Maestrale a Gea „family“, aneb 11 let v bíle stopě

0 Autor: - 16.9.2021 - Představujeme, Novinky, Skialpinismus od A do Z, Skialp / Freeride / Běžky

Ano, je tomu už 11 let, co většinu z nás na skialpových dobrodružstvích, doprovázejí Maestrale a Gea. V roce 2010 je SCARPA uvedla na trh a už tenkrát přinesly revoluci v dosavadních skialpových botech. Dalo by se říct, že po tak dlouhé době už není co vylepšit. Opak je pravdou. Jednak se stále zdokonalují materiály, ale hlavně právě díky oblíbenosti modelu a zpětné vazbě uživatelů bot přímo z terénu, se našel prostor i pro další vylepšení komfortu při jejich používání. A to je nejpodstatnější.

2010 – 2021

Pro letošní zimní sezonu vám tak přinášíme novinku SCARPA Maestrale 4.0 a Gea 4.0

Co je nového pod označením 4.0?

Hned v úvodu je třeba zmínit, že svým zařazením zůstávají Maestrale a Gea tj. „Maestrale v sukni“ neboli dámský model, ve stále stejné kategorii. Tedy ideální, všestranná touringová bota přinášející komfort pro začátečníka i zkušeného skialpinistu s širokým záběrem v rozličném terénu. Ve své verzi RS pak osloví i zdatnější jedince vyhledávající náročnější sjezdy. O oznečení RS až za chvíli.

Pokud tedy chcete začít se skialpem, nebo už máte něco odchozeno a chcete obnovit boty, tak se neváhejte přidat do „SCARPA familly“.

Asi největší změna oproti verzi 3.0 a zároveň okem nejvíce patrná, je nový přepínací mechanismus Ski/Walk SPEED LOCK XT – díky jeho robustnosti a zároveň kompaktnosti je přepínání mezi režimem chůze/sjezd pohodlnější a jednodušeji obsloužitelné v rukavicích. Přesnost aretace je zaručena i při náročných sněhových podmínkách a námraze. To vše je ukotveno v nové koncepci komínu, který plynule navazuje na SPEED LOCK XT a tvoří tak pevnostně kompaktní celek. Větrací otvory jako u předchozí generace, se nově objevují v jazyku. Při tomto všem zůstává možnost nastavení úhlu ski náklonu dle požadavků lyžaře a taktéž je zachován fantastický 60° rozsah komínu. To oceníte v rovinatějších partiích, kdy snadno natáhnete krok a využijete skluzu.

3.0                                                                                                                        4.0

Inovovaný je i POWER STRAP PLUS– velcro pásek, stahující horní část komínu. Na konci opatřen praktickým očkem pro snadnější rozepnutí. Recco lokalizační systém zůstává.

Zpět k jazyku. Jak už bylo zmíněno, větrání se částečně přesunulo do jazyka, tedy do jeho horní části. Jazyk je opět dvouzonový a v oblasti uchycení AXIAL ALPINE EVO o dost pružnější. Díky tomu nabízí větší rozsah otevření a tím pádem větší komfort pro obouvání a zouvání. Díky novému tvarování tak zůstala zachována i jeho tuhost při sjezdu. Materiál zůstává PEBAX RNEW. O materiálu nicméně až za chvíli

Vnitřní botičky. Zůstávají samozřejmě tvarovatelné, stejně lehké a hřejivé, ale v oblasti většího mechanického zatížení je značně odolnější materiál a opět se vrací očka na tkaničku – doporučuji.

Co však na první pohled nepoznáte je materiál. Maestrale a Gea jsou nyní opět celé z PEBAX RENEW. Jedná se o materiál, který je jednak šetrný k životnímu prostředí, ale je také lehký s dlouhou životností a zachovává si svoje torzní vlastnosti i v nízkých teplotách. Díky technologii bi-injection je skelet složen ze dvou různých tuhostí Pebaxu, mezi špičkou a patou. To má za následek perfektní tuhost skeletu ve vázání a díky tomu skvělé vlastnosti při sjezdu.

Samozřejmostí zůstává Assymetric Spoiler XT – odnímatelný nebo výškově nastavitelný spoiler, kterým můžete přizpůsobit zadní oporu v komínu skeletu.

Celková váha je pak stejná jako u předchozí generace a to rovných 1 440g (1/2 pár ve vel. 270 Mondo).

Všechny výše zmíněné novinky najdete u modelu Maestrale a Gea. U modelové řady Maestrale RS a Gea RS jsou kromě materiálového složení skeletu všechny ostatní komponenty identické.

Modelová řada RS

 

Ti, kdo hledají komfort při výstupu, ale ještě raději mají tuhost a přesnost při sjezdu. Pro ty, pro které je každý kopec výzva a každá nová sněhová nadílka jim zvyšuje tep. Těm, kterým učarovalo syčení prašanu, když jejích lyže krájí třpytivý svah. Těm všem, se řadou RS otevírají dveře, do Scarpa RS familly.

Verze Maestrale RS a Gea RS se od základní modelové řady liší zejména složením materiálu skeletu. Jazyk zůstává v PEBAX RENEW, ale komín je již v Grilamid BIO (ekologická výroba materiálu a snížená stopa CO2), který vyniká tuhostí a pružností. Spodní část skeletu je ze dvou částí, kdy na špičku z Grilamid Bio, plynule navazuje CARBON GRILAMID LFT. Jedná se o Grilamid vyztužený dlouhými karbonovými vlákny, které tak v místě fixace Ski/Walk mechanismu a boční Lambda Frame výztuhy, poskytují ještě větší tuhost a pevnost. I při tomto všem a díky těmto špičkovým materiálům, jsou „RSka“ jen o 10g těžší, tedy 1450g (1/2 pár ve vel. 270 Mondo). Drobná změna je ještě u stahovacího velcro pásku, kdy řada RS je v zadní části opatřena reflexní vrstvou.

 

Proč Maestarale případně Gea?

Jako jejich letitý spokojený uživatel, mě vždy oslovovaly a v poslední verzi zejména v těchto bodech. Velmi široké spektrum záběru – od začátečníka, „hobíka“ na kondiční výšlapy u nás, přes aktivního skialpinistu od nás přes Rakousko, až po experta na dlouhé přechody a náročnější sjezdy. Opravdu velký rozsah komínu, kdy natažením kroku a využití skluzu ušetříte síly a zároveň se rychleji pohybujete. Jednoduché obouvání a zouvání – verze 4.0 naprosto dokonalé. Skvělá ergonomie všech ovládacích prvků, kdy bez problému vše ovládnete i v teplých rukavicích.

No a na závěr asi vyváženost celé boty – velký komfort při chůzi by mohl budit dojem, že bota nebude dostatečně pevná do sjezdu. Opak je pravdou, po aretaci na sjezd je celý sklelet kompaktní a torzně pevný. Pokud hledáte boty do náročnějších sjezdů nebo používáte lyže širší než 95mm (mimochodem doporučení výrobce) a taky pokud jste statnější sportovec 100kg a více – volte verzi RS.

Jako jedna z nejčerstvějších novinek pro letošní zimu je již připravena na našich kamenných obchodech nebo na alpsport.cz. Stavte se vyzkoušet. Doporučím zainvestovat do kvalitních, tenkých a ideálně kompresních ponožek. Zaručíte si tak opravdový komfort zejména při delších túrách.