstvou gumy Vibram XsEdge.
 
Vapor V na Sicílii

Vapor V na Sicílii

 
Zůstává i systém Bi-Tension – speciální způsob lepení obsázky pod špičkou směrem k patě tak, že se zátěž přenáší pnutím gumy směrem ke kotníku, což dává noze velkou oporu a stabilitu na malých stupech. Funguje to v podstatě jako jakýsi třmen na nohu.
Scarpa Vapor V

Scarpa Vapor V

 

Tak co je jinak v praxi jinak? Trošku se mění tvar kopyta. Oproti staré verzi je nový Vapor o fous užší na malíkové hraně a je víc tvarovaný do špičky. Testována byla varianta V, tzn. verze se dvěma velcro pásky na utahování. Spolu s elastickým materiálem na nártu tak jde bota jednak snadno nazouvat a vyzouvat, jednak lze i velmi přesně korigovat utažení. Takže i jedinci se širším chodidlem (jako jsem já) jednoduše dotáhnou boty tak, aby se noha uvnitř nekroutila a zároveň neúměrně netlačila.

 

Scarpa Vapor V

Scarpa Vapor V

 

Lezečky jsme zkoušeli na několika sportovních oblastech, v Tatrách i na umělých stěnách. Ze začátku byly dost těsné, ale po pár lezeckých dnech už se bota začala pomalu tvarovat podle nohy a příjemně padla. I přes jasný důraz na pohodlí je díky užšímu profilu a ostřejší špičce Vapor překvapivě přesná lezečka. Ve špičce je perfektní cit, takže se snadněji usadí i na malých stupech a díky střihu, výstuze a tvrdší gumě i ulevuje prstům tím, že rozkládá váhu do celé plochy chodidla.

Vapor V a Sedmihorky

Vapor V a Sedmihorky

 

Vapory fungují perfektně k dlouhých kolmých cestách. Rozložení váhy má blahodárný vliv v situacích, kdy člověk potřebuje chvilku sklepat a rozmyslet další postup. Díky trošku větší velikosti testovaného páru mi nedělá po nějaké době v botách vydržet i delší časový úsek. To se vyplácí hlavně při lezení dlouhých cest nebo vícedélek v horách. Výborně se v nich leze i v přímořských oblastech s ostrým vápnem. Tvrdší guma poskytuje oporu i na žiletkovytých mikrostupechstupech, které obvykle nepříjemně řežou do prstů.

 

Nově i pro holky - Vapor V Lady.jpg

Nově i pro holky – Vapor V Lady

 
Nová varianta určitě původní fanoušky neodradí. Pořád se jedná o relativně příjemnou a zároveň precizní lezečku. Masochistům, kteří drtí cesty nemožných obtížností a libují si brutálně zakroucených botách, budou Vapory možná připadat příliš pohodlné. Pro pokročilejší hobíky a lezce středních obtížností je to ale lezečka velmi výkonná a univerzální. Při tréninku venku i na stěně poskytnou lezci výbornou oporu a přesný výkon. A rozhodně mají co nabídnout i systematicky trénujícím a ambiciózním jedincům, kteří v lezečkách tráví hodně času a chtějí se stále zlepšovat.
 
Testoval, zhodnotil a sepsal: Aleš Lacheta