Powered by Smartsupp

Jaké vybavení na ferraty?

35 Autor: - 11.4.2024 - Horolezectví / Lezení, Radíme, VHT / Treking / Via ferrata

Dnes velmi často skloňované termíny označující tuto horskou disciplínu, která za poslední roky nabrala na obrovské popularitě a oslovuje stále více lidí. Nejedná se přitom o nějaký převratný nápad 20. století, ale její počátky se datují roku 1843. Dokonce jedna z největších horolezeckých legend Reinhold Messner kdysi prohlásil: „Když vidím, kolik lidí učinili ferraty šťastnými, tak prostě nemůžu být proti.“

O co jde?

Ocelovým lanem, které je pravidelně fixováno do skály, ocelovými stupy, žebříky, lanovými můstky apod. je vytažena cesta až k samotnému vrcholu a to terénem, který by nebyl běžný horský turista schopen zvládnout. Zažijete parádní technický pohyb po skále, otevřou se vám neskutečné pohledy a scenerie, zažijete pocit horolezců.

Co k tomu potřebujeme?

Nejzákladnější a zároveň nejdůležitější výbavou na ferraty je helma, sedák a ferratový tlumič. Podle náročnosti o které si povíme za chvilku, je pak potřeba výbavu doplnit o pár důležitých drobností. Nicméně bez této trojice na ferratu vůbec nepomýšlejte!

Náročnost

Náročnost cest berte vždy orientačně. Neexistuje žádná předepsaná norma, podle které by se cesta měřila.

Nicméně ze zkušenosti mohu potvrdit, že cesty většinou naprosto odpovídají popisu a nesetkal jsem se s nadhodnocením, nebo podhodnocením.

Každopádně vždy je důležité vybírat cestu dle jednotlivých úseků, jelikož hodnocení je vždy vázáno k nejtěžší části celé trasy. Tedy trasa bude téměř celá z úseků obtížnosti A a B a jeden kousek v obtížnosti D, výsledná klasifikace bude C/D a právě s tímto kouskem je potřeba počítat a podle něj vybírat.

Ideální příklad je popis cest na jedné z nejhezčích ferrat u nás na Vodní bráně. V plánku cest vidíte označené jednotlivé úseky a jejich finální klasifikaci. Nebo již pro zkušené a vřele doporučuji ferrata na Grosser Priel. Tyto podrobné popisky najdete na užitečných stránkách bergsteigen.com.

V našich evropských lokalitách, respektive v těch nám nejblíže dostupných – se nejčastěji potkáte s rakouským označením A – E, nebo méně užívaným italským modrá, červená, černá.

A – lehké horské túry, v ne moc vysokých partiích, ocelové lano zde má funkci spíše jako zábradlí, vhodné i s dětmi. – modrá

B – náročnější horské stezky a chodníky, po většině trasy fixováno lanem, rozhodně již s bezpečnostní výbavou „trojicí“. – modrá/červená

C – už čekejme vyšší partie, výstup doplněn o vertikální stoupání, žebříky, otevřenější pasáže, delší trasy. – červená

D – nutnost vytrvalosti a fyzické zdatnosti, není pro začátečníky, počítejme dlouhý výstup v horském terénu, vzdušné úseky, delší vertikální výstupy, technicky a silově náročnější pasáže. – červená/černá

E – už opravdu pro zkušené, fyzicky zdatné a vytrvalé jedince, počítejme z dlouhé stoupaní, časté otevřené vertikální pasáže, místy převislé úseky, cesty většinou bývají dlouhé a je potřeba počítat i s náročným sestupem. – černá

Vybavení

Kromě základního vybavení na túru v horách, potřebujete na ferraty i další vybavení.

Helma – jakákoli lezecká helma, nebo pokud zvažujete něco lehčího a univerzálnějšího tak variantu s využitím na veškeré alpinistické a skialpinistické aktivity jako třeba Petzl Meteor. Zapomeňte na cyklohelmu – pokud se padající kámen trefí do jednoho z mnoha větracích otvorů v horní části, je to jako byste neměli nic. Tedy naplatí tady ani ono časté – lepší něco než nic…


Sedák – pokud již máte z lezení, postačí on. Jsou ale sedáky vyloženě na ferraty. Nejsou tolik polstrované (nepočítá se, že v nich budete sedět tak často jako v lezeckém), jsou tedy lehčí a po výstupu nesrovnatelně skladnější. Navazovací oko mají posunuté o nějakých cca 10 cm výš a tím poskytují lepší těžiště a eliminaci případného přetočení.



Tlumič – skládá se z dvojice karabin a elastických popruhů, ty jsou napojeny na tlumící brzdu. Karabiny jsou dvě proto, abyste při přecvakávání u kotvení po vycvaknutí jedné, zůstali jištěni druhou (celý komplet je postaven tak, aby vás udržela jen jedna karabina). Všechny tlumiče jsou vybaveny tzv. páracím popruhovým tlumičem a dle dnešní velmi přísné normy dokonce dvoufázovým. Pracujícím s váhou uživatele v rozmezí 40-120kg. Náš hit poměr cena výkon je SR Phario. Techničtější provedení tlumičů je vybaveno otočnou 360° spojkou, ta eliminuje postupné namotávání popruhů. Také některé karabiny mají propracovanější ergonomii a šetří tak fyzickou námahu při jejich přecvakávání. Jedna lahůdka za všechny.


Prsní úvaz – neboli prsák“. Jedná se o popruhový postroj přes hrudník, který ve spojení se sedákem výrazně posune težiště vzhůru a eliminuje tak v extrémních případech přetočení hlavou dolů. K prsáku VŽDY potřebujete plochou smyci, cca 1,7m dlouhou, kterou prsák a sedák propojíte a na ni přivážete tlumič pádu. POZOR! Provázání sedáku s prsákem věnujte zvlášť pozornost a postupujte dle návodu. Případně celou seStavu můžete zjednodušit úvazkem celotělovým.



Odsedka – používaná především v horolezectví. Při pohybu na ferratách může někdy více uškodit než pomoci. HMS karabinu lze cvaknout přímo do poutka za kapsou s páracím popruhem. Kdo už leze, tak ve výbavě odsedku jistě má a ví jak s ní zacházet. Zpravidla se jedná o šitou smyci ideálně 80cm, holkám doporučím 60cm, opatřená karabinou typu HMS, se zámkem. V současné době je populární dynamická, nastavovací odsedka např. od Petzlu. Smyčku máte po celou dobu navázanou v navazovacím, jistícím bodu. Kdykoliv během výstupu, zejména v techničtějších pasážích, smyčku cvaknete do jistícího bodu a bezpečně si tak můžete „odsednout“ za účelem přestávky, focení, napití a podobně.


Rukavice – pro někoho zbytečný doplněk, nicméně stále důležitý. Lehké rukavice bez prstů s vyztuženou dlaní. Oproti cyklorukavicím jsou zastřižené až u prvního kloubu prstu. Díky tomu je ruka po sevření lana chráněna po celém jeho obvodu. Některé cesty mohou mít starší orezlé lano a zejména u spojek hrozí poranění ruky. Při delších výstupech a zejména v kategoriích D a E je kladen nárok na pevnost sevření lana a to s poraněním či mozolem, puchýřem značně omezí vaše možnosti.



Batoh – doporučuju max do 35 litrů a pokud se budete pouštět do náročnějších ferrat, tak volte techničtější variantu z odolných materiálů. Občas se o něj budete muset opřít o skálu, nebo se s ním protáhnout nějakým „komínem“ či koutem, no a taky si na něj na vrcholu sednout a kochat se a užívat si Doporučuju camelbag na vodu – jednoduše a bezpečně bez manipulace s batohem, budete dodržovat pitný režim. Na chatě pak Ein Radler Bitte


Pokud se chystáte na koupi komplet ferratového vybavení, tak pro vás určitě budou zajímavé kompletní sety za výrazně zajímavější cenu. Třeba od českých značek Singing Rock nebo Ocun



Obuv je také neméně důležitou součástí výbavy na ferraty. Rozhodně doporučuji nižší a pevné boty s oporou ve špičce a neklouzavou podrážkou určenou do hor.


Co potřebujete dle náročnosti ferraty?

Pokud je celá trasa značena jako A/modrá, zvládnete v běžné vycházkové obuvi a není nutné mít základní trojici vybavení. Lano zde je skutečně jen jako pomocné zábradlí. Tedy technická obtížnost se dá srovnat s chůzí do sámošky


B-C – berte stabilnější, nízké boty, s pevnější oporou ve špičce, pogumování na špičce boty výhodou. Rozhodně již základní trojici! Menší batoh do 25 l na svačinu, pití a uložení materiálu na sestup. Méně zkušeným již doporučím sedák doplnit prsákem a smyčkou na provázání, rukavice


C-D – stabilní nízké pevné boty s oporou ve špičce, výstup bude doplněn o přírodní stupy, tak ať vás bota udrží, batoh do kterého zabalíte standardní výbavu na horskou túru a materiál na sestup (skládací hůlky na sestup výhodou), trojici doplnit o prsák (případně možnost celotěla z půjčovny), odsedávací smyčka, rukavice


D-E – pevné nízké boty s pevnou a stabilní oporou ve špičce, některé ferraty chodím s ohledem na následný sestup v kotníkových pohorkách, batoh opět vybaven na horskou – vysokohorskou túru, včetně nepromokavé bundy, lékárny, často setup přes tající firnová pole – tedy sluneční brýle, krém, něco na hlavu (až sundáte helmu), dostatek tekutin, tady už skládací hůlky beru. Trojici doplnit určitě prsákem a odsedkou, rukavice, čelovka (když se výstup i sestup protáhhne, nebo když vyrazíte ještě za tmy – doporučuju )

Rozhodně je potřeba počítat s tím, že farraty s náročností C a více v lokalitách Alp, je potřeba brát jako vysokohorskou túru a podle toho se na ni taky zbalit.