Powered by Smartsupp

Batoh. Jak vybrat ten pravý na celý život

37 Autor: - 18.5.2020 - Radíme

Nabídka batohů je dnes více než široká, a to jak značek, tak modelů. Jak se v ní rychle zorientovat a jít cíleně už konkrétním směrem? Na to se dnes ve stručnosti mrkneme tak, abychom stihli batoh pořídit ještě před koncem sezony, samozřejmě té letní. 🙂

Batoh. Jak vybrat ten pravý, na celý život

Podobně jako v posledním příspěvku o spacácích, je dobré (a ušetří to spoustu času), když se na tuto zkoušku trochu připravíte, výsledek pak bude za 1. 🙂

Než začneme, tak přijměme fakt, že univerzální batoh na všechno není. Odpověď na ideální objem batohu tak, ať se vejde vše, jak na den, tak na týden, se také hledá velmi těžce. Batoh je něco jako boty, nesmírně důležitá součást výbavy, a jako boty musí opravdu dobře sedět a odpovídat budoucímu stylu užívání. To vše ovlivní pocity z výletu.

Jeden z předních výrobců dokonce říká: „Naše batohy se nenosí, naše batohy se oblékají.“ A jak si brzo řekneme, má recht. Stejně tak počítejme, že jedním batohem neskončíme, na to zas můj kolega říká: „Batohů není nikdy dost.“ 🙂

Letos bude v kurzu tuzemská dovolená a spousta z nás tak bude vyrážet za dobrodružstvím se svým přenosným domovem na zádech. Termín přenosný domov volím záměrně, jelikož sebou bereme vše potřebné k pobytu venku, a zároveň kompaktně pohodlně uložené na zádech, ať si můžeme užívat okolních krás.

Na co se tedy zaměřit při výběru naší nové „ulity“?

  • Kde a hlavně na co budu batoh nejčastěji používat?
  • Co vše hodlám v batohu nosit, abych vybral co možná nejideálnější objem?
  • U větších batohů 50l a více – jak často a dlouho (v kuse)ho budu mít na zádech?

 

V prvním kroku si, pro lepší orientaci, můžeme svět batohů rozdělit do 3 základních kategorií:

Malé batohy  Střední batohy  Velké batohy

 

 

Malé batohy

Objem do cca 25l.
Městské, pro každodenní nošení, běžecké, cyklistické, batohy na jednodenní výlety a procházky.

Batoh. Jak vybrat ten pravý na celý život

Batohy, které ráno vezmeme a večer se s nimi zase vrátíme na základnu. Stačí tedy menší objemy, žádné spaní a jídlo navíc, jen věci pro denní potřebu.

U malých batohů většinou najdeme lehčí, měkčí,  ale dostatečně pevné materiály. Díky menším objemům není nutné extra polstrované zádové systémy a ramenní popruhy. To oceníte, když jej budete chtít přibalit do většího zavazadla na dovolenou.

Malé batohy do 25l

Základní objem většinou doplněn o kapsu na drobnosti – telefon, peněženka, klíče. U batohu na denní nebo městské užívání taky nezapomeňte, že s vámi bude celý den, tak se nebojte vybírat i podle jeho vzhledu. 

Batoh. Jak vybrat ten pravý, na celý život

Pokud hledáte městského společníka, klidně si k výběru sebou vezměte veškerou „chytrou“ techniku, foťáky, oblíbené lahve či termohrnky, ať si vše můžete v klidu zkusit naložit.

Velikost zad je většinou UNI, nebo seřiditelná v omezeném rozsahu. Bederní pás, dále jen „bederák“ je zastoupen buď jednoduchým popruhem, nebo lehkým polstrováním nesoucím praktickou kapsičku. Spíš než rozložení váhy má zde, díky malému objemu, za úkol stabilizovat batoh na zádech. Jeden tip za mě pro svou kompaktnost a všestrannost: Miwok 18 4.0

GREGORY MIWOK 18

GREGORY MIWOK 18

 

Kompletní nabídka malých batohů do 30 litrů

 

Střední batohy

Objem 25l až cca 45l
Už počítáme s víkendem/prodlouženým víkendem, spaní balíme sebou, nutnost vzít sebou už i nějaké to nádobíčko – žádný hrnce pánve, ale kromě spacáku a karimatky třeba helmu, lano, větší vak s vodou, rezervní oblečení, trekové hole, sedák, vaření, jídlo apod. Tato kategorie se tak stává nejobsáhlejší.

Častá otázka: „síť či nesíť“, tedy jestli lepší síťovaná, více větraná záda, nebo klasická rovná polstrovaná. Odpověď je někde uprostřed. Tento systém zad je určitě ideál pro malé batohy, cyklistické a pro letní sezonu. Ano, lépe odvětrají a na kole lépe okopírují prohnutá záda, ale… Aby tento fígl fungoval, musí být konstrukce do oblouku, aby držela prostor pro vzduch mezi batohem a vašimi zády. Tedy ubere trochu objemu batohu. O něco méně komfortní plnění batohu, zejména do maximálního využití. Velké batohy už můžou pod větší zátěží hůř držet tvar a celkové rozložení hmotnosti.

Odpovědí pro kategorii malých, 1-2 denních turisťáků, cyklobatohů a batohů pro léto, s objemem do cca 45l, je třeba krásný dámský Jade 33 3.0.

Batoh GREGORY JADE 33 LD 3.0

Batoh GREGORY JADE 33 LD 3.0

Pro větší litráže a těžší náklady už volím klasická záda, např. modelu Paragon 48 2.0 (mám jeho předchůdce). 😉

Batoh GREGORY PARAGON 48 2.0

Batoh GREGORY PARAGON 48 2.0

U střední kategorie batohů jsou už kladeny větší nároky na materiály. S transportní váhou jdeme nahoru a náš batoh by si s tím měl hravě poradit – i po letech.

Pro běžnou turistiku stále můžeme zůstat v síťových zádech, počítejme se spacákem a karimatkou. Díky výbavě pro nocleh se už potkáme s pojmem dvou komorový batoh. Druhá komora, myšleno spodní část batohu, slouží právě pro onen spacák. Až si půjdete schrupnout a nebo pozorovat hvězdy, sáhnete pro spacák a nemusíte tak vyházet půl batohu.

Dvoukomorový batoh

Pro ještě větší komfort při cestování si dnes můžete dopřát i čelní vstup – opět snazší přístup k jednotlivému vybavení.

Díky obsáhlosti dané kategorie, je třeba zohlednit i technickou náročnost našich výprav. Výstupy do hor, krátké přechody na těžko, transport lezeckého materiálu, ferraty, skialpinismus.

Tady už doporučím spíš pevná záda, kde cirkulaci vzduchu zajistí pěnové materiály a celková struktura zádového panelu. Tento tip už pomůže lépe rozložit celkovou váhu nákladu. Většinou už i silnější gramáž materiálu batohu, a v neposlední řadě bude výrobci počítáno i na umístění cepínu, hůlek, lana, helmy, lyží apod.

Batoh. Jak vybrat ten pravý, na celý život

Kategorie těchto technických batohů, zejména zimních alpinistických, nabídne i zádový vstup. Nesmírně vesmírná vychytávka. Právě díky materiálu, který na batohu nesete připevněný, ho jen plácnete i s výbavou čelem na zem a pohodlně jej otevřete jako kufr – všechno po ruce a záda čistý, uuuf.

Batoh. Jak vybrat ten pravý, na celý život

Střední batohy už nabízí možnost výběru velikosti zad, nebo případné nastavení vhodné délky ve větším rozsahu, a modelově se myslí i na holky. Širší a polstrovaný bederák vám ulehčí při delších túrách. Obecně zase zvažte, na jaké aktivity batoh hledáte. Rázem před vámi nebude 15, ale už třeba jen 4 varianty.

O letošním volnu budeme podporovat domácí ekonomiku a shodli jsme se, že poměrem cena výkon u nás vyhrává rozený turista Stout 45 3.0 a jeho ségra Amber – je to faaakt kus 😉
Proto se na ně již brzy podíváme blíž.

Batoh GREGORY STOUT 45 3.0

Batoh GREGORY STOUT 45 3.0

Batoh GREGORY AMBER 44 LD 3.0

Batoh GREGORY AMBER 44 LD 3.0

 

Kompletní nabídka středních batohů od 31 do 49 litrů

 

Velké batohy

Objem začíná na cca 50l.
Jedeme na víc dní. Velké tak, že musí pobrat vše, co bude na tuto dobu naším již zmíněným domovem, a taky vše potřebné pro naše oblíbené aktivity při cestách. Nejvíce se u těchto batohů klade důraz na zádové systémy a odolnost.

Pomyslný domov na zádech je kategorie velkých batohů. Tady bych zdůraznil ono přirovnání k botám – musí sedět. Čím déle ho budete mít při putování na zádech, tím více se věnujte zádové části a nešetřete…  Kategorie 50l a více dává tušit, že váha nákladu nebude z říše gramů… ¨

Velké batohy nad 50 litrů

Nejdůležitější měřítko by pro vás měl mít zádový systém a výsledný pocit na zádech. Jedeme – půjdeme více dní a kromě výbavy na spaní, vaření a rezervního oblečení, neseme také nějaké zásoby potravin a vodu. Dostatečně široký a polstrovaný bederák – na něm nesete až téměř 70% váhy, je základní stavební kámen. Ramenní popruhy by měli být dostatečně polstrované a široké jako celý zádový panel.

Batoh. Jak vybrat ten pravý, na celý život

Naprostá samozřejmost je velikostní rozdělení a případné seřízení délky zad. V podstatě jde o propracovanější a houževnatější provedení kolegů ze střední třídy. I tady najdeme, a o to víc oceníme, druhou komoru, čelní vstup, velkoobjemové kapsy, díky kterým si výbavu můžeme pěkně rozčlenit a vždy budeme vědět kde ji hledat.

V konečném součtu si hlídejte i váhu celého batohu. Ale pozor! Výrazně nižší váha než konkurenční modely nemusí vždy znamenat výhru – někde bylo ubráno až moc a časem se to může projevit.

Batoh. Jak vybrat ten pravý, na celý život

Bohaté možnosti externího upevnění materiálu, díky řadě poutek, popruhů, elastických šňůrek a kapsiček u odlehčených speciálů nehledejte.

Zejména u velkých batohů se držte na uzdě i s objemem. Lety prověřeno, že čím větší, tím více zbytečností. 🙂

Batoh. Jak vybrat ten pravý, na celý život

Třetí kategorie má i své synonymum v podobě krále batohů všech cestovatelů a trekařských komunit Baltoro 3.0 a královnu Deva 3.0.

BATOH GREGORY BALTORO 65 3.0

BATOH GREGORY BALTORO 65 3.0

Batoh GREGORY DEVA 60 LD 3.0

Batoh GREGORY DEVA 60 LD 3.0

Pokud ještě nemáte žádné zkušenosti s nastavením, určitě se nebojte obrátit na zkušený personál našich prodejen. Vybraný batoh společně nastavte, a hlavně naložte zátěží! Na prodejnách dnes mají k dispozici zátěžové vaky, a pokud ne, tak poslouží např. stan nebo lano. Z prázdného batohu nepoznáte skoro nic.

Naložením a seřízením zad to ale teprve začíná. Batoh musíte dobře posadit do bederáku, aby pohltil většinu váhy, ale přesto byl pohodlný, a dotáhnout ramenní popruhy, aby po celé délce kopírovaly tělo.

Teď dva důležité prvky, malé, ale nepostradatelné. První – dotáhnout horní balanční popruhy (holky pozor na vlasy), tím se batoh jakoby přiklopí – přitiskne k zádům a vyrovná se tak osa těžiště. Druhý – používejte prsní úvaz takzvaný „prsák“.

Drží pak popruhy, aby nesjížděli z ramen, a kousíček váhy taky převezme hrudník. Ne moc, ať se vám dobře dýchá. Spona na prsáku dnes většinou obsahuje i píšťalku, tak ať se v nouzi můžete nadechnout a písknout. 🙂

Velké batohy mívají i balanční popruhy na bederáku, a vědí proč. Pocit, že něco nesedí, nemusí hned znamenat chybu batohu, ale spíše špatné nastavení. Náklad vždy dobře aretovat kompresními popruhy, ať je objem kompaktní. Při vlastním plnění batohu dodržte zachování těžiště a nejtěžší část výbavy směřujte co nejvíc k zádům. Tak jako tak, v reálné situaci když vyrazím, tak batoh po cestě i během výletu různě ladím dle potřeby. Jako zavázání bot, o kterém se dočtete v testu Ribelle Lite. Zejména těžší náklad sedí jinak při cestě nahoru a jinak dolů. Co vím, že chci mít rychle po ruce, balím tak ať je dostupné.

 

Kompletní nabídka středních batohů od 50 litrů

 

Dámský? To jako že bude růžovej?

Ne tak docela, ale ano, barevné provedení je o něco víc dámské. Nicméně opět zpět k botám. Naštěstí se dnes už nabízí dámské provedení batohů, a to zejména u středních a velkých. Krom oné barvy je totiž provedení zádových systémů diametrálně odlišné od pánských. Obvodově kratší, a na boky mírně nakloněný bederák, kratší záda, ramenní popruhy blíž u sebe, a jejich tvar upraven tak, aby netlačil do prsou.

jako že bude růžovej

A má to pláštěnku?

Tento požadavek už dnes asi taky pomalu můžeme vynechat, jelikož drtivá většina batohů ji má již ve výbavě. Pokud ne (některé zimní speciálky), a nebo ji někde ztratíte, dá se dokoupit přesně dle dané litráže. Vodě odolnost materiálů batohů je opravdu jen na drobnou přeháňku.

Malá, ale šikovná vychytávka je však nepromokavá vložka do batohu, která vyplní celý prostor a vše bezpečně uchová v suchu i za vydatného deště. Batoh bude sice mokrý, ale zůstávají tak plně funkční veškerá poutka a úchyty pro technické vybavení – lyže, cepíny, hůlky, sněžnice, helmy, lana apod.  Případně můžete jednotlivé věci uchovat v tomto vaku.

Kam s vodou

Jak už víte z recenze cyklo batohu Drift, tak většina batohů z této kategorie má vak s vodou ve výbavě. Pokud něco takového vlastníte, tak vyhráváte. Vak můžete vyndat a použít do vašeho nového batohu. Stejně jako pláštěnka v batohu, je dnes téměř u všech batohů příprava na hydrovak. 

V případě delších výletů je možné přikoupit i o objemu 3l. Nicméně ve všech třech kategoriích se počítá i s uložením nejrůznějších tipů lahví.

Je to lehčí, než to vypadá. Když si zodpovíme otázky ze začátku, už budeme vědět směr a prvky na které se zaměřit. Zeptejte se i na zkušenosti kamarádů, kolegů a nebojte se navštívit nějakou tu outdoorovou speciálku. 😉