Powered by Smartsupp

Scarpa Phantom Tech: Ve znamení krásy

9 Autor: - 9.5.2016 - Představujeme, Novinky, VHT / Treking / Via ferrata

Jako když loupeš pomeranč. To bylo asi první, co mě napadlo, když jsem krouživým pohybem rozvíral komín Scarpy Phantom Tech, přepracované verze tolik oblíbené expediční boty Scarpa Phantom Guide. Do Alpsportu přišla hájit barvy svého týmu letos na jaře a my jsme tu od toho, abychom vám zprostředkovali první dojmy. Hned poté vám ji rádi prodáme. 🙂

K přepracování ovšem nedošlo jen u jediného modelu, odehrálo se napříč celým segmentem  Scarpa High Altitude. Nového hávu i konstrukčních vylepšení se tak dočkaly modely Scarpa Phantom 8000 a Scarpa Phantom 6000, model Scarpa Phantom Guide ukončil svoji vysokohorskou pouť a nahradil ho právě Scarpa Phantom Tech. Už na první pohled na něm zaujme zmíněné přepracování zipu. Bylo upuštěno od podélného zipu uzavírajícího nárt od špičky po kotník.  Zip nyní ubíhá elastickým, odolným návlekem po obvodu kotníku pod úhlem asi 45 stupňů, otevírání boty tedy skutečně připomíná loupání kůry pomeranče. Zakončení zipu je pojištěno všitou záložkou z neoprenu, ten se připne patentním knoflíkem.  Návlek, jehož hlavní funkce je chránit kotník před ostrou skálou, sněhem a ledem (jak jsme byli zvyklí u předchozích modelů) je zakončen elastickou lemovkou. V patě boty je zvenku našit reflexní pruh pro snadnější orientaci spolulezců v terénu.

Největší plochu boty pokrývá drsná textilie s proplétanými vlákny a mikropogumováním kapkovitého charakteru, zamezit by to mělo odření o skálu i pořezání o led. Materiál působí tvrdě, houževnatě a budí dojem, že se po něm cokoli ostrého neškodně sveze.   Vysoká gumová obsázka po celém obvodu je samozřejmostí, krytá je tentokrát i špice (předchozí verze měly místo gumy textilii).  Podešev je z dílny Vibramu a nese název Vibram 0 Gravity.  Dle výrobce byste tedy v ideálním případě měli během výstupu zažívat stav beztíže. 🙂

Zvláštní odstavec stojí za to věnovat membráně OutDry®.  Kdo má se Scarpou více zkušeností, ví, že tato membrána je používána jak v alpine runningových modelech bot, tak v obuvi ze segmentu High Altitude.  Proč? Důvod je jednoduchý. U obou těchto kategorií obuvi se totiž počítá s dlouhodobějším pobytem ve sněhu a mrazu. U klasické membrány se stává, že vlhkost se ze sněhu vstřebá svrchním materiálem a vysráží se mezi ním a membránou, kde případně zmrzne. Bota tak ztěžkne a prodyšnost membrány se omezí. Naproti tomu u principu membrány  OutDry® je membrána nalaminována na spodní část svrchního materiálu boty (u Scarpa Phantom tech na robustní textilii). Voda se tak nedostane mezi membránu a svrchní textilii ani zvenku, ani vysrážená zevnitř boty.

Scarpa Phantom Tech je nástupcem v nové generaci  High Altitude obuvi a díky svým inovacím a váze 830 gramů se stala jednoznačnou volbou i pro mnoho profesionálů.