Powered by Smartsupp

Cestování po Jihoafrické republice aneb výprava za balvany a tučňáky

8 Autor: - 5.7.2017 - Cestování

Afrika! Země neokoukatelných západů a východů sluncí, kde se skoro každý den můžete spolehnout na modrou oblohu. Země plná kontrastů, jako je vyprahlá krajina a klid v Cederbergu a naopak zeleň a ruch Kapského města. Země plná barev, vůní a neskutečně přátelských lidí.

Když bylo začátkem roku jasné, že Jirka odjede v dubnu na měsíc a půl lyžovat do Bolívie, rozhodla jsem se taky něco podniknout, a tak jsme si s mamkou naplánovaly výlet do Jihoafrické republiky. O JAR jsem toho do té doby moc nevěděla, ale z toho mála co jsem kde zaslechla nebo si přečetla, se vyklubaly tři jasné priority výletu: vyjít na Stolovou horu, jet bouldrovat do Rocklands a navštívit pláž s tučňáky! Zvládli jsme vše a ještě mnohem víc…ale hezky popořadě.

Hned první den po příletu nás kamarádi (Češi, co v JAR bydlí) Dáša s Otou vzali na Stolovku (Tabel Mountain). Nahoru vede několik tras různé obtížnosti a my jsme, vzhledem k velkému horku, zvolili jednu z těch lehčích. Z vršku je nádherný výhled na Kapské město, a protože západ slunce na Stolovce rozhodně patří k jedné z „must-see“ atrakcí, počkali jsme si na něj taky. A stálo to za to! Dolů jsem pak šupajdili lanovkou, protože sestup potmě by mohl být nebezpečný.

Sotva jsme vybalili a trochu si užili Kapské město, zase jsme naházeli věci do tašek, naložili auto a vyrazili do Cederbergu. Je to pohoří, kde se nachází také světoznámá bouldrová oblast (bouldering = lezení po skalních blocích bez lana) a právě tam jsem se těšila ze všeho nejvíc!

Rocklands je nádherné místo, plné neuvěřitelných skalních formací, vodopádů, roiboosových keřů a vinic. Je to vyprahlá krajina posetá balvany a Vy si tam připadáte jako na konci světa, kde se zastavil čas. V Rocklands jsme strávili pět dní neuvěřitelné pohody a klidu a kromě lezení, jsme podnikli také trek, který vede po původních osadách, se spoustou maleb.

Po návratu do Kapského města jsme si užili trochu pláže, tržnice, výlet lodí na tulení ostrov, vypravili se na Mys Dobré naděje (Cape of Good Hope), do Scratch Patch, plné různobarevných kamínků a minerálů a vyšlápli si na další známý kopec Lion‘s Head. A samozřejmě TI tučňáci! Jejich pláž leží nedaleko Kapského města v městečku Simon’s Town, kde se k tučňákům dostanete tak blízko, že se Vám doslova pletou pod nohy. Tihle malí frajeři jsou neuvěřitelně roztomilí, trochu legrační a evidentně zvyklí pózovat a předvádět se. A když je teplo na koupání, můžete si s nimi i zaplavat.

Afriku jsem si jednoduše zamilovala. Bylo to úžasné dobrodružství a já věřím, že ať už za lezením nebo za cestováním, jednou se tam ještě vrátím!