Powered by Smartsupp

Jak sbalit batoh na skialpy s Tondou Volkem

11 Autor: - 9.1.2017 - Skialpinismus od A do Z, Radíme, Skialp / Freeride / Běžky

Populární horský vůdce UIAGM Tonda Volk v předvánočním čase sestoupil z hor, k čemuž ho dohnala mohutná předsezónní žízeň, a pak taky kluci z Alpsportího týmu s nabídkou, aby pro nováčky „pustil do placu“ pár svých zkušeností se skialpovým vybavením a pohybem v zimním terénu.

Horský vůdce UIAGM Tonda Volk

Horský vůdce UIAGM Tonda Volk

Tonda se podělil nejen o to, jak si chytře sbalit batoh na skialpovou túru a jaké zbytečnosti radši nechat doma. Probraly a „propraly“ se i jednotlivé kusy nutné skialpinistické výbavy od oblečení přes lopaty, pípák a sondy.

U batohů obstál náš Gregory Targhee. „Na place“ se řešila jak nejmenší šestadvacítka, tak dvaatřicítka a největší pětačtyřicítka. „Dvaatřicítka je optimální objem na jednodenní výlet, tahat s sebou větší litráž je nesmysl, tu využiješ na vícedenní přechody. Ale pozor na prostor při balení menších batohů. Může se ti stát, že když máš sbaleno nafest a cestou propotíš rukavice bundu nebo gatě, které namrznou a zvětší objem, budeš je chtít strčit do báglu místo těch suchých a najednou bude problém. Další na co si dej bacha jsou dobře řešená záda a pokud je batoh větší litráže, ať má odstup hlavové části batohu od popruhů. Může se ti stát, že se při výstupu v členitém terénu budeš chtít rozhlédnout na harizont nad sebou. Ale pokud budeš mít bágl příliš nalepený na záda, helma tě ani nepustí do záklonu. Samozřejmostí by u dobře řešeného skialpového báglu měly být samostatné kapsy pro uložení sondy, pípáku a lopaty.“

A rozjetý Tonda pokračuje..„Uchycení lyží na skialpovém batohu je zpravidla více variant, pokud jako já jezdíš dlouhé lyže, přidělej je na batoh tak, abys při traverzu nebo scházení skalnaté pasáže  patkami nedrbal skály.“

img_4683

Výběr oblečení je samostatná kapitola. Mělo by být hlavně funkční a flexibilně reagovat na náhlé změny počasí.„Během výstupů určitě doporučuju technické, strečové, prodyšné kalhoty. Nahoře před sjezdem pak přes ně přehodit péřové nebo primaloftové kraťasy. Není nic horšího, když na tobě propocené kalhoty během sjezdu začnou namrzat. To samé platí pro hrudník. Samozřejmostí by měla být technická strečová softshellka a když se zhorší počasí tak i spolehlivá membránovka. Do báglu si určitě sbal i náhradní rukavice a čepici. Co se týče lavinové techniky, na jednodenní výstup třeba na Černou horu si brát sondu a pípák nebudu, v Modřáku je to na zvážení a do Alp určitě ano.“

Pojďme na výběr lavinové techniky. I tady byly Tondovy rady trefou do černého – nebo do bílého?
„Při výběru sondy můžeš hodně odhalit už na krámě. Při jejím použití v praxi jde o záchranu člověka a rozhoduje čas. Kvalitní sonda k sobě určitě nemá jednotlivé pruty chycené repkou nebo bůhvíjakým lankem, které se při navlhnutí vytáhne. Jednotlivé části do sebe musí jednoduše a lehce zapadnout, na konci konických náběhů prutů nesmí být otřepy z výroby, plastové pásky na uchycení dílů nesmí v mraze praskat. Mysli na to, že v mrazu vždy pracuješ v rukavicích, prioritou je tedy ovladatelnost. U lopaty si vybírej skladné typy, s teleskopickým madlem. Počítej s tím, že lopata s delším madlem a lepším záběrem kope rychleji a míň unaví. List lopaty by měl být mrazuvzdorný, dobře se zakousnout do zmrzlého sněhu, při zákusu a našlápnutí by lyžák neměl sjíždět po okraji. Taky dobrá ergonomie madla je důležitá, umožní ti vykopat víc sněhu s menším úsilím. Rozhodují sekundy. Co se týče pípáku, vol si jednoduché, prověřené modely, ideální je Pieps, který má teď novinku na trhu, Pieps Micro. Je srozumitelný, lehoučký, dobře se s ním manipuluje i při nízkých teplotách, má intuitivní přepínání vysílání a přijímaní a supr je i aktualizace firmwaru přes bluetooth.“

tonda1

Dále už Tonda odmítl pokračovat, jeho žízeň dosáhla vrcholu a tak další diskuze a výměna zkušeností proběhla v nedaleké hospůdce.:-)

Těšíme se zase někdy příště, Tondo. 😉

Tým ALPSPORT