Gregory Alpinisto – společník nejen do hor

0 Autor: - 24.4.2023 - Představujeme, Horolezectví / Lezení, Testujeme

Batoh americké značky Gregory s určením na horské výstupy i na skialpy. To je model Alpinisto. Nejedná se o novinku, ale opět vývojáři přidali nějaká vylepšení, které přijdou uživateli vhod.

Batoh jsem vybíral především pro týdenní výlet do Tater a tak jsem zvolil největší variantu o objemu 50l. V nabídce najdeme ještě menší 35l nebo odlehčenou verzi Alpinisto LT velikosti 28 či 38 litrů. Vybraná varianta mi přišla dostatečná k zabalení veškerého vybavení na zimní radovánky v údolí Zeleného plesa. Při samotném balení už jsem trochu váhal, ale když člověk trochu popřemýšlí, co opravdu potřebuje a nechá zbytečnosti doma, tak se do padesátilitrové verze Alpinista vejde výbava na lezení ledů i mixů, nějaké to náhradní oblečení, trochu svačiny a pár osobních drobností. Naší velkou výhodou bylo ubytování na “Brnčálce”, kde je teplá postel, restaurace i sprcha. Spacák a vaření jsme tedy mohli nechat doma. I tak byl bágl ověšený ze všech stran a těžký jak pr..e.

Plně naložený Gregory Alpinisto

Výstup na chatu s plně naloženým batohem mi dal zabrat.

Nosnost má Gregory Alpinisto 23 kg a samotný váží 1,67 kg. Řekl bych, že jsem ho nacpal tak na hranici udaných parametrů. Během výstupu na chatu ramena i kolena protestovala při každém nahazování na záda. Obrazně řečeno. Házet s ním fakt nešlo. K mému překvapení to však nakonec nebylo tak hrozné. Polstrovaná záda seděla hezky na těle, bederní pás podporoval batoh a značně ulehčil ramenům. Vnitřní zádová konstrukce je dostatečně pevná, aby unesla i větší zatížení a pomáhá distribuovat váhu po celých zádech. Jedná se o kombinaci hliníku a plastu, celkově dost lehké a odolné. Pro ty, kdo by chtěli ušetřit nějaké ty gramy, lze celou konstrukci vyndat. Podobně je možné odlehčit bederní pás, kde můžete odebrat boční polstrování a zbyde jen pás s přezkami.

Gregory Alpinisto v Tatrách

Zvládáme i lehce nepříznivé podmínky. 

Zprvu jsem plánoval využít batoh pouze na výstup k chatě, vynesení materiálu, ale nakonec mne uspokojil i při jednodenních výletech na lyžařské túry nebo ledolezení. I když není plně naložený, dá se díky stahovacím popruhům upravit, tak aby se dobře nosil. Skvělý je boční zip, který nabízí možnost rychlého přístupu do hlavní kapsy batohu aniž by bylo nutné rozepínat víko. Je celorozepínací s dvoucestným zipem. Vede od stahovacího okraje hlavní kapsy po téměř celém boku batohu. Horní konec zipu je chytře kryt patentkou, aby nedocházelo k samovolnému rozjíždění zipu. Osobně jsem spíše využil otevírání zipu zespod, když jsem potřeboval termosku.  Vzhledem k tomu, že batoh bohužel nenabízí speciální kapsu na lavinovou výbavu, měl jsem ji také připravenou tak, aby byla rychle přístupná bočním zipem.

Boční vstup do batohu

Boční vstup do batohu poskytuje rychlý přístup například pro termosku nebo i lavinovou výbavu.

Alpinisto nabízí ještě řadu dalších promyšlených detailů, především pro zimní turistiku či pohyb v horách. V případě potřeby se na batoh dají uchytit lyže či splitboard do tzn. “áčka”. Spodní poutka na stranách batohu jsou vyztužené a dostatečně široké i pro pořádné plácačky. Vrchní poutka jsou na přezku a stahovací. Na čele batohu najdeme nezvyklou otevřenou kapsu. Primárně je určena pro nošení maček. K tomuto účelu je vyztužená proti oděru a ve spodní části je díra pro odtok vody. Kapsa je vlastně součástí bočních stahovacích popruhů a tak ve chvíli, kdy stahujeme batoh, utáhneme i tuto kapsu. Zároveň přes ni vede hlavní popruh ke stahování víka, který ji taktéž utáhne. Na skialpech jsem ji využil pro přenos pásů.

Zdařilý výlet na ledopády pod Svišťovkou

Zdařilý výlet na ledopády pod Svišťovkou.

U batohu určeného k zimním aktivitám určitě nesmí chybět uchycení na cepíny. Gregory to zde vyřešilo hned dvěma způsoby. Hlavici cepínu lze uchytit jednak zapínacím popruhem na přezku tak i popruhem zakončeným olivkou, kterou prostrčíme přímo hlavicí cepínu. Na Alpinisto tak lze uchytit snad jakýkoliv cepín. Upnutí topůrka je možno stahovacím popruhem batohu. Jsem zvyklý na gumičku a tak mi tento způsob úplně nesedl, ale může to být jen o zvyku. 

Uchycení cepínu na Alpinisto

Uchycení cepínu na Alpinisto

K závěru bych ještě rád zmínil způsob našití kapsy na víku batohu. Víko nabízí dvě kapsy, jednu ze spodní strany a jednu z vrchní. Ta mne zkrátka nadchla. Je našitá tak, že i v případě nacpaného batohu a utažení víka neztrácí svůj tvar a prostor, a ten je vcelku velkorysý, takže se tam vejde spoustu věcí, které chci mít po ruce.

Co říct nakonec. Gregory Alpinisto byl mým společníkem v Tatrách, kde jsme si užili pár dní na ledu, skále a lyžích. Nečekal jsem, že mne až tak potěší. Svým zpracováním, odolným materiálem, důmyslnými detaily jsem byl zkrátka uchvácen. Našel jsem pár drobností, co mi úplně nesedlo, nejedná se však o nic pro mne závažného. Batoh jsem si vzal hned na další výlet, i když byly cílem jen Žďárské Vrchy a žádné velehory. I při delším putování se střední zátěží byl príma parťákem. Už se těším na další společné akce.

Zasloužený odpočinek u chaty

Zasloužený odpočinek u chaty

Co nejvíce oceňuji:

  • batoh sedí dobře na zádech jak při výstupu tak při sestupu/sjezdu
  • vrchní kapsa na víku batohu je krásně prostorná
  • odolnost materiálu