Powered by Smartsupp

Scarpa Spin, smím prosit?

9 Autor: - 6.9.2017 - Radíme, Testujeme

Italský výrobce outdoorové obuvi, především té horolezecké, s více než 70 letou tradicí letos zvedl ze židle velmi oprávněně nejednoho výrobce běžecké trailové obuvi – uvedením na trh upoutal pozornost svou horkou novinkou – Scarpa Spin.

Svršek:  textílie, TPU
Podšívka: strečová textílie
Podrážka: Vibram Fixion
Drop: 4 mm
Hmotnost: 210 g (dámské provedení, v pánském 250 g)

 

Ačkoliv jsou Spiny primárně určené do alpského prostředí, rozhodla jsem se botky otestovat v našich zeměpisných šířkách a výškách pyšnících se rozmanitým terénem čítajícím kamenité vrcholky, měkké lesní trailíky i pískovcová skalní městečka. To by bylo, aby v Beskydech nebylo.

Přiznám se, čekala jsem mnohé, ale tohle vážně ne. Už při vytahování bot z krabice mi bylo jasné, že s těmito kámoši bude v horách velká legrace. Přece se nebudu s váhou 210 g jen tak zbůhdarma ploužit na Lysou horu. Tato lehounká bota s nízkým profilem, kterou byste na první pohled váhali vyvézt na vysokohorský běžecký trénink vás totiž nenechá zastavit.

Scarpa Spin je ale anděl s ďáblem v těle. Když je máte na noze, už v údolí se nemůžete dočkat vrcholků, smějete se na kamenitých sebězích a rácháte se v horských potocích. Žádná jiná bota mě tak přirozeně nenutila seběh z kamene na kámen a zároveň na mě doslova křičela „Jen pojď, došlápni tou špičkou“, připadala jsem si jako laňka. Jednoduše řečeno tento ladný tanec s dropem 4 mm nebere konce a servítky ani z kopců.

Scarpa Spin

Scarpa Spin

Botka je úžasně lehounká a přitom pevná tam, kde je nejvíc potřeba – klenba a kotníky. Svršek je z textilie, a vůbec horní část boty je měkká a pohodlná, kdo počítá na noze každý nehet, tohle u Scarpa Spin ocení a nemusí se přitom bát, že si ukopne nehtíček o každou šišku, neboť špička je olemována pogumovaným pruhem, který ten šutr na cestě prostě k chodidlu nepustí. Tím pádem se nemusíme bavit ani o vlhkosti, jak rychle se voda do  boty dostane, tak rychle ji zase opustí, proto tyhle „low-weightovky“ miluju.

Integrovaná vnitřní „ponožka“ spolu s užším střihem boty zajišťují chodidlu v botě větší stabilitu při sebězích a navíc díky nízkému dropu 4 mm dokonale čtete terén. Pozor ale když budete přecházet z dropu 10 mm rovnou na 4 mm, vašim achilovkám by se to zrovna nemuselo líbit. Já si 4 naštěstí zamilovala už dříve.

Spiny dále nabízí agresivní vzorek podrážky Vibram, který nepřekvapí ani asfaltový úsek ani mokrý kamenitý podklad. Navíc u důmyslného designu vzorku podrážky nemusíte po každém seběhu počítat ukopnuté špunty, jako u jiných modelů konkurenčních trailových značek. Příjemně také překvapily náhradní vložky, které se k botám dodávají a mají vypolstrovanější patní část pro užší dámské kotníčky.

Navíc, ženy i muži, designové provedení boty se myslím tentokrát velmi povedlo 😉

Co dodat na závěr? Jestli jsem váhala v čem běžet letošní Tatranskou šelmu, mám jasno a na odpočítávání žulových schodů ne do nebe, ale na Slavkovský štít, Spiny beru všemi dvaceti. Otázka je, jestli z nich do té doby nevyběhám duši. Se Spiny se v horách totiž protančíte až do rána. A tenhle tanec nebude jen na jednu noc.

Tak co, požádáte taky Scarpa Spin o tanec? 🙂