Powered by Smartsupp

Skialpové sety

0 Autor: - 8.3.2023 - Představujeme, Novinky, Skialpinismus od A do Z, Skialp / Freeride / Běžky

SKIALPOVÁ VÝBAVA A SKIALPOVÝ SET.

Co si mám pod těmito pojmy představit?

Skialpová výbava je komplex věcí: lyžáky, lyže, vázání, pásy, hole, batoh, brýle, vrstvené oděvy, přilba, termoska, správné lyžařské ponožky a dle zvolené trasy i lavinová výbava, stoupací železa, cepín a jiné pak už jen maličkosti z hlediska financí.

Jednotlivé části výbavy mají dané funkčnosti a ty musí zapadnout jako puzzle do obrazu, který pro sebe tvoříme. Obrazem myslíme představu zákazníka o jeho budoucí činnosti – zamýšlené skialpové aktivitě a na jakou úroveň se chce dostat.  

Skialpové aktivity můžeme rozdělit na:

  • Závodní, závody se u nás dělí na profi a hobby. Hobby závodů se může zúčastnit každý , zvláště těch v Říčkách v Orlických horách. 
  • Kondiční, fitness, provozuje se většinou na sjezdovkách a přilehlých ski – touringových trasách
  • Ski-touring po českých a moravských kopcích, nebo s přesahem do Tater, Alp a pak ještě dál a ještě výš. Sjezd bývá většinou mimo upravené svahy
  • Free-touring je aktivita zaměřena na sjezd a ježdění z kopců, kam se musí dostat na pásech.
  • Freeride je hlavně o sjezdu a je často spojován s Heliskiingem , ale někteří zákazníci si na své lyže taky nalepí pásy aby se dostali kam potřebuji.
  • Freestyle je specifičtější parkurová aktivita, lyže takzvané twintipy je ale také možno vidět ve žlabech nebo na skialpové trase

 Každá z těchto skialpových aktivit je něčím specifická a technické vybavení  i oblečení se může výrazně lišit, proto je opravdu důležité na začátku si říct,  co chci dělat a kterým směrem by mohl být určitý přesah mé aktivity..

 

Skialpový set,  který se podle nás skládá z lyží , tuleních pásů a vázání a je nedílnou základní součástí celkové skialpové výbavy.

 

Pokusím se odpovědět na nejčastější kladený dotaz, se kterým se setkávám já nebo moji kolegové na prodejnách, kurzech a při posezeních s přáteli.

Co by jsi mi doporučil?

A jaký set by byl pro mě ten nejlepší?

Věci, co jsou nám nejblíže řešíme nejdříve a bývají zpravidla nejdůležitější.

Než začneme řešit skialpový set je dobré si nejprve vyřešit skialpové boty – lyžáky a vše co s nimi souvisí. (ponožky, podpora klenby chodila, je-li potřeba)

U skialpového vybavení tedy začínáme a máme za nejdůležitější skialpové boty – lyžáky, to by měla být priorita č.1

nejen, že se v nich lyžuje a chodí v náročném zimním terénu, ale i leze po skalách, upnutí a použití stoupacích želez není výjimkou.

Skialpové lyžáky volíme dle námi zvolené aktivity s tím, že většinou zvládnou a mají přesah do některé další aktivity. Doporučujeme dát pozor a nepřekročit maximální povolené technické parametry, udávané výrobcem.

Například limitace šířkou lyže pod patou. Lyžáky s doporučením na lyže v šířce pod patou do 85mm mají lehčí konstrukci a použitím na lyže 100 mm se krátí jejich životnost a není to to pravé ořechové, jak vizuálně, tak technicky.

Nejlepší zkušenosti u skialpové obuvi máme s italskou značkou SCARPA , která jednak je technicky i komfortem na nejvyšší úrovni „sedne“ 90 procentům zákazníků a přesahy do jiných kategorií jsou asi největší. Některé  lyžáky mohou pokrýt i tři kategorie.  Jedná se o F1 LT a F1 XT nebo Maestrale.

 Skialpový set  – priorita č.2

Jak vybrat správné lyže pro konkrétního zákazníka je na samostatný článek.

Nicméně i zde platí všeobecná pravidla a měli bychom se také držet technických doporučení u již vybraných skialpových lyžáků . Nebývají nijak šíleně limitující ale jsou.

Limitujícím faktorem by měly být lyžařské dovednosti zákazníka. Lyže mohou pomoci v těžkých sněhových podmínkách, ale mohou i pěkně potrápit,  pokud si vezmu lyže , které nezvládnu a jsou opravdu pro experty, nebo zvolím špatnou délku.

Švýcarská firma MOVEMENT má dlouholetou tradici s konstrukcí lyží a vyrábí je ve své vlastní továrně. V nabídce jsou lyže pro všechny zmiňované aktivity plus lyže parkurové , sjezdové nebo čistě na freeride a freestyle.

Lyže MOVEMENT máme prověřené a důvěřujeme jim stejně jako již celá léta naše Horská služba.

Lyže se většinou dodávají i se stoupacími pásy. (tulení pásy)

Pásy jsou řezané dle geometrie lyže a upevněné na lyži způsobem tak ,aby nekladly mechanicky odpor pohybu vpřed. Pokud je pás fixován ve spodní části ohybu špičky lyže, nepomůže ani sebelepší nalepení pásu na lyži, sníh se bude pod pás dostávat a bude brzdit.

Pásy patří do kategorie „co jim dáš, to ti vrátí“.

Základ je stále stejný, po výletu pásy usušit, snažit se do maxima dávat pásy na síťku, folii a jiné vychytávky typu rukáv, aby se na kontaktní vrstvu dostalo co nejméně prachu, jehličí a špíny. Pásům také nesvědčí, když je necháte přes noc na lyžích. Pás díky tomu nevyschne a tím se výrazně zkracuje životnost lepidla. Také se může stát, že voda na pásech ve studené lyžárně nebo venku zmrzne, a to je pak „panečku“ jízda‘…většinou ale špatným směrem.

Nejpoužívanější pásy pro běžný ski-touring jsou takzvané MIXY – slušný skluz, dobrá životnost, používaný poměr 70/30 mohér/syntetika nebo 65/35 mohér/syntetika.

V Alpsportu doporučujeme pásy firmy MOVEMENT,  Colltex,  Pomoca a Kohla

 Vázání -priorita č.3 

Na vázání nedoporučujeme šetřit a opravdu si zvolit to správné s maximální bezpečností, jednoduchou obsluhou při co nejnižší váze. Navíc vázání spolu s botami patří svou životností mezi takzvané držáky – dlouhá životnost.

Bezpečnost uživatele je dána správným nastavením vypínací síly ve všech směrech a u některých vázání je možné nastavit vypínací sílu i na špičce.. 

Na co se u vázání zaměřit?

Kvalitní vázání je cenově stejně významnou položkou, jako lyžáky a většina lyží.

Jsou i levnější vázání, která mají určité kompromisy – vyšší váha, nemožnost nastavení vertikální vypínací síly, omezený rozsah posuvu patky, nemožnost jednoduše měnit výšku podložení pod patou lyže,  případný servis vázání a opravy není možný nebo je hodně drahý.

U vázání by se měly dodržovat doporučené technické parametry  přísněji než u skialpové obuvi. Výrobce pro každé vázání udává nejen max. šířku pod patou ale i max. váhu lyže a lyžaře. U vázání tedy  jde spíše o vaší životnost než toho konkrétního vázání a určitě nemá cenu šetřit, zvlášť pokud začínáte.

V Alpsportu máme nejlepší zkušenost s vázáním ATK, které kompromisy nedělá.

Významná část puzzle v podobě skialpového setu je hotová a můžeme si jít užít na kopec.

Dobře poskládaný set = méně dřiny + více zábavy. 

Doporučujeme tyto ověřené sety z naši široké nabídky:

SKIALPOVÝ SET MOVEMENT LOGIC 86+ATK CREST 10 BLUE      a     DÁMSKÝ SKIALPOVÝ SET MOVEMENT LOGIC 86 LD+ATK CREST 8

Ideální skialpový set na české ski-touringové trasy, který ale nezklame ani v Tatrách ani v Alpách a je v oblibě u zkušených skialpinistů, co už si nemusí nic dokazovat a chtějí pohodlí a jistota v horském terénu.  Dámská i panská varianta je samozřejmostí.

SKIALPOVÝ SET MOVEMENT ALP TRACKS 98+ATK RAIDER 12

SKI – TORING a FREE TOURING SET  MOVEMENT® ALP TRACKS 98 

Tomuto setu by se měli začátečníci spíše vyhnout a kdo má trochu zkušenosti dle parametrů pozná, že se jedná o špičku ve své třídě. 

Lyže robustní konstrukce a přitom velice lehká lyže 1160 g (pro 169cm) pro rychlý výstup s odměnou fantastického sjezdu  (oblouk 18m) díky použití karbonové technologie.

PÁSY MOVEMENT by POMOCA® MIX Climb 2  nejlehčí ve své kategorií, originál řezané laserem.

Vázání:  ATK® Raider 13 EVO , momentálně technologická špička ve vázání, váha 370g s automaticky aretovanou brzdou, nastavení vypínací síly 5-13 DIN v horizontálním, vertikálním směru  a i na čelistech špičky vázání a nastavení síly aretace čelistí. 

 

Celá nabídka odzkoušených skialpový setů>>>.

Naše skialpové sety jsou výrazně cenově zvýhodněné, ale kvalita zůstává na 100%. 

Dodatečné slevy při koupi společně  s lyžáky a to už je hodně zajímavé řešení.