Powered by Smartsupp

Ferratové cvakání, aneb průvodce vybavením na Via Ferraty

0 Autor: - 7.7.2021 - Představujeme, Radíme, VHT / Treking / Via ferrata

Je červenec, ferratového cvakaní čas, konečně se taky trochu oteplilo a venku to přímo volá po lezení, projížďce na kole, pořádném výšlapu a nebo nějaké krásné ferratě 🙂 Právě via ferraty jsou u nás stále populárnější letní aktivita. Pro ty, kteří slovo „via ferrata“ jen zaslechli, nebo se teprve letos třeba chystají, můžeme doporučit úvodní článek do tohoto světa ocelových lan a cvakajících karabin.

Dočtete se zde co to vlastně je, co vše budete potřebovat, na co si dát pozor, jaký typ túry zvolit na začátek a důležité základní rozdělení nebo chcete-li klasifikaci cest. No a také co si s sebou na takové jednotlivé túry zabalit do batohu. My se nyní podíváme, co je letos v nabídce a na co se při výběru zaměřit.

Ze zmíněného článku, nebo z případně již nabitých zkušeností víme, že základní výbava na ferraty , bez které na ni ani nepomýšlejte, je „FERRATOVÉ TRIO“ – helma, tlumič a úvazek. Bez nich to ani nezkoušejte!

Helma

Není žádná speciální ferratová helma, můžete tedy použít běžnou lezeckou, alpinistickou helmu. Jsou povětšinou lehké, dobře odvětrané a ochrání vaši hlavu jak při případném pádu, tak i před padajícím kamením. Z tohoto důvodu zapomeňte na helmy cyklistické. Jsou stavěné na nápor vzduchu zepředu a aby se případný nasátý hmyz mohl dostat ven má také otvory v horní části. Malý kamínek, který se vám po deseti metrovém pádu trefí zrovna do tohoto místa, může mít fatální následky!

Skořepinové – jedná se o nejzákladnější typ helmy, tělo je vyrobeno ze silnějšího plastu. Tyto helmy vynikají svojí velkou odolností a životností. Jsou také dostupnější, ale patří k těm těžším a jsou o něco hůře odvětrané. Nicméně snesou i opravdu nešetrné zacházení. Ideální volbou a zároveň silným zástupcem této kategorie je všestranná Petzl Boreo – 295g  Pro větší hlavu doporučujeme Edelrid Zodiac

Pěnové. Tyto helmy mají stavební kámen z EPS pěny, která je na povrchu chráněna tenkou polykarbonátovou vrstvou (obdobná konstrukce jako cyklohelma). Nesporná výhoda je opravdu nízká hmotnost a velmi dobré odvětrání. Počítejte ale trochu vyšší cenovku a v případě velkého zatížení helmy při pádu může dojít k deformaci a helma by se měla vyřadit (stejně jako u cyklohelmy). Typický představitel je vynikající Black Diamond Vapor – 186g. Doporučujeme!  Výborný poměr cena výkon této kategorie Singing Rock Penta

Pár rad při výběru. Stejně jako boty,tak i helma vám musí sedět – ten pocit na hlavě s vámi pak půjde celý den. Rozhodně ale neplatí, že větší bude pohodlnější – nemusí pak při pádu správně držet. Helmu si dotáhněte obvodovým stahováním a zapněte pod bradou. Pak teprve vnímejte, jak sedí. Zakloňte se v ní, jako když se chcete podívat vzhůru – měla by stále držet stejně. To budete dělat na ferratě často. Jen ne, když uslyšíte „stein“ či od krajana „kámen“! Tvary jsou různé, nebojte se jich zkusit víc. Některé modely se dělají ve dvou velikostech a najdeme verze speciálně dámské – mají stahování uzpůsobené tak, aby se vzadu pohodlně vešel cop.

VÍCE PŘILBY

Ferratový tlumič – brzda

Nenajdeme zde nějaké zásadnější rozdíly ale i přesto pár detailů za zmínku stojí. Díky novým bezpečnostním normám jsou dnes tlumiče výhradně s párací brzdou a také výhradně dvoufázové. Tedy pracující již od 40kg, kdy zvládnou plynule ztlumit pád i lehčího lezce. Tlumič samotný by měl být kompaktnější, aby se dobře navazoval přes liščí smyčku. Nikdy ho nespojujte jen karabinou! Vždy kompletně provléct na „lišku“.  Karabiny si vyzkoušejte v dlani, některé jsou menší a tím pádem vhodnější do menších dívčích, či dětských rukou. Také by se vám měla pohodlně a lehce ovládat, v exponovaných úsecích si na to určitě vzpomenete a oceníte to J.  360C závěs se celkem vyplatí, eliminuje postupné zamotávání obou pramenů tlumiče. Není to ale nutnost. Za tlumič bez něj ušetříte peníze a oni vám pomohou alespoň tím, že jednotlivé prameny, jsou barevně odlišeny a vy si to pak lépe pohlídáte.  Většina je již dnes opatřena i okem na karabinu pro odsednutí. Ale i tak doporučuji extra odsedku – o tom proč až dále.

„360ky“ z těch všech, co jsem měl možnost vyzkoušet, mi nejvíce vyhovuje Edelrid Cable Comfort 5.0 630g. Velmi kompaktní tlumič, otočný závěs a do ruky skvěle padnoucí, lehce ovladatelné karabiny s velkou průchodností. Nebo hodně podobné tlumiče Salewa Ergo Core. Jednoznačný bestseller s ohledem na cenu bude opět Singing Rock Phario 360 – velké navazovací oko, kompaktní tlumič, otočný závěs a dobře padnoucí karabiny. To vše při ceně mluví pro hit nabídky.

Bez „360ky“ už jenom kvůli karabinám – jsou opravdu ergonomicky skvěle vyladěné, sáhněte po Singing Rock Phario Palm 540g. Jedná se prakticky o to samé jako jeho techničtější kolega s otočnou sponou. Popruhy jsou i zde výrazně barevně rozlišeny a vy si už jen pohlídáte jednotlivé přecvakávání. Zástupcem tlumiče pod hranicí dvou tisíc je Ocun Captur. Nabídne relativně kompaktní tlumič, standardní a hodně rozšířené karabiny i v tomto případě barevně odlišené.

VÍCE FERRATOVÉ TLUMIČE

Sedák – úvazek

Obecně vzato, můžete na ferratu vyrazit v jakémkoli lezeckém úvazku. Všechny jsou konstruované pro zachycení pádu a navázání bezpečnostního materiálu. Tedy pokud lezete a sedák již máte, klidně vezměte ten. Vyloženě ferratové úvazky ale existuji a nabídnou pár nesporných výhod. Jednou z nich je hmotnost a skladnost. Jsou tvořeny pouze nosnými popruhy. Nepočítá se u nich, že v nich budete dlouho sedět a někoho jistit. Díky tomu je na vrcholu lehce zabalíte a strčíte do batohu. Druhá výhoda je navazovací oko. Je posunuto o cca 10cm výš (není určen na jištění lezce) a díky tomu se posouvá i těžiště a eliminuje při pádu případné přetočení hlavou dolů. Zde je ale důležité zmínit volitelnou, ale pro některé cesty nepostradatelnou výbavu. Pro obtížnost B/C a více si ho rozhodně berte prsní úvaz, neboli „PRSÁK“ Zafixuje horní část těla, propojí se se sedákem a na spojku se teprve naváže tlumič. Díky tomu pak tato sestava zcela eliminuje možnost přetočení. O případném správném provázání se dočtete v tomto článku. Nebo vám doporučíme tuto opravdu chytrou novinku Ocun Tie-In Sling. Jedná se o krátký sešitý popruh s oky, jenž velmi jednoduše provléknete sedákem a ideálně oválnou karabinou se zámkem, spojíte s prsákem. Do obou ok pak na „lišku“ připevníte tlumič. Jednoduché sestavení, ještě jednodušší rozpojení. Hlavně bezpečnější! Původní navazování na popruh bylo relativně složité a případná chyba mohla mít opět fatální následek.

Typický zástupce ferratového úvazku je Singing Rock Top. Pokud ale fotíte a máte rádi při odsednutí trochu pohodlí, volte jako já verzi Top Padded. Jde o polstrováním nohaviček vybavený Top.

Pokud jen ferratujete a nechcete nic provazovat a mít jistotu. Volte úvazky celotělové a budete mít klid. V cestách C a více i bezpečí.

VÍCE SEDÁKY

Výhodné sety

Pokud zvažujete koupi kompletní výbavy, nebo jen dokoupení určitých komponentů, tak je pro vás letos celkem pěkná nabídka výhodných setů.

Kompletní sety najdeme Jak od Singing Rock, tak od Ocun. Pokud vás oslovila zmíněná novinka od Ocun tak ji dokonce obsahuje tento set. Pokud se chystáte doplnit výbavu o prsák, tak se Tie-In dá koupit i v setu s prsákem.

Doplňky

Odsedka. Proč odsedku, když má tlumič poutko na karabinu? Ano, je to pohodlnější a na odpočinek rychlé a dostačující. Díky této konstrukci, ale vzdálenost mezi vámi a fixním bodem, bude cca 30-40cm. Což už ale představuje menší prostor pro manipulaci – napití, focení… Odsedávací smyčka, tvořená sešitým popruhem a HMS karabinou, nám dá prostor mnohem větší. Obvykle se bere 60 nebo 80 cm. Šedesátku doporučuji pro menší postavy.

Rukavice. Určitě nezapomeňte. Ochrání před poraněním na starších lanech a uberou námahu při delších a náročnějších cestách. Doporučujeme  Black Diamond Crag, Singing Rock Falconer ¾, CT Progrip.

Batoh menší, jen na základní výbavu. Max do 30 litrů. Čím méně věcí, tím se vám lépe poleze. Každopádně závisí na náročnosti výstupu a následného sestupu. Co vše s sebou do batohu i s ohledem na jednotlivé náročnosti ferrat se dočtete zde.

Boty

Boty nejčastěji nízké, s pevnější podešví a robustnějším okopem na špičce. Stále tak budete mít větší cit v chodidle a představu na čem a jak stojíte. Jako v lezečkách. Na těžší ferraty, zejména v Alpách, kde počítáme, že končíme ve vyšší partiích a sestup se rovná horské túře, klidně obujte kotníkové pohorky. Při sestupu to oceníte. Mezi ferratové klasiky patří Scarpa Zodiac, Scarpa Mescalito, Salewa Wildfire Edge.

Více o botách pro Via Ferraty a vůbec o „ferratách“ obecně, se dočtete v článku na našem blogu „jak se vybavit na ferraty“ a nebo v posledním čerstvém příspěvku o botech  a jejich rozdělení.

Pro cenné rady a zkušenosti, se obraťte na personál odborných, outdoorových prodejen. Oslovte kamarády a kolegy, jaké mají oni zkušenosti. Nebo zavolejte přímo na vaši pobočku, stejně jako v zimě se skialpem, vám rádi poradíme i s ferratou.

Během vašich výprav za ferratou nezapomeňte na základní prvky bezpečnosti. Pokud jdete poprvé, tak v doprovodu zkušenějšího kamaráda, kolegy. Začněte menší obtížností, nebo se přihlaste na některý nabízených farratových kurzů.

Krásné zážitky z ocelového lana, nezapomenutelné výhledy a bezpečné návraty!