Powered by Smartsupp

Scarpa Neutron & Scarpa Proton GTX: Nech se pohánět jádrem

11 Autor: - 22.4.2016 - Novinky, Radíme, Turistika / Camping

Běžecká obuv je segmentem, který s rostoucí oblibou běhání zažívá dynamický vývoj. Ani Scarpa s více jak 80 let dlouhou obuvnickou tradicí nemohla odolat pokušení přijít na trh s vlastním řešením představ o tom, jak dobře se můžeš cítit při běhu.  V hlavách italských vývojářů se tak postupně zrodily plány na trail runningovou obuv Scarpa Proton a Scarpa Neutron. Modely, které by měly oslovit jak rekreační, tak pokročilé běžce.

Scarpa Proton GTX
Lehkost,
prodyšnost, přilnavost k mokrému i suchému povrchu. Intuitivní běh, kdy cítíš texturu terénu, ale zároveň máš dostatečnou podporu a ochranu nohy. To bude doména víceúčelového modelu Scarpa Proton GTX. Svršek boty je  kombinací prodyšné polyesterové síťoviny a Exo Skeletonu, mřížky ze syntetické kůže, která dodává textilním partiím patřičnou pevnost. Mezipodešev  z tepelně tvarované EVA pěny je rovněž vyztužena, vertikální i horizontální žlábky mají za úkol odtlumit nárazy a nepustit vibrace z chodidla do kolen a kyčlí. Podešev Vibram Genesis by měla pracovat s mezipodešví a dobře zvládat nestability členitého terénu, ať už jsi běžec dlouhých tratí nebo kratších okruhů či došlapuješ na patu nebo chodidlo.

 Pánská varianta boty Scarpa Proton GTX (vlevo) je proti dámské jen o něco tmavší.

Pánská varianta boty Scarpa Proton GTX (vlevo) je proti dámské jen o něco tmavší.

Scarpa Neutron
Druhý trail runningový model, jehož tentokrát bezmembránovou variantu v Alpsportu nabídneme, je podobně jako předchozí tvořen Meshem-síťovinou, na bocích doplněn o Exo Skeleton, strukturu ze syntetické kůže, která by měla bránit chodidlu v příčném posuvu.  Vertikální i horizontální žlábky zapracované v rámci EVA pěny mají za úkol dostatečně odtlumit otřesy vznikající při běhu, horní část jazyka skrývá tzv. hidden lace pocket, kapsičku designovanou jako úkryt pro konce tkaniček, které by při běhu terénem jinak překážely. Tím se odbourá nepříjemné zachycení oka tkaničky do překážky na trase.  TPU toe protection  působí měkce, ale zároveň chrání prsty chodidla svou plastovou výztuhou na špici boty.  Posuvu jazyka na nártu pak zamezují textilní úpony, s kterými je jazyk spojen v jednolitou část. Také eliminují nános kamínků a drobných nečistot dovnitř boty. Scarpa Neutron působí velmi svižným, lehkým dojmem, bude vhodná hlavně pro běžce se středně širokou nohou.

Rovněž pánská a dámská Scarpa Neutron (vpravo) se od sebe liší spíše jen v detailech barevného odladění.

Rovněž pánská a dámská Scarpa Neutron (vpravo) se od sebe liší spíše jen v detailech barevného odladění.

 

Jestli hledáš zajímavou volbu pro tvoje další běžecké tréninky, nebo prostě jen stojíš při výběru na rozcestí a nevíš, kudy kam, doběhni do jedné z pražských prodejen Alpsportu a zkus Scarpa Neutron nebo Scarpa Proton GTX. Možná to bude právě energie atomového jádra, kterou tyto dva modely – aspoň ve svém názvu 🙂 – slibují, která tě požene dál!