Ski-touring – bota je základ

8 Autor: - 6.10.2017 - Představujeme, Skialpinismus od A do Z, Skialp / Freeride / Běžky

Skialpinismus neboli skitouring – „turistika“ na lyžích zažívá boom. Kvalitní vybavení je tím nejlepším předpokladem, aby vám skialpové výlety přinesly více zábavy a méně dřiny.

Naprostým základem je výběr správných bot. O tom, zda je bota dobrá, nerozhodne její barevné sladění se zbytkem výbavy, ale jedině vaše noha. Naneštěstí vám to může dát najevo poněkud později, než vám bude milo. U skialpové boty toto platí do slova a do prvního puchýře. Hi-tech vychytávky pro její snadné ovládání a efektivní fungování jsou další nástavbou, na kterou by jste se měli při výběru zaměřit.

Co můžete a máte od skialpové boty čekat, to si předvedeme na legendě – SCARPA Maestrale 2.0.

Hmotnost se snižuje

Bota je výrazně lehčí oproti běžným sjezdovým botám. Trendem je snižování množství materiálu na skeletu i dalších funkčních prvcích. Také vnitřní botičky jsou váhově minimalistické. Nové boty Maestrale 2.0 se chlubí váhou 1.400 g.  Závodní model Alien 3.0, skialpinistickou tretru s váhou 580 g., na noze téměř neucítíte.

Na Maestrale 2.0 si můžeme ukázat několik prvků pro odlehčení skeletu.

  • skelet vyrobený z plastu Grilamid® technologií Axial Alpine EVO, díky níž je bota lehčí, výborně kopíruje anatomii chodidla, poskytuje lepší citlivost a přesnější přenos síly na lyži. Vše umocňuje doplnění o jazyk EVO z plastu Pebax®, který se změnou teploty nemění své vlastnosti (oceníte především v mrazu, protože neztvrdne).
  • Web Frame Carbon Design – speciální tvarování v oblasti paty připomínající sluneční paprsky, kde se střídají různé tloušťky stěn skeletu. Tento tvar nabízí dostatečnou oporu v klíčové oblasti boty, při současné úspoře hmotnosti. Karbon hraje v odlehčování stěžejní roli.
  • EVO V-Frame – zvláštní tvarování zadní části komínu zpevňuje tuto část, zlepšuje přenos síly pří sjezdu a nenavyšuje přitom zbytečně hmotnost. Součástí  je i propracované odvětrání skeletu (kovová síť + membrána OUTDRY® + lehká látka), které umožňuje velmi dobrou cirkulaci vzduchu.

maestrale-2---b

maestrale-2---a

Bezpečnost především

Boty jsou uzpůsobené pro upnutí do speciálního skialpového vázání. V dnešní době je většina bot opatřena tzv. inserty (kovovými důlky v předu a drážkami vzadu), které umožní upnutí do tzv. techového vázání. U bot Maestrale je použitý systém Quick-Step-In patentovaný firmou Dynafit, díky němuž je nastupování a vystupování z vázání mnohem snazší.

MAESTRALE_Quick-Step-In

Jak je možné, že v plastových botách můžu chodit?

maestrale-Speed Lock PlusBoty jsou vzadu opatřené mechanismem, který umožní přepnutí do módu “ski”- tj. zaaretuje napevno komín jako u sjezdové boty, nebo uvolní komín pro chůzi přepnutím do módu “walk”. Boty se liší sofistikovaností tohoto systému. Důležité je, aby  byl snadno ovladatelný, ideálně v rukavicích a nijak vás neomezoval. U závodních bot, kde jde o rychlost, je dokonce aretace komínu propojena s horní přezkou. U bot Maestrale je použitý Speed Lock Plus mechanismus, ve kterém integrovaná pružina zlepšuje funkčnost páky. Systém je zdokonalením technologie Friction Free. Mezi spodní částí skeletu a komínem není žádná spojovací „tyč“, což umožňuje pohyb „bez tření“ během fáze “walk”.

ROM – není jen paměť v PC, pro skialpinistu to je klíčové Range of Motion

Právě rozsah pohyblivostí komínu v předozadním směru je klíčový pro komfort chůze. Maestrale 2.0 nabízí volnost pohybu v rozsahu 60°, který umožňuje přirozený pohyb při chůzi.  Spěchající závodníci natahují krok do maxima, takže rozsah pohybu 72° u bot Alien 3.0 velmi ocení. U bot orientovaných na freeride, je rozsah pohybu obecně menší, protože prioritou jsou především sjezdařské vlastnosti boty.

ROM

 

Podrážka

Odlehčení se týká i podrážek, kde je minimalizovaná výška gumového běhounu. Podrážka připomíná klasickou botu, aby jste mohli při ryzím skialpinismu zdolat pěšky prudké pasáže a skalní terén. Podrážka musí být zárukou bezpečného pohybu na ledu a sněhu a její dezén má bránit hromadění sněhu mezi botou a vázáním.

Podrážka

Maximální komfort při používání

Je vhodné věnovat pozornost i “drobným” detailům, jejíchž uživatelskou vstřícnost oceníte    nebo vám slušně znepříjemní výlet. Všímejte si, jak snadno se bota obouvá a zapíná. Na “lightových” botách najdete stahování BOA, zatočíte kolečkem a boty jsou optimálně stažená podle potřeby vaší nohy. Určitý “mutant” tohoto systému najdete také na Maestrale 2.0 – (Wave Closure System). „Vlna“ je nový uzavírací systém vyrobený výhradně pro firmu SCARPA®, který poskytuje stejnou pevnost jako dvě klasické přezky a výrazně tak snižuje hmotnost skeletu. Klasické přezky se vyrábí také z odlehčených materiálu (např. hořčíkové slitiny, která je pevná a přitom lehká) a oceníte u nich možnost mikro nastavení a tvar, který umožňuje snadné ovládaní v rukavicích (kdo by mrznul). Zámek u horní přezky ji fixuje v pohodlné pozici pro chůzi a usnadňuje aretaci pro sjezd. HRS Strap utahovací  pásek v oblasti nártu umocňuje tuhost v jazyce a zároveň díky dobré fixaci nohy v patě zvyšuje výkon při stoupání.

maestrale grey

 

Odstavec za jehož přečtení a respektování vám nohy poděkují a výlety se vydaří

MAESTRALE-M RS_ProFlexVětšina vnitřních botiček je tepelně tvarovatelná, aby co nejlépe kopírovaly vaše nohy. Před pokusy o domácí “pečení” dejte určitě přednost péči odborníků, kteří při tvarovaní dokáží vyřešit i nějakou drobnější anomálií u nohou. Navíc u materiálů, které se v současnosti používají, je možné opakované tvarování (ideální před sezónou nebo při jakémkoliv diskomfortu).

I při výběru vlastního modelu a následně velikosti je nejlepší svěřit se profíkům.  Volba velikosti je klíčová. U příliš velkých bot dochází ke tření a můžete očekávat tvorbu puchýřů. Skelet u příliš malé boty se určitě nenatáhne, i když jistou nadějí může být lehké “povolení” vnitřní botičky, které je běžné.

Boty se běžně vyrábějí se skelety v celých velikostech s vnitřními botičkami v polovičních velikostech (např. u bot SCARPA ve skeletu velikosti Mondo Point 27.0 můžete mít botičku 26.5 nebo 27.0). Vedle tepelného tvarovaní je možná korekce velikosti také vložkou volume adjuster, která se vkládá přímo do skeletu pod vnitřní botičku. Pokud trpíte nějakými odchylkami od běžného tvaru nohy, může při drobných úpravách tvaru skeletu pomoct tzv. bootfiting. Ale ani tady nejsou zázraky možné, některá místa na plastovém skeletu není možné upravovat.

Ó ženy, ženy, co jste na Italy

Nejen italská firma SCARPA si je vědoma narůstajícího zájmů o skialp mezi ženami. V kolekcích skialpové obuvi určitě najdete boty, které jsou pro vás, milé skialpinistky,  uzpůsobené, jak tvarem a provedením, tak barevným vyladěním.

Robustní nebo muší váhu, španělskou botu nebo tretru?

O tom rozhodujete vy a volba aktivity, které se chcete věnovat. Chcete se projít zimní krajinou a užít si klasický skitouring, potom upřednostníte nižší váhu i flexi. Pro freeride lákající brázděním prašanu zvolíte sice těžší botu s vyšší flexí, která ale umocní sjezdařský zážitek. Chcete si upevnit kondici fitness skialpem nebo se dokonce postavit na start závodu … volbou bude maximálně odlehčena bota s flexí papuče.

Fitness Skialp

Kondiční fitness skialp se dnes víceméně provozuje na lyžařských svazích s vleky. Záleží jen na vás, jestli chcete být na vlecích zcela nezávislí, nebo si jen občas zpestříte pobyt na vleku a dáte si „do těla“ tím, že si sjezdovku prostě vyběhnete.

Alein RS

Alein RS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Závodní skialp

Závodní skialp je kategorie sama pro sebe, která vyžaduje odpovídající výbavu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ski-Touring

Klasický ski-touring, který nabízí volnost pohybu a kontakt s přírodou. Jednodenní výlet v českých horách nebo několikadenní přechod přes alpské velikány, to je jen na vás.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Free-Touring

Nejvíce adrenalinu vyprodukujete při free-touringu. Méně šlapání a o to více vzrušení ze sjezdu v nějakém tom žlábku. Scarpa Freedom SL nebo Scarpa Maestrale RS 2.0 oceněné na mezinárodní výstavě ISPO 2017 v kategorii Ski-touring.