Powered by Smartsupp

CYCLON S, „TALENTU“ NA ROZDÁVÁNÍ

0 Autor: - 9.7.2021 - Představujeme, Testujeme

Tato bota si rozhodně zaslouží vaši pozornost, a jestli jste právě ve fázi plánování koupě nových bot na vaše dobrodružství, tak si vezměte kávu a na chvilku se posaďte. Než ji dopijete, věřím, že budete mít, minimálně dobrý tip 🙂

Jedná se o novinku pro letní sezonu 2021, ale měl jsem tu možnost je obout už v září loňského roku. Za těch deset měsíců mi myslím daly pocítit opravdu dost na to, abych mohl do úvodu napsat „talentu“ na rozdávání. Nemám moc rád zařazení produktu takzvaně „na všechno“. Tyhle boty ale jsou opravdu všestranné a téměř pro každého. Ale pěkně popořadě.

Svým trochu akčním vzhledem, a také svěží oranžovou barvou, mne zaujaly již v katalogu. Nicméně na první „živý“ pohled ještě více zaujme stavba podešve. Plynule přechází do boční ochrany boty a působí tak pevným dojmem a celkovou tuhostí. Zdání ale klame. V podstatě jde o to nejdůležitější z celé boty a zároveň tato konstrukce přináší opravdu skvělý komfort chodidlu. A to ať jdete kudykoliv. Vzhled, také trochu odkazuje, na nový centrální design modelových řad posledních dvou let.

O všech technických vychytávkách, se dočtete přímo v popisu u Cyclone S. My si je teď spíš půjdeme obout a vyzkoušet ven.

Otvírám krabici

Jak už jsem se zmínil, prvotní pocit z mohutnosti a pevnosti bot, se rozplynul v ruce a později i po obutí. Cyclony, kde většinu povrchu tvoří kůže, tkaničky kotví kovová očka a vše posazeno na podrážce připravené na všechno, mají 650g (1/2 páru vel. 42). Což je opravdu příjemné překvapení. Jen pro porovnání, Kailash Trek je 625g.

Zpracování je velmi čisté a precizní, ale to je prostě SCARPA 🙂 . Podešev v ruce drží příjemnou pružnost, měkkost v oblasti paty a grip vzorku, evidentně obstojí i v náročnějším terénu. Vzhledově kulatá špička a šířka v oblasti klenby, by mohla vyhovovat i širší noze. Kdo si pamatuje na dojmy z Ribelle Lite, tak přináší stejný pocit – dostatek komfortu pro prsty a uspokojí i širší chodidlo. Šněrování až do špičky, dává možnost botu skvěle doladit.

Nestát, nekoukat, obouvat

Komfort boty je opravdu velkorysý a noha doslova zapluje. Příjemné polstrování v oblasti achilovky a kotníku, kdy je počítáno i s delším sestupem. Pata krásně sedne a její anatomické tvarování, je připravené i do náročnějšího stoupání. Chodidlo, je usazeno na velmi komfortně odpružené stélce. Nicméně venkovní část kompletní podrážky a výztuh, vše skvěle drží ve směru, a to i na v členitém podkladu. Na špičce, pro jistotu masivní gumový okop. Právě proto si myslím, že celkový systém podešve, dělá tuto botu velmi všestrannou.

Prvních 30 km

Ano, rozhodně by se boty měly vždy trochu „rozšlápnout“, než se vyrazí. V tomto případě jsem si byl ale nějak jistý, do čeho jdu. Nezklamaly. První část, musely absolvovat po asfaltu. Což vzhledem k popisované konstrukci podešve, nebyl vůbec žádný problém. Skvěle odtlumená pata ve spojení s optimální pružností celého skeletu – svršku, dává pocit, že i delší úsek by byl hračka. Odbočujeme do lesa a začínáme stoupat. Drobné nerovnosti v podkladu, zvládá podešev krásně odfiltrovat a odsouvá tak pocit únavy až na doma :-). Při prudším stoupání, dá pata jasný signál, jen do mě a opravdu pěkně drží. Vzorek je poměrně členitý a je na něj spoleh i v suťovisku či podmáčeném terénu. Přichází kameny a nerovný terén. O boční oporu se postará ona robustní lemovka a doplňuje tak celkovou torzní pevnost. Upravuji zavázání boty a pocit je zas o stupeň víš. Sestup obdobným terénem a bota dává stále jistotu s každým krokem. K vlaku, který nás odveze k autu, si musíme opět dojít po asfaltu. Nohy mě bolí přirozenou únavou, ale už tehdy jsem věděl, že zásluhou Cyclone S, to skoro nevnímám.

Cyclony na sněhu?

GTX membrána, se postará o vodu. Nicméně, ošetření koženého svršku před zimou, jako u každých bot, bude výhodou. Bez problému připevníte návleky a skvěle padnou i nesmeky. Při delším pobytu na sněhu podešev relativně dobře izoluje, ale určitě vezměte teplejší ponožky. Při výstupu na Sněžku, s prvním popraškem sněhu, držely i přes špičku skvěle. Dolu již vyzbrojeny nesmeky a ve finální pasáži na Jelení louky, jsem jim pomohl najít cestu čelovkou. Ony se za to odvděčily pohodlím, teplem a suchem.

Cyclony v létě?

Cyklon, jako meteorologický jev, je převážně letní záležitost. Naše Cyclony jsou celoroční. Při použití slabší, trekové ponožky, mi poskytli dostatek prodyšnosti i v letních dnech. Respektive všude tam, kde je kotníková bota jistotou.

Cyclone je bota, která skvěle vyplní místo, mezi lehkou, nízkou trekovkou a technickou pohorkou, pro náročnější terény. Díky tomu věřím, že jí budete užívat nejčastěji a to právě i díky jejímu širokému záběru využití, kdy tak trochu umí být onou teniskou a zároveň, horskou pohorkou. Svým, jak jsem psal „talentem“ na rozdávání, osloví i začínající turisty a vezme je především po všech koutech, naší krásné a rozmanité země. Možná i na středně náročný výlet do alp, a to i s nějakou tou ferratou do „céčka“. V zimě zase schladí na sněžnicích, vyzbrojeny nesmekem vás vezmou na Sněžku, nebo po lyžích na jedno 😉

Tři pro?

Talent na rozdávání 🙂 – široký záběr využití.

Komfortní šířka a špička.

Na to vše co nabízí, cena.

Bonus: jak v pánské, tak v dámské, ve dvou opravdu pěkných barvách 🙂. Případně v uhlazenější Nubuckové verzi bez okopu na špičce Cyclone GTX

Káva je dopitá a věřím, že ve vás krom její chuti, zůstal i dobrý tip na nové boty. Navštivte některou z našich poboček, nebo náš eshop a vyzkoušejte. Když to klapne, tak hurá do kopců 🙂