Powered by Smartsupp

Gregory ladí záda trekařům

12 Autor: - 5.4.2016 - Skialp / Freeride / Běžky, Turistika / Camping, VHT / Treking / Via ferrata

Designéři americké backpackové firmy Gregory nejsou žádní ospalí medvědi. Možná si i oni přes zimu u svých kompů trochu přitopili, místo zimního spánku ovšem „střihli na kabát“ novým batohům. Seznamte se s přírůstky pro letošní trekovou sezónu, batohy Jade a Zulu.

Těžko říci, kde se vývojáři inspirovali výběrem názvů letošních novinek v sekci trekking&hiking. Pro chlapy navrhli batoh Gregory Zulu, k mání by měl být minimálně v objemech 35 a 40l. Testovací vzorky jsme obdrželi v barvách burnished orange a navy blue (a nemůžeme se dohodnout, který se povedl víc 🙂 ). Jak už bývá u Gregory bohulibým genderovým zvykem, pro ženy bude v nabídce samostatná, střihově odlišná varianta  Gregory Jade ve verzích 33 a 38l. Pojďme je omrknout a zhodnotit.

Gregory Jade a Zulu budou v nabídce v několika objemech i barevných verzích, díky svému technickému propracování mají šanci uspokojit velkou část zákazníků na trhu.

Obě varianty mají promakaný zádový systém, jeho doménou jsou dva tenké, ale pevné a dostatečně pružné slitinové kovové pruty. Ty se zhruba ve středu kříží do pomyslného Xka, tento spoj je ještě zesílený a stabilizovaný textilní manžetou napojující se ve své vrchní části na ramenní popruhy. Spodní konce prutů jsou bezpečně usazeny do spodní části zad, horní části prutů jsou pak vedeny po bocích obloukem nad ramenní popruhy. Celkově tak systém zad s názvem Cross Flo působí velmi stabilním dojmem, nikde by ani po pár sezónách intenzivního používání neměly tyč e roztrhnout prodyšnou látku a bodnout vás do zad. Systém má samozřejmě za úkol udílet podporu konkávnímu tvaru zad batohu. Vnitřní objem batohu se tak sice trošku umírní, ale kdo by neobětoval kousek svačiny pro vyhlídku nepřehřívajících se a suchých zad. U objemu 40l vám navíc vnitřní vyklenutí zas takovou paseku ve skladovacím režimu nenadělá. Jak už je u těchto vzdušných modelů zvykem, síťovina Cross FLo je napevno spojena s bederní m popruhem. Ten je vyztužen perforovanou PU pěnou, i v poměrně parném dni tak budete mít zejména při větší zátěži šanci nemít zpocené fleky v bedrech až na zadek. Z vnější strany lemuje bederní pás už evrgrýnová kapsička na mobil, foťák, gpsku či cokoli co potřebujete mít ihned po ruce.  Plácačky bederáku jsou středně široké, i robustním postavám typu českého Švejka tedy zaručí dokonalé odměkčení . Ramenní popruhy jsou rovněž perforované a zvenku kvůli maximální prodyšnosti a ochraně pokryté síťovinou.  Velmi příjemné je řešení prsního popruhu.  Plastový samec i samice prsáku jsou ukotveny v pojezdu posuvném po vyztužených lištách. Přesnou polohu prsáku si tak můžete doladit na míru, u dam i dle toho, jak jim příroda nadělila.

Při vstupu do hlavní komory je první na ráně vak na camel bag, alternativou jeho využití je pak volná kapsa na tablet či netbook. Notebook s větší úhlopříčkou už by se  – i díky prohnutí zad – nemusel vejít. Přístup do jediné komory je také umožněn – na čtyřicítku nezvykle – zpředu. Jeho praktičnost oceníte zejména při rychlých změnách počasí, kdy je třeba z batohu vyndat goráčovku nebo aspoň lahev s rumem, aniž byste v mysli tápali, kde přesně ji máte. Při odepnutí čelní ho panelu batohu je také zřejmé, že je v odepnutém víku integrovaná pláštěnka se zátěrem na celý batoh. Víko je zepředu překryté elastickým polyesterem, výsledná kapsa výborně poslouží třeba na navlhlé nebo znečištěné oděvy, které chcete mít oddělené od čistých a suchých věcí. Po obvodu této kapsy jsou uchycena poutka pro připevnění cepínů. Z boků batohu klasicky dvě kapsy na lahve ze streče s párem příčných popruhů na uchycení karimatky nebo menšího stanu. Z trekových legend, velkých batohů Gregory Deva a Gregory Baltoro pak bylo využito zavírání komory na rychlostahovací tkanici se samosvorkou. I v zimě s rukavicemi tedy není manipulace s tímto systémem zapínání žádný problém.  Naopak při otevírání komory lze svorku zrušit jediným tahem za textilní pásek.  Že je batoh celkově koncipován i do horského terénu či ferraty potvrdí i popruh příčně vedený pod víkem batohu. Slouží naoř. k uchycení lana, či karimatky.

Batohy působí velmi lehce, vzdušně, technicky dobře vyřešeny, ideální budou na jedno až třídenní výlety (v závislosti na objemu).  Největší úspěch určitě sklidí parádní design a funkčnost.