Powered by Smartsupp

Průvodce jak vybrat spacák aneb jak si ustlat pod hvězdami

31 Autor: - 5.5.2020 - Radíme

Letecká doprava téměř stojí, vzduch je čistší než kdykoliv před tím, noční obloha je křišťálově jasná a kdo už jednou zažil tak ví, že nejlíp se pozoruje v leže, z vyhřátého spacáku.


Jak vybrat ten pravý, nejen pozorovací, spacák 🙂

Základní trojice vlastností

  • Teplotní rozmezí / roční období mého užívání
  • Prostředí a intenzita používání
  • Váha a skladnost

Teplota je pro nás směrodatná při výběru. Každý spacák má dle certifikované normy danou tzv. komfortní a extrémní teplotu. Komfortní je přesně to co vám spacák poskytne pro váš bezstarostný spánek. V běžném prádle a s dobrou karimatkou (velmi důležitá součást výbavy pro dodržení teplotních parametrů) nejen že pohodlně omrknem nějakou tu hvězdu, ale pěkně se i vychrupnem.

Průvodce jak vybrat spacák

Extrém je orientační varování, které nám při těchto podmínkách bude dávat vědět, že je limit spacáku u konce. Vnímání chladu, žádná pohoda = žádný spánek, a to ráno. 🙁 Komfort  má dokonce rozmezí muži a ženy – ženy mají  totiž, dle měření, citlivější práh vnímání chladu. Tedy údaj blíže k extrému je pro muže, a s drobnou plusovou rezervou pro ženy.

Průvodce výběrem spacáku


Jak často bude spacák mým nočním domovem?

Jako u všeho vybavení, které má být ve větším zápřahu, dávám přednost kvalitě zpracování, odolnosti materiálů a případném bezproblémovému servisu, což je ale stejně jak u nás, tak u většiny outdoorových speciálek, naprostý standard. Jeden takový podzimní nocleh s přízemním mrazíkem v kombinaci s nefunkčním zipem, byla bezesná noc ve všem, co sem měl sebou na sobě, včetně bot. 🙁 Ale sedím tu a píšu co a jak.

Průvodce výběrem spacáku

Peří nebo plast, odvěké téma. Dnes ale, řekl bych, s jasnou odpovědí. Prvně – zapomeňme že by dnešní peřový spacák byla stará dobrá péřová duchna z chalupy, jejíž jediné dobrodružství byla právě ta postel na chalupě. 🙂

To co nás izoluje, není materiál jako takový, ale vzduch, který v sobě onen materiál váže. Pokud chceme nízkou váhu, skladnost, a nehledáme spacák do kempu nebo do barelu na vodu, tak jednoznačně volím peří. Je lehké, dobře sbalitelné a s výborným loftem – to je ona schopnost nabrat do sebe vzduch, hóóódně vzduchu. Dnes je peří i špičkově zpracováno, ošetřeno a impregnováno (více o něm ale v samostatném povídání).

Plast – syntetika už trochu postrádá lepší váhu a skladnost, což ale do kempu nevadí, tedy spíš vašemu autu. Nicméně hlavně v případě vodácké turistiky v kombinaci s „cvaknutím“ a špatně uzavřenému barelu, váš nocleh přeci jen rychleji uschne. Druhá nesporná výhoda je, díky oné syntetice, dostupnější cena.


„Pane Lorenc, unesu to?“

Váhu a skladnost jsme již nakousli v materiálech výše. Volba peří je tedy jasná, a nebojte se jí v případech, kdy chcete pro vaše dobrodružství malej, lehkej spacák. Při stejném teplotním rozpětí umí být peří na polovině z objemu, a být o 1/3 lehčí. Pokud to není priorita a nevyužijete tyto přednosti peří, klidně jděte do syntetiky a za ušetřené peníze si můžete dopřát jinou zajímavost. Zejména pokud spacák bude na občasné používání, přeprava převážně autem, a nebo tam, kde hrozí jeho totální promočení – jez v Krumlově. 🙂


Modelové situace

Pan K je běžný turista, do přírody se vydá 2-3 do roka (letní sezona) a jednou z toho je to i dovolená v kempu (letos to bude hit :-)). Dovolená je s autem a zbytek po svých. Skladnost by i ocenil, váha není podmínkou.
Tady nám bude stačit komfort někde mezi 0 až +10, extrémní teplota tak -10. Ideálně by zde zapadla Micra BHB od Pinguina – syntetika, ideální poměr váha skladnost, dobrá cena, a pro českou turistiku nesmírně všestranná varianta.

Pinguin Micra BHB

Pinguin MICRA BHB


Olda
se nebojí výzev a rád se toulá po horách, jak u nás, tak v Alpách, Tatrách, Gruzii, apod. Jaro až podzim, sněhu se nebojí. Vyrazí několikrát do roka i na delší akce. Váha s skladnost u kompletní výbavy hraje prim.
Tady už budeme chtít komfort kolem nuly i méně, a bylo by dobré se spolehnout i na extrém kolem -20. Peří je v této verzi jasná volba, jak s ohledem na teplotu, tak i váhu a skladnost. Tradice je např.  Rimo II 600 od Sira Josepha

Sir Joseph RIMO II 600

Sir Joseph RIMO II 600

No a třeba chci jet omrknout tu noční oblohu. Pojedu do bývalého vojenského prostoru v Brdech, jedu na kole, plus foťák. Každý gram a kousek objemu se počítá. Dále pak letní výstupy na lehko, a rád ho užiju i v zimně při skialpových túrách s noclehem chata/winterraum. Heslo: skladnost.
Tedy volím, pro mě velmi sympatickou a na peří cenově dostupnou, vlastnostmi ideální, českou tradici, Warmpeace Viking 300. Se svojí váhou 705g, velikostí zabalené alumatky a komfortem 0 až +6, je to jasná volba.

Warmpeace VIKING 300

Warmpeace VIKING 300


Nezapomeňme
, že teplotní údaje jsou sice certifikované, ale orientační.  Pro zachování je vždy potřeba podpořit dobrou karimatkou. Pokud jdu ulehnout vyčerpán po celodenním zápřahu, tělo je unavené a proto teplo raději podpořím vrstvou navíc. Nezapomínejte si zatáhnout límec a kapucu. Bez nich by šlo všechno teplo ven. Pojistka je taky čepice a extra ponožky, nebo případně tepelná vložka do spacáku. Délku volte tak, ať se v něm pohodlně se zapnutou kapucou dokážete schoulit. Spacáku se věnujte i když ho nepoužíváte – po návratu vybalit, vyvětrat a nechat volně ložený = víc společných výletů.

Průvodce jak vybrat spacák


Důležité

Spacák na všechno neexistuje. Pokud jste všechno od pana K, přes Oldu, a třeba taky rádi nocleh na kole, tak počítejte, že na celoroční pelíšek potřebujete 2 či spíše 3 spacáky. Jeden fakt teplej na hory a zimní expedice, druhej na běžnější letní sezonu – voda, kemp, fesťak atd., no a na jaro až podzim na lehko, na kolo, když půjde o gramy a rozhodování jestli jednu nebo dvě Horalky od Sedity, tady je asi jasno. :-). Teda ještě třetí, malej a lehkej.

Dobrá zpráva na konec… máme teď výhodně všechny verze. 🙂

Kompletní nabídka SPACÁKŮ & ŹĎÁRÁKŮ