Powered by Smartsupp

Proč právě Scarpa?

0 Autor: - 9.3.2021 - Radíme, Testujeme, VHT / Treking / Via ferrata

Proč Scarpa? Proč boty právě od Scarpy?

Pokud se dnes rozhodneme koupit boty, nebo lépe řečeno trekové boty, máme na našem trhu celkem slušný výběr tradičních výrobců těchto populárních bot. Hned jak to podmínky dovolí, jistě navštívíte nějakou z blízkých outdoorových speciálek, a pokud se v modelech nevyznáte, nebojte se svěřit do péče odborného personálu.

Dnes tu ovšem nebudu psát, jak vybrat vhodnou botu, a spíše se zaměřím na to, proč jít po jedné konkrétní značce, a proč právě ona bude tou správnou volbou. A to i po několika letech používání. Každý opravdu dobrý výrobce bot má ve své kolekci úspěšné modely, kterými se opravdu trefil, a s jejich modelovými nástupci se v podstatě potkáváme dodnes.

 


Ve zkratce

Asi jste všichni správně uhodli, dnes budeme mluvit o značce Scarpa. Italská obuvnická speciálka, která obouvá turisty, alpinisty, skialpinisty a profesionály po celém světě, své první boty začala vyrábět už v roce 1938, a to doslova na koleni. Ano, více jak 80 let nám dává možnost objevovat, sbírat zážitky posouvat milníky po všech kopcích a údolích světa.

SCARPA, v italštině „bota“, je ztělesněním tradice, zkušeností, inovací, vývoje, na jejímž konci jsou dnes, bez nadsázky, ty nejlepší boty na světě.

 

 

 

Více o značce Scarpa se můžete dočíst na scarpa.cz


Teď už k věci…

Na rovinu… mám Scarpu rád, a nejen já, ale spoustu mých kamarádů, přátel, a samozřejmě i celá naše rodina. 😊 Bot této značky mám opravdu hodně. Od městských, přes běžecké, trekové, na VHT až po skialp. Jen bačkory a žabky mi zatím chybí. 🙂 Aby to nebylo příliš jednostranné, můžete si kromě mého hodnocení (mimo jiné také Scarpa Ribelle Lite), přečíst třeba postřehy Romana Kozelky ke Scarpa Mescalito, Marie Zelené ke Scarpa Spin, případně další články na našem blogu, věnované Scarpám.


 
Už se blížíme 😊

ZG40V roce 2004 jsme začali prodávat novinku, Scarpa ZG40 Gtx. Trekovka do středně těžkého terénu. Na svou dobu nesmírně lehká „ZG – Zero Gravity“ velmi komfortní v došlapu, a přes to dokázala podržet i v náročnějším terénu. Stala se doslova přes noc hitem domácího turisty a společníkem mnoha objevitelů alpských hřebenovek. Byl to nosný model a vydržel v nabídce až do roku 2008, kdy jej se stejnou úspěšností nahradil model Kailash Gtx, který je s námi dodnes pod názvem Kailash Trek Gtx. Letos přivítáme model Cyclon S Gtx (o něm příště), který jde stále v původní myšlence pohodlné a lehké boty s širokým záběrem užitnosti. Myslím, že to bude další „zetgéčko“.

 

 Je to tady!

No a jedny takové „zetgéčka“ mi donesla kamarádka Káča, jestli je nechceme na výstavku. Koupila je 21.6.2007, a svou opravdu dlouhou pouť boty zakončili před létem 2018. Tedy více, jak deset let opravdu častého provozu a převážně „na těžko“. Jednak to bylo v dobách, kdy se mohlo ven, taky kdy byla každá kačka (promiň Káčo) dobrá, a nejlepší hotel byl vlastní stan. 🙂

Dle itineráře, který jsem dostal, asi v Čechách nenajdeme místo, kde by nezanechali otisk své podrážky. Již v roce 2007 zahájili holky jejich tradiční „Republiku“. Ano pochody kolem republiky nejsou fenomén dnešní doby, stejně jako otužování 😊, to vše se dělo už dávno, a nemuselo to být mediálně populární. 😉 Mnohokrát zavítali k sousedům do Vysokých Tater, Roháčů, Fater, Rájů a Nízkých Tater. V zimě se neváleli v krabici, ale ve sněžnicích přešly Krušné hory a Krkonoše. Nebály se ani ferrat, ta nejoblíbenější byla na Traunsteinu 😉, pod plnou polní zdolaly pohoří Fagaraš, nebo si užívali dovolenou v kraji horských jezer – v Korutanech.

To je velmi stručný výběr z již tak stručného itineráře, který nese jen větší více denní akce. Za tu dobu toho zvládli opravdu hodně, a ne vždy to byla procházka „růžovou zahradou“. Měli správnou údržbu a to již od začátku. No a také díky tomu vydrželi až do teď.

Ten hlavní základ ale dala právě Scarpa. Vyrobila botu, jak nejlépe tehdy dovedla, vyrobila ji se znalostí svého zákazníka, tedy že ji bude nosit, hoooodně nosit, že zákazník vezme vážně heslo pod logem Scarpa. „No Place To Far“ – „nikam není daleko“. A Scarpa to bere při výrobě vážně, stejně jako to myslíte vážně i Vy….

 

Kondice po víc jak deseti letech…

  

Závěrem

Velmi kvalitní zpracování, špičkové prověřené materiály a naprostá vyváženost (podešev versus svršek) pro daný typ užíváni. To jsou, a měly by vždy být, základní prvky každé dobré trekové boty. Můžete se spolehnout, že u bot Scarpa jsou to základní stavební „kameny“.

Tak obouvat a vyrážíme! 😊