Powered by Smartsupp

Řecko – jak na Nový rok, tak po celý rok! Díl 1.

12 Autor: - 13.8.2018 - Cestování, Horolezectví / Lezení

Vánoce 2017 jsme se rozhodli strávit trochu jinak. Štědrovečerní večeře, trocha pohádek a cukroví, ale už na první svátek Vánoční jsme fičeli směr Peloponés. Cesta přes Srbsko a Makedonii proběhla hladce a druhý den ráno už jsme snídali s výhledem na moře. První lezeckou zastávkou byla oblast Nafplio, asi hodinu a půl od Atén. Skály v Nafpliu hrají všemi odstíny červené a žluté a leze se tu zejména po velkých děrách. Skály jsou v bezprostřední blízkosti moře a přes palmy tu v prosinci koukáte na zasněžené kopce tyčící se nad mořskou hladinou.

Trochu jsme se rozlezli a následující den jsme se vydali dál po pobřeží – do Leonídia.

Údolí Leonídia

Údolí Leonídia

Leonídio je malé městečko (cca 200 km od Atén), plné neuvěřitelných sektorů, citronů a pomerančů. První dny jsme lezli v sektorech Hot Rock s dlouhými kolmáči a následně v Cave of Panagia, v jejíž druhém patře se nachází tufy a krápníky nejdivočejších možných tvarů v silně převislé skále.

Tufy jsou základní atrakcí Leonídia

Tufy jsou základní atrakcí Leonídia

Cesty pojmenované po horolezeckých legendách Berhault, Gullich a Edlinger, nenechají chladným žádného, alespoň trochu historie znalého, sportovního lezce.

Rest day u moře

Rest day u moře

Rest day jsme strávili obhlídkou okolí, procházkou po pláži a dali si pravý místňácký kafe „s pískem“ v baru na pláži a koláč v lezecké kavárně Panjika Cooperative.

Pánjika je občanským sdružením místních lezců

Pánjika je občanským sdružením místních lezců

Tam se nejen dobře najíte, ale nasajete tu správnou atmosféru za poslechu jazzové hudby. 1. ledna jsme brzo vstali a vyrazili do proslulého sektoru Mars, v domnění, že všichni lezci budou po bujarých silvestrovských oslavách ještě spát.

Santa u moře

Santa u moře

Pod skalami jsme byli první, ale exponovaný balkón pod nástupy cest se velmi brzy zaplnil.

Sector Mars

Sector Mars

Název sektoru je vypovídající, jelikož tam opravdu máte pocit, že jste na jiné planetě. Celý sektor je posetý tufy sytě rudé barvy. Navíc jsou tu cesty všech obtížností a krásná jsou především jejich prodloužení. My jsme si vylezli nádherné Boubouki Extension a zhodnotili jsme, že lepší začátek roku jsme mít nemohli.

Cesta do sektoru Hot Rock

Cesta do sektoru Hot Rock

V(na) rudém Marsu jsme strávili také poslední lezecký den a vydali se zpět na dlouho cestu domů.

Na Kokkinovrachos najdete i vícedélkové lezení

Na Kokkinovrachos najdete i vícedélkové lezení