Powered by Smartsupp

Rabštejn: krásná a kompaktní skála v malebném prostředí Moravy

9 Autor: - 1.7.2015 - Cestování, Horolezectví / Lezení, Radíme

Skalky v okolí zříceniny hradu Rabštejn jsou vyhlášeným terénem, který se těší oblibě mezi širokou lezeckou veřejností už více než 40 let. Krásná a kompaktní skála v malebném prostředí s poměrně velkou hustotou lezeckých cest a na malém prostoru láká i dnes spoustu lidí k návštěvě. Jak to tedy s lezením v jedné z nejvýznamnějších oblastí na Moravě vypadá?

Rabštejn v CHKO Jeseníky

Rabštejn najdete v CHKO Jeseníky, mezi Šumperkem a Rýmařovem

Rabštejn leží v CHKO Jeseníky, mezi městy Šumperk a Rýmařov. Přístup do oblasti je nejlepší od jihu, z vesničky Bedřichov. Na konci Bedřichova je přes cestu závora a u ní prostorné parkoviště, na kterém je potřeba zanechat svého plechového miláčka a dále pokračovat do kopce po červené turistické značce pěšky. Výjezd nahoru je obyčejným smrtelníkům zapovězen, výjimku mají pouze ubytovaní na chatě Rabštejn, která se nachází nedaleko od skal a kam nás červená značka po asi půlhodinové procházce zavede. Existuje i teoretická možnost zakoupení povolenky pro vjezd u Lesů ČR, jejich počet je však omezen a zbytečně se ochudíte o romantickou procházku krásným bukovým lesem. Od chaty je to ke skalám pouhopouhých 500 m do mírného kopečku.

Geologicky jsou místní skály tvořeny amfibolickými břidlicemi

Geologicky jsou místní skály tvořeny amfibolickými břidlicemi

Geologicky jsou místní skály tvořeny amfibolickými břidlicemi s velmi specifickou strukturou. Ve skále jsou patrné rovnoběžné „vlny“, které tvoří nádherné chyty a stupy lištovitého charakteru, lezení je intuitivní a skála dobře čitelná. Jakmile se ale rozhodnete pro cestu ve stěně, která je lomená kolmo k této vlnovité struktuře, stává se lezení složitější, chyty berou spíš na stisk a i relativně lehká cesta může potrápit. Lezení na Rabštejně má dlouhou tradici, najdeme tu proto spoustu starých, klasických cest, které jsou odjištěné kruhy a skobami. Modernější cesty jsou odjištěné většinou borháky a často skýtají opravdové sportovní výzvy.

Celkem je na Rabštejně vytyčeno více než 200 cest, z toho nejvíce v obtížnostech mezi 5 – 7 UIAA. Oblast je rozdělená na dva sektory: Přední skály s výškou kolem 20m, a Zadní skály s výškou stěn až 30 m. Oba sektory jsou od sebe co by karabinou dohodil, takže z dlouhých přesunů nemusíte mít strach a klidně můžete pochodovat skalami a „vyzobávat“ si ty nejlepší kusy. Mezi vyhlášené cesty patří např. Patička (7-), Rudá hrana (6+), Hrana Riga (6-), Orolinova hrana (6+) nebo Schody do nebe (5+). Pro drsňáky jsou pak připravené prásky jako Výpadek rozumu (10-), Hlavolam (9+), Vzpoura mozků (10-) nebo třeba Lepší už to nebude (9-). Celá oblast je přehledně zpracovaná v průvodci Moravské skály od V. Skýpaly a V. Wolfa (www.moravskeskaly.cz).

Rabštejn, to je více než 200 cest různé obtížnosti

Rabštejn, to je více než 200 cest různé obtížnosti

A až budete z lezení utahaní, stačí seběhnout z kopečku na louku a občerstvit se pivkem nebo něčím na zub v chatě Rabštejn. Chata nabízí i možnost ubytování, ať už uvnitř na pokojích, nebo na travnatém plácku před chatou ve vlastním stanu (za symbolických 20 Kč). Je tu i veřejně přístupná pitná voda. Chata navíc leží na křižovatce několika turistických značek, takže je hojně využívaná celou řadou turistů a cyklistů, případně běžkařů (je otevřená celoročně). Více informací najdete na internetu (www.rabstejn.cz).

Vzhledem ke snadné dostupnosti, spoustě lehkých cest na malém prostoru a hlavně díky kvalitnímu zázemí v podobě chaty, je poslední dobou oblast vyhlášená jako ideální pro lezecké rodinky s malými dětmi. V praxi to někdy na louce vypadá jako na dětském táboře (obzvlášť v letních měsících). Těžko říct, kdy se z radostného a veselého dětského smíchu stává zvířecí řev, při kterém kysne pivo, šednou vlasy, praskají ušní bubínky a dostavuje se tik do tváře. To bych asi nechal na posouzení každého jednotlivce, případně na rodičích. Každopádně milovníka tiché přírody a klidu by mohl potkat menší šok. Stanování je naštěstí tolerováno i pod lesem blíž ke skalám a dál od chaty. I tak je ale potřeba počítat s tím, že koncentrace lidí (nejenom lezců, ale i turistů a cyklistů) je na Rabštejně vysoká, obzvlášť o víkendech a za pěkného počasí.