Powered by Smartsupp

Se stanem Robens Lodge 2 za polárním kruhem

15 Autor: - 31.7.2018 - Představujeme, Testujeme, Turistika / Camping

Pří výletu do Norska člověk vždycky musí počítat s možností, že mu bude celou dobu pršet. Když jede koncem jara do severních končin této krásné země, platí to dvojnásob. Aby se z romantického výletu po dech beroucí krajině nestala vyčerpávající tortura, je potřeba mít možnost vždycky si důkladně odpočinout. V suchu a v teple. A protože je prakticky jisté, že bude pršet (protože tam prší prostě skoro pořád) a tábořit budete někde uprostřed bažiny (protože všude jsou prakticky jenom skály a bažiny), je jasné, že bez pořádného stanu to nepůjde. Na naši cestu po NP Änderdalen a po kopcích v okolí Tromsø jsme dostali k testování stan Robens Lodge 2. Rozkaz zněl jasně: „Dejte tomu pořádnou sodu, ať víme, co a jak!“. Nuže, stalo se. A ani jsme se nemuseli moc snažit 🙂

Značka Robens vznikla v Německu v roce 1973. Od té doby vyrábí produkty pro táboření v přírodě s důrazem na vysokou kvalitu a funkčnost. Jenom stanů má značka v nabídce několik desítek typů, včetně vychytávek jako jsou tee-pee nebo bivakovací tarpy. Námi testovaný Lodge 2 má klasickou konstrukci kopule – ložnici uchycenou na dvou zkřížených prutech a jednu polotyčku tvořící nad každým ze dvou vchodů prostornou předsíň. Tropiko je z materiálu HydroTex HD, 75D polyester 185T, který je žáruvzdorný a uváděný vodní sloupec je 5.000 mm. Podlážka je z 75D polyesteru, Taffeta 210T s vodním sloupcem 10.000 mm. Ložnice je z polyestreru (68D 190T), což je klasický „plný materiál“, ne síťovina. Tyčky jsou duralové (Alloy 7001, T6) a jsou dostatečně pevné (8,5/9,5 mm). Celková váha stanu je udávaná max./ min. 3,3/3,0 kg (s a bez obalů na jednotlivé komponenty).

Při prvním pohledu na celkovou váhu stanu jsem byl zpočátku poněkud rozpačitý, protože tahat na zádech 3 kg se mi v době dvoukilových stanů moc nechtělo. Názor jsem změnil hned první den, kdy jsme uvázli někde na hřebeni v podmínkách vskutku poctivých – vichr, liják, mlha a zima! Počasí nás zaháklo někde mezi šutry, sněhovými poli a podmáčenými ostrůvky vřesu. Nejdřív bylo potřeba postavit stan v dešti a větru – podařilo se nám to ve dvou lidech celkem rychle (přesto že jsme si to před tím ani jednou nezkusili), ani jsme moc nepromokli.:-) Pak bylo potřeba se uvnitř srovnat – ve stanu pro dva jme potřebovali být tři včetně krosen a ještě tam vařit! Vešli jsme se, hlavně díky dvěma vchodům s prostornými předsíněmi. Bylo to sice tak tak, ale šlo to (vnitřní rozměry stanu jsou 140 x 225 cm). Dokonce jsme v předsíňce mohli pohodlně vařit (zákazovým piktogramům všude kolem navzdory). Následujících cca 15 hodin jsme čekali, než liják přestane. Sice jsme se nedočkali a vyráželi zase za deště, ale celou dobu jsme odpočívali pěkně v suchu a v teple – podlážka i tropiko vydrželo celkem v klidu, a to i v silném větru.

Švy, spony, zipy a všechny ostatní detaily na stanu jsou provedeny velmi odolně a festovně. Je tu i několik vychytávek, jako např. zazipované přístupové otvory k ventilačním okénkům v tropiku, které lze pohodlně otevírat/zavírat zevnitř, spousta kapes na odkládání drobností (čelovek, telefonů, apod.), množství poutek podél tropika pro dokonalé vypnutí, ale i třeba dostatečné množství kolíků (někteří výrobci přibalí ke stanu jenom základní počet a pro dokonalé vypnutí je potřeba si jich pár dokoupit). Nejvíc se na váze asi projeví materiál ložnice, který sice není tak lehký jako síťovina (ta tvoří ložnici většiny ultralehkých stanů), ovšem na rozdíl od ní lze vnitřek stanu vydýchat, takže vnitřní teplota je během noci vždycky o něco vyšší než ta venkovní. Váha celého stanu potom skočí na 3 kg, ale osobně mi to za větší praktičnost a hlavně vyšší životnost asi stojí.

Po celou dobu treku za polárním kruhem nás stan Robens Lodge 2 ani jednou nezklamal, naopak vždycky jsme se dobře vyspali a ráno byly odpočatí do dalšího dne. Nutno podotknout, že počasí bylo vpravdě severské. Útočný stan do velehor to sice není, ale na takové použití není ani stavěný. Jedná se o stan na turistiku, přechody hor a řekněme lehké až středně náročné použití. Je ale tak kvalitně a bytelně provedený, že obstojí i ve chvílích, kdy se z pozitivních zážitků stávají díky povětrnostním podmínkám zážitky intenzivní.:-) K tomuto účelu ho můžu s klidným srdcem vřele doporučit. Díky velmi dobrým parametrům, vysoké odolnosti a životnosti a v neposlední řadě i díky výbornému poměru cena/výkon.