Termoprádlo? Rozhodně ano!

18 Autor: - 27.9.2017 - Radíme

Veškeré naše sportovní aktivity, včetně víkendových procházek v přírodě, nám přinášejí odpočinek, relax, vyčištění hlavy a nabrání sil na další dny nebo pracovní týden. Aby tomu tak ale bylo, měli bychom dbát i na kvalitní vybavení a pomůcky pro naše oblíbené sporty.

Kvalitní spodní prádlo se netýká jen zimních sportů, ale pohybových aktivit obecně a významně zvyšuje tepelný komfort.

Kvalitní spodní prádlo se zdaleka netýká jen zimních sportů, ale pohybových aktivit obecně a významně zvyšuje tepelný komfort.

Jednou z důležitých částí naší výbavy, byť zdánlivě nenápadnou, je termoprádlo. Základní vrstva v pomyslném „cibulovém“ vrstvení. Mimochodem, už jste se někdy zamysleli nad důmyslným řešením přírody právě v případě cibule? Vyroste v zemi, zažije sucho i mokro, sklidíme jí, uschne a jedna a tatáž tenká slupička dokáže celý vnitřek ochránit po celou dobu skladování. Přitom tak tenká a stejně nenápadná jako naše termoprádlo.

Nejprve bych možná trochu pozměnil zažité názvosloví  termoprádlo na první vrstvu. Sice funkce první vrstvy přímo souvisí s udržením tepelného komfortu a optimálního klimatu, ale používáme ji i v létě a občas se setkávám s názorem, že první vrstva, ono termoprádlo, má přeci za úkol hřát a tepelně izolovat. Ano, pro celkový tepelný efekt je velmi důležitá, nicméně tepelná izolace je hlavním úkolem vrstvy druhé, tady všech fleecových, primaloftových, péřových, merinových a mnoha dalších materiálů, ale o tom si povíme příště. 🙂

Úkol první vrstvy je odvést, odsát, odpařit a případně transportovat do druhé vrstvy veškerý pot a vlhkost, která se na naší pokožce vytvoří. Děje se tak v důsledku zvýšené pohybové aktivity a tělo se snaží tímto způsobem ochladit. Aby se tedy pot a vlhkost u těla nedržela a nestudila, je potřeba vsadit na materiály, které danou práci zvládnou sami.

Zapomeňme na bavlnu. Materiál sice přírodní, na běžné nošení velmi příjemný, ale bohužel s vysokou absorpcí vlhkosti a velmi pomalým vysycháním. Výsledek – mokré, těžké triko, které bude po celou dobu studit.

Syntetika versus Merino vlna. Merino je poslední dobou nejskloňovanějším materiálem. 100% přírodní, antibakteriální, má schopnost tepelné izolace i v mokrém stavu, je nepropustná pro UV záření. I tak má však své pro a proti.

Syntetika. Umělé vlákno s fantastickou rychlostí odvodu vlhkosti a schnutí. Díky syntetickému materiálu vyniká i dlouhou životností a mechanickou odolností.  Nevýhodou je však rychlejší zápach z potu. Z materiálů máme na výběr v zásadě z polypropylenu (levnější a ne moc dobrá alternativa) a polyesteru. Rozhodně se vyplatí připlatit za polyesterový materiál. Větší životnost a hlavně déle odolá již zmiňovanému zápachu z potu. Syntetika je ideální pro výkonnostní sporty. U syntetických prádel je dobré pro optimální výkon mít velikost hodně na tělo. Aby šel pot rovnou do struktury vláken. Proto jsou také syntetická prádla hodně kombinovaná s elastanem. Mezi nejpoužívanější značky profi běžkařů, biatlonistů a cyklistů patří značka Craft, pro široké spektrum uživatelů pak značka Sensor.

Výhody: rychlé schnutí, životnost, pořizovací cena
Nevýhody: zápach potu – omezená délka jednorázového užití

craft

Merino vlna. Kvalita a vlastnosti této ovčí vlny je přímo úměrně dána právě prostředím, ve kterém Merino ovce žije. Mezi nejznámější a zároveň nejkvalitnější chovné lokality patří Nový Zéland. Právě pro své drsné horské podnebí zde merino ovcím roste tato kvalitní vlna s těmito vlastnostmi. Dále pak Austrálie a Švýcarsko. Pokud se tedy někde setkáte s tvrzením, že jde o merino vlnu třeba ze Slovenska, nebo dokonce z českých ovcí z Vysočiny, věřte, že nejde o Merino vlnu, ale o „obyčejnou“ vlnu.

September_Why-IB-Merino_390x216Merino vlna, díky své přirozené antibakteriální schopnosti,  poměrně dlouho odolává zápachu z potu (podle aktivit 2-5 dní) a i v situaci silného propocení v sobě drží vzduch a tím i tepelně izoluje. Jde o  přírodní materiál vhodný i pro alergiky. Naopak po snížení tělesné aktivity déle schne a někdy tak může začít studit. Materiál je díky své všestrannosti ideální jak na běžné nošení v chladnějších částech roku (mohu osobně vřele doporučit), tak na fyzicky méně náročné aktivity – běžná turistika, krátkodobý kondiční běh, cyklistika. V případě vícedenních aktivit je po výkonu ideální se převléct ze syntetiky do merina. Kdo nerad nosí upnuté věci, bude spokojený, protože prádlo nemusí být zcela upnuté, jelikož merino pracuje s potem i v plynné podobě. Nejčastěji se potkáme s výrobky značek Icebreaker, Devold nebo Ortovox.

Výhody: dlouho dobá odolnost vůči zápachu z potu, ochrana proti UV záření, dlouhodobý komfort nošení, všestranné využití
Nevýhoda: pomalejší schnutí, vyšší pořizovací cena, nižší mechanická odolnost*

*Zde je ale třeba vyzdvihnout technologii firmy Icebreaker – corespun. Jednotlivá vlákna merina jsou ještě omotány vlákny Nylonu a Licry. Díky tomu je vlákno odolnější a pružnější.

*Zde je ale třeba vyzdvihnout technologii firmy Icebreaker – corespun. Jednotlivá vlákna merina jsou ještě omotány vlákny Nylonu a Licry. Díky tomu je vlákno odolnější a pružnější.

Icebreaker – corespun. Jednotlivá vlákna merina jsou ještě omotány vlákny Nylonu a Licry. 

Pokud očekávám, že si dám do těla, chystám se na aktivnější až výkonnostní pohyb, aktivita bude kratšího charakteru (a vezmu náhradní triko), padne má volba právě na syntetiku. Naopak na méně náročný pohyb (jedu na pár dní ven), na obyčejné civilní nošení, nebo když jsem alergický na „umělinu“, sáhnu po merinu.

MIX – pro ty, kteří vědí, co hledají. Důmyslná kombinace obou druhů materiálů je vhodná pro ty, kteří už mají zkušenosti s oběma materiály, nebo se prostě jen hodně potí (jako já), jejich aktivity jsou velmi rozmanité, hledají větší universálnost, špičkově vyvážený efekt odvodu vlhkosti, tepelné izolace, antibakteriální vlastnosti, životnost a volnost pohybu. Tyto prádla za posledních pár let stále nabírají na oblibě a jsou vyhledávanou alternativou pro široké spektrum aktivit. A to i přes to, že jejich snad jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

V čem je kouzlo? Díky neustálé snaze materiály zdokonalovat, vylepšovat jejich vlastnosti, životnost, absorpční schopnost nebo proměnlivou izolaci, se podařilo zjistit za pomoci snímání všech možných druhů sportů termokamerami v různých klimatických podmínkách, kde se hodně potíme, kde naopak vůbec, kde naše tělo hodně hřeje a kde naopak prochládá. Díky tomu se propojilo merino se syntetikou a to nejen na bázi samotného materiálu.

 

Prádla jsou navíc zonální, tzn. že některá místa jsou tenčí pro rychlejší odvod potu, jiná tlustší pro lepší izolaci – v těchto místech je více merina a v opačném případě převládá syntetika.

Příze je velmi pružná a perfektně sedne na tělo tak, že vlastně ani nevíte, že ho máte.  Vzniklo tak prádlo, které vás po celou dobu vaší aktivity bude udržovat v suchu a zároveň i teple. Když přidáte do kroku tak si poradí i se zvýšeným přísunem potu, když zpomalíte nebo zastavíte, rychle uschne,  a kde začnete chladnout bude izolovat. A to vše díky merinu i několik dní v kuse. Zní to jako scifi, ale je to tak a mohu z vlastní zkušenosti vřele doporučit.  Vybírat můžete mezi Ortovox Competition, Icebreaker Winter Zone, Brubeck.

Pro všechny aktivní a výkonnostní sportovce. Pro ty, kteří hledají prádlo bez kompromisů, bez nutnosti při více denní aktivitě brát rezervní vrstvu.

Výhody: velmi široký záběr využití, technologie, která se „přizpůsobí“ vaší aktivitě, jedno prádlo na více aktivit a v neposlední řadě také životnost
Nevýhody: vyšší pořizovací cena

Závěrem se vrátím k naší cibuli a jejímu přírodou vymyšlenému principu vrstvení, kdy jednotlivé vrstvy navzájem kryjí jedna druhou. Stejně tak vhodné prádlo dává dohromady funkční celek, díky kterému nám naše výlety a sportovní aktivity přinášejí příjemné zážitky, čistí nám hlavu a dodávají vnitřní sílu na další dny. Je tedy důležité mu při výběru věnovat čas, rozmyslet na jaké aktivity prádlo budeme využívat, v jakém prostředí nám bude sloužit.

Pokud si nebudete vědět rady, neváhejte se nás zeptat, zastavte se a společně vybereme ideální produkt přímo na vás. Princip oblékání je důležité brát komplexně jako celek. Stačí jedna špatná vrstva, jedna špatná slupka naší cibule, a výsledek nedopadne dobře. A to by byla škoda, nemyslíte? 🙂