Powered by Smartsupp

Ferraty aneb pohyb po zajištěných cestách

14 Autor: - 23.8.2017 - Radíme, VHT / Treking / Via ferrata

Nepatříte-li mezi špičkové lezce, ale skály si chcete opravdu vychutnat, nezbývá, než vyzkoušet ferraty. Ferraty jsou cesty zajištěné ocelovými fixními lany, stupačkami, žebříky apod. Tato zařízení umožní výstup i turistům bez horolezeckých zkušeností. Aby však byl výstup maximálně bezpečný, je třeba se na ferratu řádně vybavit.

Ferraty jsou cesty zajištěné ocelovými fixními lany, stupačkami, žebříky apod.

Začněme od sedacího úvazku: Můžeme použít buďto úvazek sedací, celotělový nebo kombinovaný (sedací + prsní). Nikdy však pouze prsní! Oproti úvazku horolezeckému je ferratový jednodušší a zpravidla i lehčí. Ferratové úvazky slouží primárně pro případné zachycení pádu, popřípadě chvilkové odpočinutí – tzv. odsednutí si, nemusí být proto polstrované. Vepředu mají jednodušší oko pro spojení s ferratovým setem, popř. s prsním úvazkem a obvykle jedno očko zboku, pro nošení základního materiálu.

Prsní úvazek v kombinaci se sedacím je vhodné použít, lezeme- li s batohem, popř. u dětí. Pro správné spojení se sedacím úvazkem se používá plochá smyce.

Spojení prsního a sedacího úvazku

Spojení prsního a sedacího úvazku

Při koupi, nebo zapůjčení prsního úvazku se nebojte zeptat na správné navázaní smyce.

Feratový set slouží pro zachycení případného pádu a pohlcení jeho rázové síly. Skládá se z tlumiče pádu, který se při pádu začne „párat“, čímž pád dokonale ztlumí, dále ze dvou popruhů a dvou karabin, které při sebejištění střídavě přecvakáváme. Právě tlumič pádu je nejdůležitější součástí vybavení na ferraty a lézt bez něj je krajně nebezpečné.

Od března 2017 začala platit nová norma pro ferratové sety (EN958:2017), což v praxi znamená, že sety musí splňovat větší rozsah hmotnosti uživatele. Dřív sety správně fungovaly pouze v případě, že uživatel vážil nad 60Kg a do 100Kg. Nová norma stanovuje minimální hodnoty již od 40Kg a maximální pak do 120Kg. Jistě to ocení drobné dámy a děti, v opačném případě pak robustní muži. Dále všechny ferratové sety, splňující novou normu, již musí být testovány při mokrém tlumiči pádu, který tak zvyšuje vysoké nároky na jejich hydrofóbní úpravu.

V neposlední řadě pro naší bezpečnost musíme používat helmu. V některých alpských zemích je dokonce při lezení ferratových cest povinná. Helma to musí být horolezecká, protože nás chrání nejen při pádu a nárazu, ale i proti padajícímu kamenní. Žádná jiná helma (cyklistická, motorkářská, lyžařská apod.) vhodná není. Při jejím výběru dbejte na správnou velikost – nesmí nikde tlačit, při pohybu na hlavě nelítá, a v případě zimy se pod ní musí vlézt čepice.

Další vybavení již na ferratách nutností není, avšak může nám zvýšit jak prožitek z nich, tak i přispět k bezpečnosti. a to zejména vhodná obuv. Zde doporučujeme legendární obuv Scarpa Zen Pro s vynikající přilnavostí jak na skále, tak na kovových žebřících a to i na mokru.

Dále pak ferratové rukavice pro ochranu rukou před mechanickým poškozením (mohou být ostré nejen skály, ale i jednotlivé prvky zajištěných cest) i pro tepelný komfort, kdy v chladu studí kovové žebříky, kramle, lana i samotná skála.

Nezapomeňte na vhodné oblečení, pitný režim, něco malého na zub a vyrážet jen při dobré předpovědi počasí. Na ferraty se běžná pojistka zpravidla nevztahuje a je dobré se připojistit. Pojištění Alpenverein Vám vyřídíme na počkání na našich kamenných prodejnách i s příjemným bonusem.

Rádi Vás uvidíme na naších pobočkách a odborně Vám poradíme s výběrem správného vybavení.