ISPO 2016: Když praskají švy, rodí se legendy I

5 Autor: - 5.2.2016 - Radíme, Skialp / Freeride / Běžky

75. ročník mezinárodního veletrhu se sportovním vybavením a technologiemi ISPO 2016 v Mnichově letos ukázal svoji sílu hned v několika kategoriích. Téměř 2 700 firem ze 120 zemí se tu vmáčklo do 16 hal a rozjelo velký kolotoč inovací a obchodu. ALPSPORT si tuhle melu nemohl nechat ujít, stejně jako vás nás zajímá, co hýbe světem a co z toho obřího koláče si ukrojíme a dáme vám ochutnat příští sezónu.  Vytuněnými stálicemi z naší nabídky se pochlubil například Pieps nebo Gregory, vlajková loď ALPSPORTU Scarpa pak vyšlápla do mrazivých dní odvětvím alpine running a sky running a představila koncept běžecké obuvi s modely Neutron G a Atom S.

Pojďme si tedy představit novinky, které budou pro zimu 2016/2017 ozdobami naší outdoorové nabídky.

Scarpa Neutron G, Scarpa Atom S

ISPO 2016 se stal milníkem i pro italskou společnost Scarpa. V kategorii Alpine runningu představila model Neutron G, v samostatné sekci Sky running pak model Atom S. Pojďme se na ně podívat zvlášť. Scarpa Neutron G neskrývá potenciál boty pro běh v zimním horském terénu. Kdo se pohybuje po ledovcích, zná botu Phantom 6000, od níž si Neutron vypůjčil i návlek s bočním vstupem na zip. YKK zip je pogumováním chráněn proti průchodu vlhka, celá bota je pak překryta membránou Out Dry, která se může pochlubit lepšími parametry prodyšnosti a voděnepropustnosti než Gore-tex. V horní části je ještě návlek doplněn o stahování na sucháč, v nártové pak rychlošněrováním. Bota je postavena na poměrně měkké směsi Vibram, je znát, že hlavním cíle bylo zachovat citlivost a přilnavost boty na vlhkém terénu. Jak už bývá u Scarpy zvykem, Neutron G má i svoji dámskou variantu plně respektující anatomii ženského chodidla.

Dle slov prvních testerů sedí Neutrony G na noze výborně a rozhodně budou želízkem do ohně.

Dle slov prvních testerů sedí Neutrony G na noze výborně a rozhodně budou želízkem do ohně.

Lehčí verze Atom S je pro změnu postavena pro běžce-sky runnery. Chybí zde boční zapínání návleku, do celé botičky se systémem Sock-Fit Plus chodidlo vklouzne vrchem a na nártu se dotáhne tkaničkami. Koncept integrovaného jazyka boty je známý z produktové řady Scarpa Evolution, nabízí ho modely Trek nebo Pro, ale i Scarpa Rebel light. Krycí léga na nártu překryje uzel tkaniček, takže nehrozí, že by se za běhu uvolnily. Ve špičce boty jsou prsty chráněny gumovým nástřikem, Atom S je pak postavena na podešvi Vibram Icetek s technologií vzorku podešve Genetic Lite sole.

Atom S je rovněž vybavený membránou Out Dry, s nepříznivými klimatickými podmínkami se přímo počítá.

Atom S je rovněž vybavený membránou Out Dry, s nepříznivými klimatickými podmínkami se přímo počítá.

Gregory Targhee

Tři sezóny už můžete skialpové batohy Gregory Targhee vídat na zádech skialpinistů. Na zimu 2016/2017 představil americký výrobce přepracovanou verzi a ta si v nadupané konkurenci sáhla na ocenění ve své kategorii. Hlavní inovace spočívají hlavně v odlehčení hmotnosti (cca o 200g u modelu 26l) při zachování pevnosti materiálu. Průvlečná želízka na uchycení cepínů, v kterých jejich lightové verze trošku lítaly, byla nahrazena nosnými popruhy s dofixováním jednoduchým utažením. Z bočních, rozšířených průchodů pro lyže budou mít radost hlavně freeridisté, zůstává samozřejmě i možnost uchytit lyže zpředu batohu. Máte tak jistotu, že kde projdete vy, projdou i lyže a nikde je neodrbete. V úchytech použitá textilní pryž hypalon zajistí dobrou stabilitu lyží a podpoří pevnost stažení. Vstup do nového Targhee je opět přes záda, vysypání věcí zevnitř batohu brání příčná manžeta. Prostor pro camelbag je řešený kapsou, hadička je vyvedena do rameního popruhu a chráněna opět návlekem se „zakapsováním“, takže ani v tuhé zimě nezamrzne. Výrazně odlehčená záda jsou vylisovaná z eva pěny s částečnou tvarovou pamětí, vnitřní výztužná deska je pak voděodolná. Na bederáku opět praktické kapsičky na drobnosti, zevnitř se zátěrem čelící vlhku. V druhé komoře má pak Targhee samostatnou kapsu na sondu a pípák. K dostání bude znovu ve třech litrážích, 26, 32 a 45l, z barevného tria zůstává pouze černá, oranžovou nahradí ostře žlutá a tmavě modrou tyrkysová.

Díky integrované síťce a plastovým sponám je připnutí helmy jednoduché. Všechny konce popruhů mají pak samostatné úkryty, Targhee působí vyhlazeným a kompaktním dojmem.

Díky integrované síťce a plastovým sponám je připnutí helmy jednoduché. Všechny konce popruhů mají pak samostatné úkryty, Targhee působí vyhlazeným a kompaktním dojmem.


Pieps micro

Představuje třetí generaci populárních skialpových pípáků. 140 gramový tříantéňák zdědil vyspělé technologie z modelu Pieps DSP pro a Pieps DSP sport a nabízí uživatelsky nejjednoduší prostředí. Zároveň je nejlehčí na trhu, co na něj ale rozhodně nepotřebujete, je třetí ruka. Pieps micro je totiž jednotlačítkový a díky revolučnímu fotočidlu zvládá přepínání z vysílacího do vyhledávacího modu i automaticky. Po vyndání z plastového pouzdra nebo kapsy fotočidlo zareaguje a máte tři vteřiny na provedení groupchecku. Pokud je propásnete, pípák se samovolně přepne do vyhledávacího modu. Zastrčení m zpět do pouzdra čidlo reaguje na tmu a pípák začíná fungovat opět v modu vysílání. Přepínat mezi mody můžete samozřejmě i stiskem tlačítka po dobu tří sekund, feedbackem, že vše kluše, je oranžová blikající dioda. S větším displejem než kdy dříve, dosahem 40 m na všechny tři antény a napájením na jednu tužkovku se schválenou normou 200 hodin provozu bude Pieps micro k mání i v setu. Na výběr bude původní nebo i vylepšená sonda iProbe II a inovovaná lopata Shovel C 660.

Pieps micro má integrovaný bluetooth a rozumí si s OS Android i aplikacemi v Applu, autoaktualizace firmwaru po připojení přes mobil je tedy samozřemostí.

Pieps micro má integrovaný bluetooth a rozumí si s OS Android i aplikacemi v Applu, autoaktualizace firmwaru po připojení přes mobil je tedy samozřemostí.

iProbe II

Sonda iProbe II je citelně vylepšenou variantou původní iProbe One. V sondí hlavě už nám maká téměř malý komp, na tlačítka zapomeňte. Fixační pásek na sucháč dávno leží někde pod sněhem, nahradil ho silikonový pásek. Sonda se díky němu vypruží do akce jediným trhnutím a pásek zůstává připnutý na těle sondy. I v palčácích tedy není potřeba nikde nic honit. Po zapadnutí patky do zářezu prutu se sonda probere k životu a své „ready to go“ potvrdí hlasitým pípnutím a začne zeleně blikat. Kdyby čistě náhodou nebyla ve své kůži, zamžiká červeně. Při dosondování nešťastníka v laviništi se po přiblížení k jeho pípáku na metr a půl sonda iProbe II ohlásí modře. Pokud má zasypaný alpinista pípák od Piepse, dokáže ho iProbe II deaktivovat. Při půlmetrové a bližší vzdálenosti se pak k modrému světlu přidá ještě stálý akustický signál. Jednoduché, čitelné.

iProbe II se při délce 2,2m pochlubí váhou 350g a zlomem na pět dílů, delšího sourozence s 2,6m a 390g zlomíte na šest částí. Obě verze na jednu tužkovku vydrží aktivní až 150 h.

iProbe II se při délce 2,2m pochlubí váhou 350g a zlomem na pět dílů, delšího sourozence s 2,6m a 390g zlomíte na šest částí. Obě verze na jednu tužkovku vydrží aktivní až 150 h..

Shovel C

I u sněžné lopaty designéři Piepsu zapracovali do nové verze zkušenosti z praxe. List nové Shovel C zůstal v horních okrajích sympaticky oblý, po každé straně ale dostal zezhora tři „zářezy do pažby“. Zostra našlápnout a pořadně zajet do zmrzlého sněhu by teď měla být nyní hračka nyní i pro leváky. Teleskopické madlo lopaty, které vyměnilo známé „téčko“ za ergonomičtější „hadí páteř“, lze teď obratem vycvaknout a přetočit na levou stranu. Omluvu z výroby záhrabu teď už tedy mají jen jedinci těsně před exitem. Pokud vycvaknete držadlo v jeho spodní části a otočíte ho do téměř pravého úhlu k listu, získáváte solidní záběr motyky. Sérií dírek po obou stranách listu zase otvory použitelné pro jeho navázání na lano, spolu s lyžemi tak můžete vytvořit jednoduché saně na záchranu raněného. Kovová zakončení jsou buď krytá plastovou záslepkou, nebo začištěná, nikde žádné otřepy. Čistá práce!

Modrobílá Shovel C 660 s užším listem bude v zelenošedém designu dodávána i v setu s pípákem a sondou, Shovel C 720 s širším listem je laděná do červenobílé a v prodeji bude samostatně.

Modrobílá Shovel C 660 s užším listem bude v zelenošedém designu dodávána i v setu s pípákem a sondou, Shovel C 720 s širším listem je laděná do červenobílé a v prodeji bude samostatně.

Movement Alp Track

Švýcarská lyžařská firma Movement vstupuje se svým konceptem ALP TRACK do nové éry působení na trhu. Ručně vyráběné touringové a freetouringové lyže disponují pod vázkem zabudovanými titanovými pláty, které mají za úkol lyži kvalitně vyztužit, vrstva karbonu pak zajistí lehkost a kombinace dřevitých částí kvalitní eliminaci vznikajících vibrací. Konstrukčně je lyže postavená na systému dvojitý rocker, tj. disponuje zvedlou špicí i patkou. Lyže je díky tomu výrazně točivější a krásně ovladatelná, v délce 169cm se s 18m rádiusem váhově pohybuje kolem pouhých 990 gramů! V nabídce bude ve variantách 84, 94, 100 a 106mm u chlapských modelů, dámský model pak bude dodáván o šířce 84mm. Lyže budou v prodeji samostatně nebo v setu a doplněny barevně odladěnými hůlkami, lyžáky i stoupacími pásy.

Na ruční výrobě jednoho páru lyží Movement ALP TRACK se dle informací distributora podílí až 17profesionálů.

Na ruční výrobě jednoho páru lyží Movement ALP TRACK se dle informací distributora podílí až 17profesionálů.