Lezecká oblast Peilstein a Thalhofergrat

10 Autor: - 11.6.2015 - Cestování, Horolezectví / Lezení

Výjezdy za lezením do zahraničí nemusí vždy znamenat exotické dálky, přímořské oblasti nebo velehory. Ve vzdálenosti 200 km od Brna se uprostřed malebného rakouského venkova nachází lezecká oblast, která díky obrovské koncentraci cest všech obtížností i charakterů uspokojí jak začínajícího hobíka, tak i ostříleného práskače.

Lezecká oblast Peilstein a Thalhofergrat

Lezecká oblast Peilstein a Thalhofergrat

Peilstein je strmá vápencový hřeben, který leží v jižní části Vídeňského lesa, cca 40 km od Vídně.  V nejvyšším bodě měří 716 m a stáří horniny se odhaduje na 35 mil. let. Z našeho pohledu  je ovšem zajímavá spíše jeho lezecká přítomnost, která se odehrává v nádherné západní stěně. Ta je rozdělena do přibližně 25 sektorů, ve kterých se nachází více jak 600 cest v obtížnostech od 2 do 11, takže na své si přijde opravdu každý. Stěny mají výšku mezi 20 a 40 m, někdy dokonce až 65 m, takže pokud se chcete pouštět do dlouhých cest, je potřeba počítat s štandem a lezením na dvě až tři délky. Není to ale pravidlo, takže pokud se na to necítíte, můžete lézt v kratších sektorech a stejě se nudut nebudete.

Charakter lezení je rozmanitý – ukloněné, kolmé i převislé cesty, lezení po dírkách, lištách, spárou nebo koutem, ve stínu nebo na sluníčku, po madlech nebo po mikrostupech v plotnách… všeho je tu dost, stačí si vybrat. Skála je většinou pevná a kompaktní, ale obzvlášť v lehkých cestách nebo v dolezech se může tu a tam nějaký volný kámen objevit, takže není od věci mít na hlavě přilbu. A abych nezapomněl, frendy a vklíněnce nechte doma a vemte raději víc expresek –  jištění je tu víc než bezpečné a morálové odlezy moc nehrozí.

Lezecká oblast Peilstein a Thalhofergrat

Lezecká oblast Peilstein a Thalhofergrat

Všechny cesty jsou přehledně zpracovány v tištěném průvodci Peilstein Kletterführer od Ewalda Gaustera a Kurta Schall. Poslední vydání je z roku 2013, takže ještě září novotou. Kromě kapitol z historie oblasti zaujme hlavně přehledným grafickým zpracováním, takže nebudete zbytečně bloudit. Na internetu se dá najít i starší verze průvodce někdy z roku 1995. Ta je ale již značně neaktuální a spoustu cest v něm nenajdete.

Thalhofergrat je sice považován za samostatnou oblast, leží ale prakticky hned vedle Peilsteina a navíc se jedná o úplně stejné lezení. Neleží ale na hřebeni, nýbrž přímo u silnice. Díky snadné dostupnosti a velké koncentraci cest na poměrně malém prostoru je mezi lezci velmi oblíbeným místem. Skály dosahují výšky až 35 m a je zde více než 300 cest, navíc sektory mají různou expozici, díky čemuž je vždycky možnost lézt na sluníčku i ve stínu. Charakter cest i jištění odpovídá výše uvedenému popisu, odlišnosti zde nenajdete.

Průvodce pro Peilstein obsahuje cesty v Thalhofergratu, navíc tuto oblast zpracovává i průvodce Keltenkalk 3 od Roberta Grubera Thomase Behma z roku 2012, která obsahuje rovněž moc pěkně zpracovaná topo schémata všech sektorů, včetně těch zastrčenějších a méně významných.

mapa - oblast Peilstein a Thalhofergrat

Google Maps: oblast Peilstein, Rakousko

Příjezd na Peilstein doporučuji autem. Cesta veřejnou dopravou je sice možná, ale ne úplně jednoduchá a hlavně neúměrně zdlouhavá. Autem se vydejte po dálnici A21 a sjeďte na Exitu 60 do městečka Alland. V Allandu odbočíte na silnici č. B210 směrem na (cca 2 km) Mayerling a zde už po okresce směrem na vesničku Maria Raisenmarkt. Odtud 2,5 km dál, až narazíte na odbočku na Holzschlag, kde je konečná. A to doslova, silnice tu končí velkým parkovištěm. Parkování je zdarma, takže stačí sbalit lezecké cajky a vydat se pěšmo ke skalám (10 – 20 minut, podle toho, do kterého sektoru míříte).

Na Thalhofergrat se dostanete rovněž z Allandu, ale pojete z něj po silnici B11 směrem do Berndorfu. Projedete nejprve Groisbachem, pak Nöstachem a odtud po 2,5 km narazíte na skalku u říčky, naproti které je prostorné parkoviště. Odtud je to ke skalám cca 5 minut.

Přespat se dá v jednom z mnoha penziónků, kterých je tu všude dostatek, nebo třeba v kempu Paradies Garden v Höefnergrabenu (cca 11 km od Thalhofergratu). Spát se dá i na parkovišti v Holzschlagu (asi nejvyužívanější možnost). Nelze tu ovšem stavět stany (zákaz stanování a rozdělávání ohně) a není tu žádné zázemí. V případě rušení nočního klidu navíc majitelé blízkého penzionu neváhají volat Policii, takže prosíme o klid a slušné vychování, jinak hrozí, že místní tolerance přespávání u auta pomine a lezci se dostanou na černou listinu.

Lezecká oblast Peilstein a Thalhofergrat Lezecká oblast Peilstein a ThalhofergratLezecká oblast Peilstein a Thalhofergrat Lezecká oblast Peilstein a Thalhofergrat Lezecká oblast Peilstein a ThalhofergratLezecká oblast Peilstein a Thalhofergrat Lezecká oblast Peilstein a Thalhofergrat  Lezecká oblast Peilstein a Thalhofergrat