Powered by Smartsupp

Jak udržovat boty ve formě

14 Autor: - 21.9.2017 - Radíme

Od obuvi, kterou jste si pečlivě vybrali, určitě očekáváte maximální funkčnost, pohodlí a ničím nerušené zážitky. Na její stav má vliv mnoho faktorů jako je frekvence užívání nebo terén, ve kterém se pohybujete, nebo pouhé ohnutí se, aby jste si boty při obouvání a vyzouvání rozšněrovali. A aby obuv byla co nejdéle věrným a spolehlivým parťákem, je potřeba věnovat pozornost správné péči a údržbě (sebe nebo auto taky myjete  a opečováváte). 🙂 Poradíme vám, jak na její údržbu.

A takhle by to mělo vypadat. :-)

A takhle by to mělo vypadat. 🙂

Fáze koupele

Bez ohledu na materiál, z kterého jsou vaše boty vyrobené, je potřeba boty rozšněrovat, zbavit nečistot, prachu, atd. Určitě nezapomeňte na záhyby u jazyka, kde dost často zůstane kamínek, jehličí , a to může skřípat. Někdy si vystačíte s vlhkým hadříkem, jindy budete muset zaútočit silnější zbraní v podobě měkkého kartáčku a vlažné vody s trochou mýdla. (určitě NE saponáty, jary apod.). Doporučujeme občas lehce vyčistit i podšívku, a to vlažnou vodou pomoci nylonového kartáčku.

Pokud máte boty s koženou podšívkou, poskytnou vám vyšší komfort, ale jen za předpokladu, že věnujete trochu času o něco náročnější péči. Na koženou podšívku působí nošení ve vlhkých podmínkách, ale také déle trvající působení soli obsažené v potu z nohou. Cílem je zabránit vyschnutí kožené podšívky a zachování přirozené pružnosti kůže. Čeká vás pravidelné omytí podšívky a aplikace čističe a kondicionéru na kůži Nikwax. Ještě větší roli zde hraje otázka důkladného vysušení obuvi (kůže obecně vysychá pomaleji než textilie).

Vysušená kůže bez jakékoliv péče :-(

Vysušená kůže bez jakékoliv péče

Když se budete věnovat také očistě podrážky od bláta a kamínků, budete při další akci vědět, že se boty správně zakousnou do terénu a podrží vás v každé situaci.

 

Fáze sušení

Obuv vždy sušte pomalu, v dobře větrané místnosti a za normální pokojové teploty. V žádném případě nevystavujte Vaše boty tepelnému zdroji (např. radiátory, kamna, otevřený oheň), teplo by mohlo kůži nenávratně poškodit!

Když si čas na péči o boty nenajdete,  můžete především u kožených bot výhledově očekávat ztrátu voděodolnosti a její postupné tvrdnutí, které může časem vést i k popraskání kůže. A v tomto okamžiku je již kůže nenávratně zničena. Ztvrdnutím kůže může dojít také k poškození švů.  A můžete vyrazit koupit nové boty. Už se na vás těšíme. 🙂

Pokud vás zastihne opravdová slota nebo vám cestu zkříží říčka, kterou budete muset přebrodit a v botách vám bude „čvachtat“, potom promočenou obuv nejdříve vycpěte novinovým papírem. Novinový papír pravidelně vyměňujte, dokud nebude suchý. Použít můžete také vysoušeč obuvi, např. vysoušeč obuvi Drywarmer.

Vysoušeč obuvi Drywarmer

Vysoušeč obuvi Drywarmer

 

Fáze “Kdo maže, ten jede” … respektive pohodlně chodí

Obuv kožená a kombinovaná
Na nové boty zpočátku stačí sprej, ideálně v několika vrstvách. Po aplikaci otřete přebytečnou impregnaci z obsázky a podrážky, a nechat zaschnout. Použití spreje je jednoduché a rychlé. Pouze sprej ale nestačí, kůže potřebuje i výživu, a k tomu nám poslouží vhodný krém. Ten se aplikuje většinou houbičkou nebo hadříkem. Díky krému si kůže zachová svojí vláčnost a dlouhou životnost.
Vhodné prostředky: Scarpa HS12, Nikwax , Tarrago

Obuv ze syntetických materiálů a textilií
U tohoto typu obuvi si většinou vystačíme s prostředky ve spreji . Také můžete použit prostředky od firmy Nikwax na bázi emulze. Ta se aplikuje houbičkou nebo mechanickým rozprašovačem na navlhčený podklad. Tyto impregnace jsou šetrnější k životnímu prostředí – k jejich aplikaci se používá mechanický rozprašovač nebo houbička.
Vhodné prostředky: Nikwax , Tarrago


Boty s GTX (resp. Membránou)
Na obuv s GORE-TEX® membránou, je potřeba používat prostředky schválené firmou W. L. Gore & Associates, Inc. Na každé impregnaci je označeno vhodnost použití, samozřejmě vám s výběrem impregnace rádi pomůžeme. Nepoužívejte na ně impregnaci, které obsahuje tuky a vosky!

GORE-TEX®
Jde o materiál složený z úzké pórovité membrány z fluoropolymeru vázané nejčastěji na nylon nebo polyester. Membrána má okolo čtyř biliónů pórů na centimetr čtvereční, čímž se stává neprostupnou pro tekoucí vodu a zároveň umožňuje skrze sebe odvádět páru. Materiál je tedy nepromokavý a vzdušný.

Čištění bot asi nebude pro většinu z nás vyhledávanou kratochvílí, přesto bychom měli jejich údržbě věnovat trochu úsilí a času. Nejen že pak budou dobře vypadat, ale budete se v nich cítit dobře  a budou vám dlouho a věrně sloužili na cestách i necestách.  A to stojí za trochu námahy, nemyslíte? 😉