Powered by Smartsupp

Tipy na výlet (2. díl) – Dvoudenní přechod hřebene Jeseníků

21 Autor: - 5.12.2020 - Cestování, Radíme

Na Víkend nám Fagič připravil dvoudenní túru přes hřeben Jeseníku. Tedy už pro skutečné dobrodruhy, a to i s noclehem v divočině. 🙂

Přemístíme se do Malé Morávky. Odtud začíná pohodová první část přechodu. Počítejme cca 3 hodiny. Vyrážíme po stopách zelené, kolem ski areálu Klobouk a dále pak lesem až bývalou chatu Alfrédka (v roce 2002 vyhořela).

Využít ale rozhodně doporučujeme místního Stánku U Alfrédky. Odtud pokračujeme po červené okolo Jelenky až na hřeben k Jelení studánce.  Tady pro dnešek končí první dobrodružství a začíná nové v podobě bivaku. 🙂 V těchto místech si najdeme místo pro nocleh a využijeme všechno to parádní vybavení, které si neseme na zádech, a díky Gregory batohu o něm ani nevíme. 🙂 Tady před spaním oceníme služby nouzové zateplovací vrstvy v podobě peří Sir Joseph Atol. Nezapomeňme, jsme v první zóně, chovejme se ohleduplně, žádný stan, a vše si po sobě ukliďme.

Ráno, po vydatné snídani a hrnku čerstvé kávy, nabereme čerstvý ranní horský vítr, a po červené hřebenovce šlapeme směr Vysoká hole. Po cestě spousty krásných výhledů. Sestoupíme na Ovčárnu, kdo má sebou elektromobil, může využít místní dobíjecí stanici. Kdo má klasický pohon, má určitě ještě dost sil a vydá se po červené, a pak modré na nejvyšší vrchol Moravy – Praděd 1491m. Tady, dá-li počasí, se můžeme pokochat výhledem a dotankovat jedním točeným.

Vracíme se zpět okolo chaty Barborka po modré údolím Bílé Opavy, směr Karlova studánka. Zhruba v první půlce doporučuji pokračovat po žluté přes Vodopády Bílé Opavy – stojí za to. Přechod zakončíme příjemnou procházkou přes krásnou obec lázně Karlova studánka. A ještě než odjedete domů, tak se tady zhluboka nadechněte… Proč? Nadechli jste se totiž nejčistšího vzduchu v Evropě!

 

1. DEN
Celková délka trasy
: 11,5km
Stoupání: 659m
Mapa: turistická mapa trasy

2. DEN
Celková délka trasy
: 19km
Stoupání: 321m
Klesání: 850m
Mapa: turistická mapa trasy

 

 

Co sebou?  Jak Fagič sám říká, zde je potřeba se dobře připravit na vše, protože Jeseníky jsou známé svým častým výkyvem počasí a opravdu nepříznivými podmínkami. 

Tak se pojďme mrknout, co do batohu a co na sebe.

 

BATOH GREGORY STOUT 45 3.0 SPACÁK WARMPEACE VIKING 600 KARIMATKA THERM-A-REST Z-LITE SOL ŽĎÁRÁK PIEPS MFL DOUBLE
Ideální objemová verze pro „expedici“ tohoto druhu. Řada Amber a Stout vyniká opravdu komfortním plným zádovým systémem, jednoduché rychlé velikostní přizpůsobení. Řada praktických doplňků jako velká přední strečová kapsa, dvě komory, prostorné kapsy na bederáku, poutko na brýle. To vše i za v dané kategorii velmi pěknou cenu. Tento model netřeba představovat, tradiční český výrobce Warmpeace, již pár let přináší všem aktivním turistům a dobrodruhům ideální spací řešení ve velikosti, tepelném komfortu a ceně, ve formě „Vikingu“. Pro svou váhu a kompaktnost celosvětově nejvyhledávanější karimatka a to do všech podmínek. Díky hliníkové folii zvýšená tepelná izolace. Má sice větší objem oproti nafukovacím verzím, ale vyváží ho absence nutnosti nafukování a případného lepení při poškození. Žďárského vak, nutnost na všech horských výstupech pro nouzový bivak, ale taky tam, kde se nesmí stanovat. 😉 Vnitřní hliníková folie, v rozích oka pro případný transport raněného. Malý, lehký a lety prověřený.
Do eshopu Do eshopu Do eshopu Do eshopu

 

PRÁDLO NA SPANÍ ČEPICE DYNAFIT LEOPARD PONOŽKY POINT6 PEAK PAPUČE RAB HUT SLIPPERS
Silná gramáž Merino vlny z řady Devold Expedition poskytne skvělý výkon v době spánku, kdy je tělo v klidovém stádiu. Oceníte i na lyže nebo méně náročné aktivity v zimně. Do spacáku určitě i tenkou čepici a teplé ponožky. Do spacáku, pod helmu, nebo na aktivnější pohyb jako běh nebo fast hiking. Silnější gramáž a 62% Merino vlny, do spacáku či do větších mrazů ideál. Když by šlo do tuhého, nebo do Winterraumu a na chalupu ke krbu.
Do eshopu Do eshopu Do eshopu

 

 

HOLE FIZAN COMPACT VAŘIČ JETBOIL FLASH    
   
Se svými 316g jde o nejlehčí trekingovou hůl na světě. V členitém terénu, a s těžším batohem, budou vítanou oporou. Nízká váha zde znamená i nízkou cenu. 🙂 Nejpromyšlenější varný systém na trhu. V kompaktním lehkém balení ve formě hrnce. Uvnitř najdeme 100g kartuši, stojan na kartuši, vařič i s piezo startérem. To vše v neoprenovém obalu (snadná manipulace i po uvaření) s praktickou kapsou na lžičku. V dnešní široké nabídce lyofilizovaných jídel je to jasná volba.    
Do eshopu Do eshopu    

 

 

Původní základní sestavu oblečení z poslední toulky po Vysočině jsme nechali, ale určitě počítejme s velkými výkyvy počasí a silnější tepelně izolační vrstvou (v našem případě Sir Joseph Atol), k večeru před bivakem se bude určitě hodit. Teplejší termoprádlo (klidně i rezervní) večer na převlečení. Budete mít suché! A hlavně ..propocené prádlo má v sobě sůl, a ta váže vzdušnou vlhkost, tzn. že neizoluje a studí. Teplejší ponožky na spaní (opět suché nepropocené) a čepici. To vše výrazně ovlivňuje tepelný komfort těla ve spacáku. Nezbytnost do batohu – nepromokavé oblečení.  Přidali jsme nebo obměnili tyto věci…

 

KAILASH TREK GTX NÁVLEKY DOLDY LUX RUKAVICE DYNAFIT MERCURY DST BUNDA MONTURA PAC MIND GTX
Spolehlivá bota s kombinovaným svrškem a membránou GTX, torzně pevnější podešev. Přinese noze komfortní usazení a větší jistotu došlapu ve středně těžkém terénu. Model zahrnuje i nadměrné velikosti. Nejprodávanější návleky vyrobené v České republice. Spodní díl pro větší odolnost z Cordury, vyšší lem pro zimní výšlapy a sněžnice. Lehce Primaloftem zateplené rukavice, ale stále zachovávající skvělou kontaktnost. Praktický převlek proti větru a vodě. Široké spektrum využití. V případě prostředí s velkou proměnlivostí počasí by v batohu neměl chybět tzv. „Goráč“, kvalitní membránová bunda co dokáže bez problému odolávat silnějšímu dešti a větru. Navíc za rozumnou cenu.
Do eshopu Do eshopu Do eshopu Do eshopu

 

KALHOTY MONTANE PAC PLUS GTX SIR JOSEPH ATOL SUKNĚ MONTURA FORMULA SKIRT ŠÁTEK DYNAFIT LOGO
V případě prostředí s velkou proměnlivostí počasí by v batohu neměl chybět tzv. „Goráč“, kvalitní převlekové kalhoty  co dokáží bez problému odolávat silnějšímu dešti a větru. Navíc za rozumnou cenu. Záložní izolační vrstva = nezbytný doplněk. Péřová varianta poskytne kromě výborné izolace, také skladnost a váhu. Bunda se dá zabalit do jedné z kapes. Oceníte večer před spaním nebo při pauze na svačinu. Oblíbený dámský izolační doplněk, lze kdykoliv obléknout a svléknout přes kalhoty. Přední a zadní díl izolován Primaloftem. Boční panely ze strečového fleecu pro poddajnost při pohybu. Multifunkční šátek – tunel, zastoupí čepici, kuklu, šátek na krk. Dostupný i v Merino Doporučuji mít i dva.
Do eshopu Do eshopu Do eshopu

 

BRÝLE JULBO EXTEND 2.0 SPECTRON      
     
Kvalitní sluneční brýle s ochraným faktorem 3. Nožičky jsou tvarované tak, aby držely i při prudších pohybech.      
Do eshopu      

 

Nezapomínáme na nabitý mobil, případně powerbanku, náhradní baterky do čelovky, a na ráno kávičku 😉