Powered by Smartsupp

Testujeme: bunda Sir Joseph SPIKE HOODED LADY s Tirol Wool

7 Autor: - 21.11.2017 - Představujeme

Novinkou letošní zimní sezóny se pro firmu z Turnova stalo využití Tirol Wool, dalšího přírodního izolačního materiálu (mimo známého husího peří), který nahradil v trekkingové řadě syntetickou izolaci Primaloft.

Jak uvádí sám výrobce, Tyrolská vlna má několik zásadních výhod:

  • Termoizolační vlastnosti – izoluje i vlhká, stejně jako syntetika, navíc svůj izolační výkon si udržuje i s klesající teplotou. Ovčí vlna dokáže absorbovat tělesnou vlhkost a následně ji odpařit a udržuje tělo v tzv. suchém teple
  • Sbalitelnost – jemná tyrolská vlna se dobře balí a má velmi dobrou životnost při zachování původních vlastností i po opakovaném praní
  • Je ekologická – přírodní původ, odbouratelná a recyklovatelná
  • Je hypoalergenní – struktura vlákna zabraňuje hromadění prachových roztočů a minimalizuje možné alergické reakce
  • Je odolná vůči pachům a množení bakterií.
Spike Hooded Lady (violet)

Spike Hooded Lady (violet)

Nedávno jsem v praxi otestovala bundu Spike Hooded Lady, která jako izolační vrstvu Tirol Wool používá. Výrobce uvádí teplotní určení bundy na teplotu +15 až -5 °C. Jako doporučované aktivity pro využití bundy z vlny jsou turistika, nordic walking, lezecké sporty, běh cyklistika.

Od firmy Sir Joseph vlastním starší verzi péřové bundy Apron Lady, proto mě velice zajímalo porovnání vlny a peří. Bundu jsem vytáhla na testování na podzimní přechod hlavního hřebene Jeseníků. Předpověď se zdála na víkend velmi slibná, proto jsem měla trochu obavy, jestli nepojedu s kanonem na vrabce. Bunda je ale lehoučká (430 g ve velikosti M) a poměrně snadno sbalitelná do kapuce nebo kapsy, tedy zátěže v batohu jsem se nemusela bát.

Při brzkém ranním odjezdu z Brna jsem ocenila tepelnou izolaci vlny. Na stoupání do kopce bylo na bundu asi příliš teplé počasí, proto jsem ji musela záhy sundat. Velice ráda jsem ji ale našla v batohu na hřebeni, kde padla mlha a lehce se zvedl vítr. Do těchto podmínek byla díky svrchnímu technickému a větru odolnému materiálu Softex® DIAMOND s voděodolnou DWR úpravou ideální.

Spike Hooded Lady (violet)

Z mé vlastní zkušenosti bych bundu doporučila na časné jarní nebo pozdní podzimní výlety. V zimě by to mohla být skvělá izolační vrstva pod membránovou bundu, například na sjezd na skialpech, nebo zahřívací bunda, kterou vytáhnete při pauze na běžkách, případně večer na chatě. Při lezení obzvláště oceníte oboustranný YKK zip.

Pokud porovnám bundu Spike a Apron, tak střihem jsou téměř k nerozeznání. Já oceňuji především dlouhé rukávy a délku těla pod zadek. Bunda je hezky propasovaná, ale na můj vkus má až příliš široké rukávy u paží, které trochu kazí celkový estetický dojem. Bunda Apron u mě ale stále vítězí vzhledem k váze (390 g) a tepelnému komfortu.

Bundu si neumím moc představit při využití u intenzivnějších aerobních aktivit při teplotách nad nulou. Určitě bych ji ale doporučila všem, kteří chtějí tenkou izolační vrstvu, ale nečekají příliš vysoký tepelný komfort (na stání v zimě na místě doporučuji spíše peří). Určitě to není bunda pro „zmrzlíky“, ale spíše pro aktivní „drtiče mrazu“.