Powered by Smartsupp

Skialp – více zábavy a méně dřiny

8 Autor: - 13.10.2015 - Skialpinismus od A do Z, Skialp / Freeride / Běžky

Skialpinismus neboli skitouring. „Turistika“ na lyžích, která zažívá boom a aplikace nových technologií ve výrobě skialpového vybavení k tomuto boomu výrazně přispívá. Svobodně se můžete rozhodnout, jestli se chcete věnovat „pouze“ kondičnímu – fitness skialpu, ski-touringu, free-touringu nebo závodnímu skialpu.

Kondiční fitness skialp se dnes víceméně provozuje na lyžařských svazích s vleky. Záleží jen na vás, jestli chcete být zcela nezávislí na vlecích, nebo si zpestřit pobyt „na vleku“ a dát si „do těla“ tím, že si sjezdovku prostě vyběhnete. Stačí pouze základní výbava (boty, lyže, vázání, pásy, hůlky, vhodné oblečení) a odvaha to zkusit.

Na sjezdovce při lyžařské tůře na Maiskogel v Kaprunu

Na sjezdovce při lyžařské tůře na Maiskogel v Kaprunu

Pak tady máme kategorii – závodní skialp. To je opravdu kategorie sama pro sebe, které se ovšem také budeme věnovat. ALPSPORT má s touto kategorií bohaté zkušenosti, když byl po dva roky partnerem ČHS pro SCARPA – Český pohár ve skialpinismu a několikrát byl partnerem českého mistrovského a středoevropského závodu.

Scarpa podporuje skialpinistické závody

Scarpa je partnerem skialpinistických závodů

Dalším stupněm touhy po svobodě je klasický ski-touring. Volnost pohybu a kontakt s přírodou bez kompromisu. Záleží jen na vás, které kopce si vyberete, kde stvoříte svou „mandalu“.

Jen vy, sníh, slunce a hory...

Jen vy, sníh, slunce a hory…

 

Nejvíce adrenalinu se vyprodukuje při free-touringu, kde se méně chodí a více sjíždí hlavně nějaké ty prásky.

Ski-touring a free–touring však patří k nejnáročnějším a nejnebezpečnějším sportům provozovaným v horách. Během akce často rozhodují maličkosti o tom, jestli se misky vah nezhoupnou a z atraktivních zasněžených ploten se nestane špatná vzpomínka na mnoho let. Pohyb v horách mimo upravené tratě je náročný na fyzičku a vyhodnocení objektivního stupně nebezpečí, které nám příroda přichystala. Hrozí nežádoucí situace, na které je dobré se důsledně připravit. Náhlé změny počasí, lavinové nebezpečí, ztížená orientace v terénu. Nutné zlo? Ne. Jen faktory, které musíte respektovat a brát v úvahu při plánování túry. Naštěstí na to všechno nemusíte být sami. Skialpoví nadšenci z týmu ALPSPORTu, kteří na horách strávili velkou část života, vám přináší prostřednictvím metodických článků na našem blogu, praktických zdokonalovacích kurzů, předváděcích a oddílových akcí šanci si tenhle neuvěřitelný sport, plný úžasných zážitků a životní radosti, osahat zblízka.

Z kurzu lavinové prevence

Z kurzu lavinové prevence

ALPSPORT pro vás přichystal čtyři možnosti seznámení se skialpem od základu po nejnáročnější zimní přechody:

 • Předváděcí akce
 • Oddílové akce
 • Zdokonalovací kurzy
 • Klasické skialpové přechody, např. z Chamonix do Zermattu

Předváděcí akce s možností testování vybavení
Jde o jednodenní akci na svahu s vlekem, při které je možno si porovnat různé kombinace vybavení.
Půjde zejména o tyto značky a modely:

 • Boty SCARPA – Maestrale, GEA, F1 EVO
 • Lyže MOVEMENT – Black Apple, Response, ELAN – Alaska, Karakorum, DYNAFIT – dle možnosti to nejnovější
 • Vázaní ATK, MOVEMENT, DYNAFIT, ELAN, DIAMIR, MARKER KING PIN 10

Na tuto zimu počítáme se 6 předváděcími akcemi

 • Praděd
 • Červená voda
 • Rokytnice nad Jizerou
 • Šumava
 • Pec pod Sněžkou
 • Beskydy

Oddílové akce
Dvou až čtyřdenní akce v Čechách, na Slovensku a v Alpách s asistencí instruktorů skialpinismu a horského vůdce. Některé z těchto akcí jsou vhodné i pro začátečníky.

Zdokonalovací kurzy skialpinismu
Budeme je pořádat za přispění odborníků na slovo vzatých od letošního roku. Absolvováním těchto kurzů dokážete, díky znalostem podpořeným praxí, snížit rizikovost Vašeho pohybu a rozhodování v terénu.

Předpokládaná témata zdokonalovacích skialpinistických kurzů jsou tato:

Jak co nejlépe naplánovat túru: topografie, čtení z map, práce s GPS navigací, buzolou. Rozvaha a plán balení, zásoby, vybavení, tvorba náhradních nebo únikových variant treku. Seznámení s regionem, logistika.

Meteo: znalost základů meteorologie, schopnost předvídat vývoj počasí v závislosti na konkrétních podmínkách a dané lokalitě. Lavinová prevence, spolupráce členů týmu mimo i během kalamitního rizika.

Bezpečný pohyb na ledovci: znalost práce s lanem a jištění, tvorba štandů. Záchranářské dovednosti, první pomoc – specifika horského prostředí – vyprošťování z trhlin. Kooperace s profesionály.

Pokročilá technika a jiné lyžařské dovednosti: technika výstupu a sjezdu, rozplánování a úspora sil, strava a pitný režim v různých výškových polohách.

V rámci zdokonalovacích kurzů bude také možné vyzkoušet si některé vybavení určené na předváděcí akce. Zdokonalovací kurzy mohou být součástí školení skialpových instruktorů.

Na stránkách našeho blogu Vás budeme pravidelně informovat o chystaných akcích a nejnovějších trendech ve vybavení pro jednotlivé skialpové kategorie. Termíny jednotlivých kurzů pak najdete na našem blogu v sekci Kalendář akcí

Mám zájem o aktuální informace k plánovaným akcím a nemám možnost pravidelně sledovat blog.