Powered by Smartsupp

Testujeme: mačky CT Nuptse EVO

7 Autor: - 30.9.2015 - Skialpinismus od A do Z, Skialp / Freeride / Běžky, Testujeme, VHT / Treking / Via ferrata

Do rukou se nám dostaly mačky CT Nuptse EVO k testování. A protože chceme, aby materiál, který prodáváme našim zákazníkům, měl tu nejvyšší možnou kvalitu, rozhodli jsme se je vyzkoušet jak se patří – při výstupu na nejvyšší horu Evropy, legendární Mont Blanc. Naše dojmy a postřehy najdete v této recenzi.

Nejdříve trocha teorie. Mačky vyrábí italská firma Climbing Technology (dále CT), která se výrobou lezeckého materiálu zabývá už téměř 30 let. Její sortiment zahrnuje prakticky celou škálu horolezeckého hardwaru. Mačky Nuptse Evo patří do kategorie dvanáctihrotých turistických maček a vyrábí se v provedení klasických „řemínkáčů“, poloautomatického uchycení (poutko na špičce, rychloupínací patka) a automatického uchycení (na špičce hrazdička, vzadu rychloupínací patka). K testování jsme měli poloautomatickou verzi. Do ČR je dodává firma R-Sport s. r. o.

Detail aretovacího mechanismu pro zpevnění kloubu maček

Detail aretovacího mechanismu pro zpevnění kloubu maček

Mačky jsou vyrobené z kvalitní oceli a jejich váha (poloautomatů) je 1056 g (pár) a to včetně vyhazovačů sněhu (plastová „podrážka“ maček, zabraňující nabalování sněhu na botu). Na trhu se dají sehnat i lehčí, nicméně rozdíl je do 100 g na pár. Oproti lehčí konkurenci mají ale výrazně příjemnější cenu, která je 2590 Kč. Určitě potěší, že součástí balení je i festovní obal. Mačky obujete na botu od velikosti 36 do 47 a jsou vyráběné v Itálii.

Unikátní je u maček Nuptse EVO možnost aretace jejich kloubu. Jednoduchým pohybem můžete mačku zpevnit v jejím středu, takže při výstupu v prudším sklonu poskytne mačka trošku lepší oporu a horolezec tak pošetří svoje lýtka. Přepnutí není složité, dá se zvládnout i v rukavicích. Je ovšem nutné mačku vyzout a přenastavit délku. Aby tato operace nebyla časově a motoricky náročná, je páka pro nastavení délky zdvojená, takže zkrácení nebo prodloužení jde snadno a rychle.

Detail dvoupákového systému nastavování délky maček

Detail dvoupákového systému nastavování délky maček

A teď praxe! Mačky jsme používali během léta v Chamonix, respektive na okolních ledovcích a kopcích. Prověrka to byla zdatná, jenom během výstupu na Mont Blanc jsem v nich šlapal celkem 11 hodin v kuse. Co se týče geometrie hrotů, tak jako „ne-konstruktér“ těžko můžu hodnotit tvar, velikost nebo úhel jednotlivých hrotů. Jako uživatel od turistických maček primárně chci, aby perfektně drželi ve sněhu/firnu/ledu a ve svahu nepodjížděli. Tato podmínka byla splněna na 100%, a to jak při výstupu do kopce, tak při sestupu. Obzvláště ten sestup je velmi důležitý, protože špatně postavené hroty mohou mít při sestupu (kdy už člověk bývá unavený a koncentrace je nižší) za následek podklouznutí, nebo dokonce pád. V tomto ohledu jsem byl maximálně spokojený.

Prověřili jsme mačky CT Nuptse EVO na kopcích v okolí Chamonix

Prověřili jsme mačky CT Nuptse EVO na kopcích v okolí Chamonix

Co mě ovšem doslova nadchlo, byly vyhazovače sněhu. Zdánlivě banální součástka, na které spousta „levnějších“ výrobků této kategorie šetří, je v tomto případě zpracovaná parádně. Plast je tvarovaný tak, aby se při každém zvednutí podrážky od sněhu prohnul (nebo vyboulil?) ven, takže na podrážkách žádný sníh nezůstává. Náš vrcholový den na Mont Blancu začínal ve dvě v noci, kdy pořádně mrzlo, a končil ve dvě odpoledne, kdy naopak „pralo“ slunce a ledovec byl úplně rozmočený. Během dne se tak vystřídali prakticky všechny formy sněhu a přesto nebylo potřeba ani jednou mačky oklepávat, sníh se na nich nedržel. V případě ztráty nebo zničení lze vyhazováky snadno vyměnit, CT je dodává i zvlášť.

Jeden drobnější nedostatek bych ale přece jen našel, a sice upínací řemínek. Že je příliš dlouhý je jedno, není žádný problém ho zkrátit na potřebnou délku. Na můj vkus je ale strašně tuhý a v rukavicích se trošku hůř dotahuje. Dotáhnout ovšem šly a zase se během chůze nijak nepovolovaly, takže jde v podstatě jen o malichernost a o projev mé, protivně puntičkářské, povahy, než o zásadní problém. 🙂

Největším testem maček CT Nuptse EVO byl výstup na Mont Blanc

Největším testem maček CT Nuptse EVO byl výstup na Mont Blanc

S mačkami jsme také zkoušeli lézt krátké úseky ve vodním ledu. Přední hroty sice držely, ale přece jenom to nebylo úplně ono. Nesmíme ale zapomínat na fakt, že se jedná o mačky turistické, nikoliv lezecké. Jejich primární použití je VHT, ledovcová turistika, případně lezení mírnějších sklonů ve firnu. Kdo chce zdolávat kolmé ledy, měl by sáhnout po něčem jiném. Jako turistická mačka se ale CT Nuptse EVO osvědčily maximálně dobře. Díky rozumné váze a vynikajícímu poměru cena/výkon je mohu jen vřele doporučit.