Powered by Smartsupp

3 dny, 3x přes 1000 výškových metrů – za „volantem“ Scarpa Ribelle Lite

26 Autor: - 12.9.2019 - Testujeme

Nebudu zde dlouho popisovat novinky v konstrukčním řešení a všechny ty špičkové inovativní materiály, kterými je bota doslova prošpikovaná. Jednak to najdete na našich stránkách a druhak vás, asi jako mně, spíš zajímá, jaká bude venku na noze.

Nevíte, že je vůbec máte na noze – otřepaná fráze.

Zde však výjimka potvrzuje pravidlo. Už první vytažení z krabice vyvolává pocit, jestli je bota celá.:-) 650g ve velikosti 42 v této kategorii, konstrukci a robustnosti v určitých partiích je opravdu bezkonkurenční. Velmi velkoryse zakulacená špička dá komfort širokému spektru chodidel i uspořádání prstů.

Rozpoložení kotvících bodů pro tkaničku, a to již od špičky, dá poměrně slušnou variabilitu stažení chodidla a celkového usazení nohy až nad kotník. Pevnější dotažení přináší díky perfektnímu polstrování komfort i při vícehodinových výstupech.

Nessun Luogo E´Lontano  

Scarpa pod svým logem – „žádné místo není daleko“.  V tomto případě i kudykoliv. Co totiž zaujme už při prvním pohledu je masivnost celkového gumového okopu. Ten i v tom nejtěžším terénu dokonale ochrání vaši nohu, celou botu a nenechá se zastínit ani mačkou (včetně poloautomatu). Tady bych znovu připomněl váhu 650g! 🙂

Od auta až na vrchol

Celková konstrukce podešve vůči botě samotné je skvěle vyvážena. Došlap v patě je příjemně pružný a přitom stále stabilní. Oceníte v nástupových nížinatých partiích výstupu. Torze na špičce a celkový zkrut dává jasně vědět, že se jedná o technickou botu, s možností použití poloautomatických maček. Ovšem stále dovolí komfortní postup ve střední části výstupové trasy.  Anatomii paty a achilovky byl dán důraz právě pro závěrečné pasáže pod vrcholem. Strmé stoupání a občasné lehké popolezení plně ustojí špička za podpory zmíněné zadní části boty. Perfektně drží na patě a netahají achilovku.

Při sestupových partiích opět oceníte celkové polstrování jazyka, váha se rozprostře v celé ploše a nikde nevytváří nadměrný tlak do jednoho místa. Co mile překvapí je přilnavost Vibramu. Směs se opravdu povedla a poměrně slušně drží. I po pár náročnějších výletech není opotřebení nijak znatelné. To ale narovinu prověří až čas.

Tři stěžejní body shrnutí

Respektive vlastnosti, které mně nadchly… Rozhodně váha, koncepce podešve – masivní boční ochrany a velká všestranná užitnost Ribelle Lite.

Pro častější zimní akce případně sáhněte po variantě Ribelle – celokožená varianta 695g. Pokud chcete opravdu ocenit to, co vám tato bota může nabídnout, nešetřete na ponožkách, dobře zvolte velikost a pokud máte vlastní vložky na míru, vezměte sebou.

 

Testováno: Slovensko srpen – září 2019 / Vysoké Tatry a Roháče
Testoval, fotil a sepsal.:  Jakub Kaše

A nejsem sám, kdo je s botami spokojený, pár fotek nám poslali i naši zákazníci: