Stanování má většina z nás spojené s létem a hezkým počasím. Ne že by se v zimě stanovat nedalo, ale pokud bychom měli označit období, kdy se pod stan jezdí nejvíce, tak je to jednoznačně léto. No a právě na stany se dnes podíváme trochu víc zblízka. Je to totiž část naší výbavy, která nám má zabezpečit druhý domov, poskytnout nám útočiště, pohodlí a ochranu. A to za jakýchkoliv podmínek. Proto bychom výběru vhodného modelu měli věnovat trochu více pozornosti. A že je dnes z čeho vybírat.
Abychom se v dnešní opravdu široké nabídce neztratili, lépe se zorientovali a finálně tak vybrali dle našich požadavků ten nejvhodnější produkt, je potřeba si položit pár otázek. Cílem tohoto příspěvku je takový malý, jednoduchý přehled a návod, podle kterého přesně dle otázek zacílíme na vhodnou kategorii a zjednodušíme tak finální výběr stanu.
1) Pro jaké aktivity? Kam se stanem budu jezdit?
Tady bychom mohli celou nabídku rozdělit na dvě části. Rodinné neboli Campingové stany a ty ostatní.
Rodinné – Campingové
Stále více populární a vyhledávaná kategorie, která za posledních pár let doznala opravdu velkého vývoje materiálů a poskytuje uživateli velký komfort.
- Rodinná dovolená, rybaření, campování – samozřejmě na místech k tomu určených, společné akce s přáteli
- Stany prostorné, víceložnicové, poskytují zázemí pro campingový nábytek, popřípadě kuchyňku
- Vhodné k dlouhodobému pobytu
- Pro čtyři a více osob
Ostatní
Tato skupina stanů už je trochu obsáhlejší, a proto by ji bylo dobré také rozdělit řekněme na tři části. Cykloturistika a treking, horská turistika a delší treky a nakonec víkendové nenáročné akce – festivaly.
- Cykloturistika a treking, voda
Půjde nám zejména o váhu a skladnost, kvalitnější materiály, jednoduchá stavba a nejčastěji 1 -2 osoby - Horská turistika a delší treky
se stanem už počítáme do náročnějšího prostředí (vítr, déšť, sníh), kvalitnější a odolnější materiály, ideální poměr váha skladnost a nejběžněji 2 -3 osoby - Voda, víkendové nenáročné akce – festivaly
kategorie jednodušších stanů, není třeba volit špičkové odolné materiály, volíme cenově dostupnou variantu, většinou 2 – 4 osoby
Teď, když už víme, v jaké kategorii budeme stan hledat, tak si položíme otázku druhou.
2) Pro kolik osob hledáme stan?
Na tuto otázku si odpovíme poměrně rychle, ale i tady je potřeba se trochu zastavit a vybrat pro danou aktivitu opravdu to vhodné. Jen pro představu: Jezdím ve dvou delší treky, občas horská turistika.
Rozhoduji se mezi stanem pro dva a stanem pro 2 – 3. Stan pro dva nám trochu ušetří objem a váhu a v podstatě by mohl stačit. Jenže při delší akci už neposkytne komfort pro oba, méně místa pro batohy a ostatní materiál. Vždy jde ale o konkrétní případ.
Rozdělit je můžeme opět do tří kategorií.
- Pro jednoho
- Cykloturistika a treking, horská turistika
- Zaměření na váhu a skladnost, odolnější materiály, jednoduchost stavby
- Pro 2 – 3
- Horská turistika a delší treky, voda, ale také víkendové nenáročné akce
- Pro náročnější užívání opět volíme lehké, skladné, odolné, ale pro ostatní aktivity můžeme z těchto požadavků polevit
- Vzhledem k oblíbenosti této kategorie je nabídka nejširší
- Možnost volby jednoho či dvou vchodů, ale o tom až za chvíli
- Pro 3 – 4 a více
- kategorie rodinných campingových stanů, ale také na treky, vodu a víkendové nenáročné akce.
- Vzhledem k počtu osob už nám narůstá váha a skladnost. Většinou už přepravujeme autem, ale i zde se dá vhodným výběrem materiálu ušetřit
- Opět možnost jednoho či dvou vchodů, ale také oddělených ložnic, nebo otevřených vchodů apod.
Blížíme se do finále. Víme, kterou kategorii chceme, máme jasno s počtem osob, tak už se jen zamyslet nad tím, jak často se stanem budu vyrážet, v jak náročných podmínkách ho budu chtít užívat a jestli raději oželím pár gramů a budu mít komfort a naopak. Tato část nám nastíní materiály, konstrukce a provedení. Třetí otázka by se asi dala nazvat pravidlo „3x jak“ a zněla by asi takto:
3) Jak často? Jak náročně? Jak komfortně?
Materiály – tyčky, tropiko a podlážka
Tyčky stanů můžeme rozdělit na dvě varianty:
- Dural: tyče jsou lehké, ohebné a odolné vůči zlomení. Duralu je více druhů, od základních slitin až po slitiny s příměsí Scandia. Platí zde jednoduchá rovnice, čím lepší slitina, tím větší odolnost, životnost, ale také vyšší cena. Volme pro častější a náročnější užívání.
- Sklolaminát: zde je hlavní předností nižší cena. Tyče z laminátu jsou však výrazně těžší a náchylnější na zlomení. Tento materiál je tak ideální na nenáročnou, občasnou turistiku
- U velkých rodinných stanů je vzhledem k velikosti konstrukce a složitosti propracování kombinace obou zmíněných variant a v některých případech je nosná konstrukce i ocelová.
Tropiko neboli svrchní část stanu můžeme opět rozdělit na dvě skupiny
- Polyester: nejčastějším materiálem tropika je dnes polyester opatřený polyuretanovým zátěrem na spodní straně. Dostupnější varianta pro běžné, nenáročné užívání.
- Odolnější polyamid: na stany pro náročné je používán mechanicky odolnější polyamid opět s PU, doplněný o silikonizaci svrchní části. Oceníte zejména při častém používání a náročných podmínkách a delší životnost vám tak bude odměnou za vyšší cenu.
Podlážky jsou v podstatě ze stejných materiálů a můžeme je rozdělit úplně stejně jako tropika. Zde je však ještě třetí možnost ve formě vrstveného polyethylenu. Tuto možnost zvolte však pouze v případě, že hledáte stan na příležitostné využití v nenáročných podmínkách.
Často probíraným tématem jsou vodní sloupce materiálů. Toto téma je takovou českou doménou. U zahraničních výrobců tento údaj většinou nenajdete vůbec nebo jsou uváděné údaje výrazně nižší než ty české. Pokud nekupujeme stan v supermarketu, můžeme předpokládat, že výrobce použil takové materiály, které zaručují nepromokavost ve všech podmínkách, a vodní sloupce neřešíme. Jednoduše řešeno, stan prostě promoknout nesmí a naši dodavatelé to dobře vědí.
Konstrukce
Tvar stanu má opět dvě základní kategorie:
- Kopule: základem jsou dvě do oblouku ohnuté tyče křížící se ve středu. Tento tvar je jednoduchý na stavbu, nenáročný na kotvení a stabilní ve větru. I zde platí základní rovnice čím více tyčí, tím větší stabilita, ale také vyšší hmotnost a časová náročnost stavby. V horských oblastech nebo v místech s náročnými povětrnostními podmínkami to však oželíte a za vyšší stabilitu budete vděčni.
- Tunel: Zde se tyče nekříží, ale staví do tvaru obráceného U a tvoří tak tunel. Tento tvar poskytuje více vnitřního prostoru a stan je v základu lehčí než stejně velké kopule. Stan je však nutné vždy dobře ukotvit, což může být v určitých situacích problém. Kamenný podklad, málo prostoru.
Provedení
Zde si povíme, co je jednovrstvé a dvouvrstvé, a jestli jeden nebo dva vchody:
- Valná většina stanů je dnes „dvouvrstvá“. Vnější krycí plachta „tropiko“ je nepromokavá a chrání vás tak před větrem a hlavně deštěm. Vnitřní část tvoří ložnice s podlážkou. Ložnice je vždy alespoň zčásti tvořena moskytiérou, která umožňuje dobré proudění vzduchu a nepustí k vám dotěrný hmyz.
- Jednovrstvé stany: jejich výhodnou je výrazně nižší váha, nevýhodou je však kondenzace vodních a par a její prosakování do všeho ve stanu. Sem můžeme zařadit i tzv. Žďárského vaky, neboli žďáráky.
- Dalším „dělítkem“ je počet vchodů. U stanů pro jednoho až dva nocležníky bude plně stačit jeden vchod. Větší skupina a hlavně kategorie 2 – 3 však ocení možnost více vchodů, tedy dva. Poskytnou větší prostor na batohy v předsíňkách, pohodlnější pohyb nocležníků, lepší ventilaci a v náročných povětrnostních podmínkách nemusíte umístěním vchodu řešit případnou změnu směru větru.
- Zvláštní kategorií je spaní na sněhu. Pokud patříte mezi vyznavače těchto zimních aktivit, určitě si pořiďte stan se sněhovými límci a ložnicí s vysokým poměrem síťoviny. Nevyplácí se ani zapomenout na dokoupení sněhových kotev. Klasické kolíky vám totiž v hlubokém sněhu nebudou moc platné.
V kostce jsme probrali základní parametry a členění stanů, zorientovali se v nabídce a vytipovali si pár variant. Veškeré technické detaily jako váha, rozměry stanu, rozměry po sbalení atd. najdete na našich stránkách. Ale stále to není ono, přece jenom by to chtělo vidět v reálu. Jak se staví, jak velké jsou vchody, vejdu se tam? Z tohoto důvodu je dnes možné navštívit i různé výstavy stanů a stanová městečka. A jedno takové na trávě, pod širým nebem, na slunci, někdy i s grilováním, máme přímo v centru Prahy.
V prodejně na Vinohradech máme tradičně každé léto otevřené stanové městečko v zahradě. Zde si můžete stany v reálu prohlédnout a vyzkoušet. V případě, že stan na zahradě nenajdete, rádi ho s vámi vybalíme, postavíme a předvedeme. K tomu všemu široká nabídka všech campingových a turistických doplňků – spacáky, karimatky, campingový nábytek, nádobí, vařiče, světla a lucerny, grily a spoustu dalšího vybavení.
Tak se zastavte a zrelaxujte na naší zahradě. 🙂