Portrét: Rostislav Tomanec, skialpinista

15 Autor: - 14.12.2016 - Portréty, Novinky, Krátké zprávy

Rostislav Tomanec, skialpinista

Od dětství závodil ve sjezdovém lyžování a gymnastice. Ve Vysokých Tatrách, ve Velké zmrzlé dolině lyžoval už ve 13ti letech.  Do roku 2004 deset let profesionálně lezl a závodil ve sportovním lezení. Udělal skalní prvovýstupy do obtížnosti 8c na vápně a první přelezy do „XI A“ na písku. Později se intenzívně věnoval ferratovému lezení, čímž se naučil pohybovat ve větších horách.

Mezi léty 2011 až 2013 přelezl všechny nejtěžší a nejnáročnější ferraty v Rakousku. Spojoval je i s volným lezením a mixovým, či ledovcovým lezením, aby prodlužoval a zintenzivnil svoje túry a svá dobrodružství. Sólo přelezl známý Jubileumsgrat mezi Zugspitze, 2 962 m a Alpspitze, 2 628m, stylem „z údolí do údolí“. Hřeben byl zčásti zasněžený a zmrzlý. Představuje lezení do 3- a ferratování do „D“, zato je lezecky 8 km dlouhý.  Převýšení z údolí skoro 2 km! Celkový čas asi 26 hodin. Další na Ortler, 3 905m, 2 km převýšení, ferrata, skála do 3+ a ledovec. Nahoru dolů za přibližně osm hodin. Pak pokračoval na zimní tatranské hřebeny v obtížnosti II až III, výjimečně IV, sólo, takže v prosinci 2013 mohl směle začít se skialpinismem. Nejprve jako pohodlný – pěkně náročný – přístup pod stěny, a krátce na to i sjezd z vrcholu.

Brzy zjistil, že právě výstup a sjezd z vrcholu miluje ze všeho nejvíc a od té doby sjel 54 vrcholů a štítů ve Vysokých Tatrách, celkem v Tatrách zatím 78. V každém z těchto pohoří má sježděné ty nejtěžší linie. Za největší extrém považuje Prednou Bednarzovu lávku na sever, lyžovanou ze Zadné Garajovy veže. Obtížnost S4+, 55°, E3 a 850 výškových metrů do Hlinské doliny. Patří mezi ně taky severní stěna Štrbského štítu, Červený žlab ze Satanovy věžičky anebo Malý Ladový štít SV stěnou a Ladový štít od Ladového  koně SV hranou s největší expozicí v Tatrách E3+.